Aż 26 lat Niemcy czekały na powrót Eurowizji do swojego kraju. Konkurs ponownie zawitał w te okolice w swojej 28. odsłonie. Był to jednak dopiero pierwszy raz, gdy organizację ESC Niemcy zawdzięczali zwycięstwu w poprzednim roku. Dokonała tego Nicole.
Uczestników rywalizacji gościła bawarska stolica. Monachium stało się stolicą muzyki w sobotę, 23. kwietnia.
Stawka konkursowa ESC 1983 liczyła sobie 20 reprezentacji. Ze startu zrezygnowała Irlandia, za to do rywalizacji wrócili przedstawiciele Włoch, Francji i Grecji.
Zwycięski utwór tej edycji nie należy do najbardziej kojarzonych kompozycji eurowizyjnych. Piąte (i, jak dotąd, ostatnie) zwycięstwo odniosła reprezentacja Luksemburga. Jednak poza eurowizyjnym Grand Prix dramatyczne Si La Vie Est Cadeau w wykonaniu Corinne Hermès nie osiągnęło większego sukcesu. Czego nie można powiedzieć o kilku piosenkach, które Eurowizji nie wygrały.
Jedna z nich to francuska propozycja zatytułowana Vivre. Wykonujący ją Guy Bonnet stawał w eurowizyjne szranki po raz trzeci. Najpierw, w 1968 roku, napisał słowa do utworu La source (3. miejsce), potem, w 1970, sam wykonał piosenkę Marie-Blanche (4. miejsce). Za trzecim razem do podium zabrakło nieco więcej, Vivre zajęło 8. pozycję.
Norwegowie w Monachium uczyli nas gamy. W roli profesora wystąpił, znany już europejskiej publiczności, Jahn Teigen. Był to jego najbardziej udany występ, po 20.miejscu w 1978 i 12 w 1982 (w duecie z Anitą Skorgan – która wspierała go rok później w chórku). Piosenka Do re mi zyskało życzliwy odbiór słuchaczy lokując się na 9. pozycji.Avi Toledano, reprezentant Izraela z 1982 roku, brał udział w rywalizacji również rok później. Tym razem nie stanął jednak na scenie, za to piosenka Chai, którą wykonywała Ofra Haza, to jego kompozycja. Zwycięstwo było blisko, jednak zabrakło kilku punktów i Chai skończyło na tej samej pozycji co Hora (2. miejsce).
Eurowizja 1983 była areną powrotów części wykonawców, ale była też miejscem otwierającym konkursowe seriale innych. To tutaj po raz pierwszy europejskiej publiczności zaprezentowali się Carola Häggkvist (Szwecja; potem jeszcze startowała w 1991 i 2006 roku), Mariella Farré (Szwajcaria; powróciła w 1985), Gary Lux (Austria; powrót jako solista w 1985 i 1987 roku, w chórkach 1984, 1993 i 1995) i Evridiki Theokleous (Cypr; w 1986 i 1987 występowała jako chórzystka, w 1992, 1994 i 2007 startowała już jako solistka).
Eurowizja 1983 to:
Pierwsze ponad 3-godzinne show eurowizyjne
Pierwsza Eurowizja prowadzona w trzech językach (francuski, angielski i niemiecki)
13 błędów prowadzącej tylko w czasie głosowania
Specjalne kompozycje kwiatowe zamiast filmowych pocztówek przed występami
Niewielka, łukowata scena otaczająca miejsce dla orkiestry
Kilka europejskich przebojów (m.in. szwedzkie Främling czy jugosłowiańskie Dzuli)
Jedna z nielicznych bosych wokalistek na eurowizyjnej scenie (Remedios Amaya z Hiszpanii)
Zwycięska piosenka ESC 1983: Corinne Hermès Si La Vie Est Cadeau (Luksemburg)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz