sobota, 24 maja 2014

Władcy Preselekcji Polska – 2003

Dziś 24. maja. Data nieprzypadkowa. Dokładnie 11 lat temu w hali Skonto w Rydze reprezentanci 26 krajów stanęli na scenie 48. Konkursu Piosenki Eurowizji. Była to, jak dotąd, ostatnia Eurowizja, która składała się tylko z jednego koncertu (od 2004 roku rozgrywane są półfinały). Powracającą, po kolejnej przymusowej rocznej banicji, Polskę na Łotwie reprezentowała grupa Ich Troje z piosenką Keine Grenzen – Żadnych Granic. Justyna Majkowska, Michał Wiśniewski i Jacek Łągwa zdobyli 7. miejsce (drugie najlepsze w historii polskich startów). Nowość polegała na tym, że po raz pierwszy decyzję o tym, kto zostanie reprezentantem Polski w konkursie, podjęli widzowie w finale narodowym.
Pierwszy w dziejach TVP Krajowy Finał Eurowizji został rozegrany 25. stycznia 2003 roku. Niezbyt okazała scenografia stanęła w Studio 5 w budynku nadawcy przy ulicy Woronicza 17. Niewielka arena i mało wyszukana oprawa nie przeszkadzają oceniać właśnie ten koncert jako jeden z najlepszych (czy wręcz najlepszy) finał narodowy, jaki odbył się w Polsce. Gospodarzem wieczoru był Artur Orzech, który przez cały wieczór serwował publiczności informacje na temat konkursu (wtedy program miał autentyczny walor edukacyjny). W roli gości specjalnych wystąpili: Edyta Górniak (ESC 1994) oraz, świętująca 25-lecie działalności, grupa Bajm. Znanych nazwisk nie zabrakło też w konkursowej stawce. Wśród czternastki walczącej o bilet do Rygi była i, znajdująca się tuż za szczytem popularności, grupa Ich Troje i będący na fali muzycy z Blue Cafe, powracający z nowym materiałem Wilki, Varius Manx czy Marek Kościkiewicz. Pojawił się też, zagubiony talent odkryty na festiwalu w Opolu, Krzysztof Antkowiak. Taka obsada właściwie w polskim finale narodowym już się nie powtórzyła. Warto wspomnieć, że kilka konkursowych piosenek zdobyła uznanie szerokiej publiczności. Dość wspomnieć You may be in love zespołu Blue Cafe, Here I Am grupy Wilki czy Tylko bądź Ha-Dwa-O! (regularnie grane przez rozgłośnie radiowe). Lista startowa finału została wybrana z 47 zgłoszonych propozycji i początkowo składała się z 15 utworów. W finale miała się pojawić też Georgina Tarasiuk, dziecięce odkrycie programu Szansa na Sukces. Jednak po zakwalifikowaniu do konkursu zajrzano w metrykę wokalistki, w której wyraźnie wynikało, że jest ona zbyt młoda by jechać na Eurowizję (miała wtedy zaledwie 13 lat) i piosenki Pierwszy raz nie usłyszeliśmy. Zanim jednak konkursowe utwory wybrzmiały ze sceny w gmachu TVP, przez miesiąc były promowane na antenach telewizji i partnera radiowego finału, Radia Eska. Ciekawostką był zastosowany system głosowania. Każdemu widzowi przysługiwał tylko jeden głos (1 nr telefonu = 1 głos), a każdemu z kandydatów przypisano literę alfabetu od A do N (a nie, jak to zwykle miało miejsce, kolejną liczbę – kandydaci prezentowali się również w kolejności alfabetycznej). Wyniki głosowania, choć nigdy nie zostały w pełni opublikowane, wzbudziły nieco kontrowersji. Mówiło się, że system zliczania głosów okazał się niewydolny i gdyby zadziałał poprawnie, do Rygi pojechałby zespół Wilki a nie Ich Troje.
Z okazji 20-lecia startów polskich reprezentantów w Konkursie Piosenki Eurowizji proponuję Wam kolejną zabawę. Wybierzmy swoich faworytów w kolejnych polskich finałach narodowych. Zaczynamy już dziś od finału z 2003 roku. W głosowaniu biorą udział:
Adieu & Krzysztof AntkowiakTime (wer. studyjna)
Jan Benedek - Here Comes Your Time
Magda Femme & Spotlight - I Believe in You (wer. studyjna)
Gosia OrczykRemember
Ocean Front Zakochany
StachurskyTam gdzie ty (wer. studyjna)
Varius ManxSonny (wer. studyjna)
Zdobywcy Pewnych OskarówPIA
Tam, gdzie są dostępne studyjne wersje utworów, znajdują się one w linku za tytułem. Zastosujemy system głosowania znany z innych plebiscytów spod znaku Władców..., a więc każdy głosujący ma do dyspozycji 12 punktów do dowolnego podziału między piosenki z powyższej listy (można więc dać po jednym punkcie dla dwunastu piosenek lub dwanaście punktów dla jednej, ważne, by suma wszystkich przyznanych punktów była równa 12).
W ten sposób przygotowaną punktację należy wysłać na adres:
escomedy@gmail.com
w tytule wiadomości wpisując Władcy Preselekcji Polska – 2003, w treści podając swoje głosy i nick. Głosowanie potrwa do uzyskania minimum 10 głosów, ale nie krócej niż do 24. czerwca.
Zapraszam do zabawy! Wybierzmy swoich faworytów w polskich eliminacjach do Eurowizji!
Polecam też Waszej uwadze finał plebiscytu Władcy Preselekcji 2014 – 7 piosenek walczy o ten tytuł – zagłosuj na najlepszych!
***
Materiały z polskiego finału narodowego 2003 zapewnia kanał YouTube ArchiwumEurowizjiTV.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...