Brytyjczycy zaskoczyli wyborem miasta-gospodarza konkursu. Po Londynie, Edynburgu i Brighton postanowili pokazać Europy północne miasto Harrogate. Finał odbył się stosunkowo późno, bo w sobotę, 24 kwietnia.
Na brytyjską północ dotarło 18 reprezentacji. W stawce zabrakło Greków i Francuzów, którzy (na rok) stracili zainteresowanie rywalizacją. Żaden kraj nie zdecydował się na debiut czy powrót, a więc lista startowa skróciła się.
Startowali w Eurowizji od samego jej początku, wiodło im się różnie i w końcu się udało. Nicole piosenką Ein Bißchen Frieden dała Niemcom pierwsze w historii zwycięstwo eurowizyjne. Piosenka osiągnęła duży sukces w Europie i doczekała się licznych coverów w różnych językach.
W Harrogate pojawiło się pięć reprezentacji, które miały w składzie wykonawców z eurowizyjnym doświadczeniem. W tej edycji konkursu wystąpili też przyszli zwycięzcy ESC, ale o tym w swoim czasie
W 1978 roku Portugalię reprezentowała grupa Gemini zajmując 17. miejsce. Po 4 latach męską część tamtego zespołu zastąpiły kolejne dwie wokalistki i tak, już jako nowa formacja, nazwana Doce, ruszyły na podbój Eurowizji. Wynik z Paryża udało się poprawić, choć nieznacznie. Utwór Bem bom uplasował się na 13. pozycji.
W barwach Norwegii wystąpił duet złożony z reprezentantów sprzed lat. Piosenkę Adieu wykonywali Jahn Teigen, reprezentujący kraj w 1978 oraz Anita Skorgan pełniąca role reprezentantki Norwegii w 1977, 1979 i 1981 roku. Ta mieszanka doświadczenia z... jeszcze większym doświadczeniem nie zadziałała zbyt dobrze, bo Norwegowie wylądowali dopiero na 12. miejscu.
W duecie Bardo reprezentującym gospodarzy koncertu występowała Sally Ann Triplett, która dwa lata wcześniej w Hadze śpiewała, że miłości wystarczy dla dwojga. A więc w drugim wejściu eurowizyjnym na scenie był już tylko duet, który wyśpiewał sobie 7. miejsce piosenką One step further.
Po występie w Hadze za eurowizyjnymi emocjami zatęskniła też ówczesna reprezentantka Grecji. A że do Harrogate Grecy po wyborze reprezentanta nagle zmienili zdanie, Annie Vissi pozostało reprezentowanie Cypru. Utwór Mono i agapi dał wyspie 5. pozycję (wokalistce nie udało się też poprawić tego wyniku, mimo, że podjęła jeszcze jedną próbę w 2006 roku).
Występująca w barwach Belgii Stella na Eurowizji była już dwukrotnie. Za każdym razem śpiewała w zespole. W 1970 roku była to grupa The Hearts of Soul (reprezentująca Holandię), w 1977, Dream Express (już pod belgijską flagą). Jednak to solo osiągnęła najwięcej, bo piosenka Si tu aimes ma musique wyniosła ją na 4. miejsce (w obu poprzednich występach były to miejsca 7).
Eurowizja 1982 to:
Dwie piosenki o wymowie pokojowej. Jedna na czele, druga na szarym końcu z zerem na koncie
Pierwsze w historii eurowizyjne zwycięstwo Niemiec
Jedna z 19 eurowizyjnych piosenek autorstwa Ralpha Siegela i, jak dotąd, jedyna zwycięska
61 punktów przewagi zwyciężczyni nad drugim w klasyfikacji reprezentantem Izraela (Avi Toledano z utworem Hora)
Wycofanie greckiej reprezentacji na dwa tygodnie przed Konkursem (tłumaczone brakiem standardów jakości utworu)
Zwycięska piosenka ESC 1982: Nicole Ein bißchen Frieden (Niemcy)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz