niedziela, 5 grudnia 2010

Odkurzamy archiwa Europy: 1980

Na jubileusz ćwierćwiecza Eurowizja powróciła do geograficznej Europy po tym, jak zwyciężający drugi raz z rzędu Izrael zrzekł się prawa do organizacji kolejnego finału.

Po raz drugi w ciągu 5 lat gospodarzem zmagań została Haga. O lokalizacji zdecydowały m.in. czynniki związane z możliwością wykorzystania elementów scenografii z 1976 roku, co dało Holendrom przewagę czasową nad również branym pod uwagę Londynem. Koncert zorganizowano w sobotę 19 kwietnia.

Na liście uczestników nastąpiły pewne przetasowania, ale całkowita liczba reprezentacji nie zmieniła się. Z rywalizacji, za sprawą zbieżności dat ESC i Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu, zrezygnował Izrael, powróciła Turcja. Przerwę, jak się później okazało bardzo długą, zrobiło sobie Księstwo Monako. Rok 1980 przyniósł Eurowizji chyba najbardziej egzotyczny debiut. Swoją eurowizyjną przygodę rozpoczęło (i, jak na razie, zakończyło) Maroko.

Po 10 latach smak zwycięstwa ponownie mogli poczuć Irlandczycy. Drugie Grand Prix dał Zielonej Wyspie urodzony w Australii wokalista, Johnny Logan. Jego What's Another Year zostało uhonorowane siedmioma "12", a tylko 2 kraje nie przyznały mu nawet jednego.

Do Hagi przyjechało kilku artystów występujących już wcześniej w ESC, spora była też grupa tych, którzy stawali na konkursowej scenie po raz pierwszy, choć nie ostatni.

Po raz kolejny w barwach Szwajcarii zobaczyliśmy reprezentantkę sprzed lat. Paola startowała w barwach alpejskiego kraju w roku 1969 zajmując 5. miejsce. W Hadze wylądowała oczko wyżej z utworem Cinéma.

W 1970 i 1971 była trzecia. Wróciła, by piosenką Theater ponownie zawalczyć o trofeum dla Niemiec. Mowa oczywiście o Katji Ebstein, która tym razem musiała się zadowolić miejscem nr 2.

W Hadze pojawiła się też ponownie reprezentantka Holandii. Maggie MacNeal przed sześcioma laty razem z Big Mouth widziała gwiazdy i zawisła na tej z numerem 3. Teraz, już solo, postanowiła śpiewająco opowiedzieć o stolicy swojego kraju. Wynik też był bardziej przyziemny. Amsterdam spodobał się tak na 5 miejsce.

Rok 1980 przyniósł Eurowizji także śpiewającą definicję. Postarali się o to reprezentanci Belgii, grupa Telex. Piosenka Euro-vision nie spotkała się ze specjalnie ciepłym przyjęciem. 14 punktów i zaledwie 17 miejsce nie zwala z nóg.

Samira Bensaïd, jedyna dotąd reprezentantka Maroko osiągnęła jeszcze mniej niż Belgowie. Bitakat Hob zebrał o połowę mniej punktów, co wystarczyło tylko do pokonania Finlandii.

Eurowizja 1980 to:

Pierwsze afrykańskie państwo w konkursowej stawce – Maroko

Druga wygrana Irlandii (po 10 latach od pierwszego triumfu)

Pierwsza wiktoria najbardziej utytułowanego wykonawcy w historii konkursu – Johny’ego Logan’a

400. piosenka Eurowizji – Profil Hé, Hé M'sieurs Dames w barwach Francji

Każda reprezentacja miała swojego przedstawiciela, który przedstawiał wykonawcę w języku narodowym kraju.

Zwycięska piosenka ESC 1980: Johnny Logan What's Another Year (Irlandia)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...