sobota, 6 sierpnia 2011

Wieści zebrane

Pierwsza reprezentantka wybrana

Jeszcze nie wszyscy otrząsnęli się po tegorocznej Eurowizji, a już mamy pierwszego wybranego reprezentanta na ESC 2012! Tak przynajmniej twierdzą Cypryjczycy ogłaszający, że wysyłają do Baku niespełna 18-letnią wokalistkę, Ivi Adamou. Jej przepustką do muzycznego świata była druga grecka edycja programu X-Factor, w którym zajęła 6. miejsce. Finał narodowy, w czasie którego ma zostać wybrana piosenka dla Ivi, jest zaplanowany na 31. grudnia. Oto próbka możliwości nowej reprezentantki Cypru.

Helweci znowu otworzą sezon?

Internetowo-radiowo-telewizyjna selekcja zakończona finałem narodowym na początku grudnia dała Szwajcarom awans do eurowizyjnego finału. Uznano to za dobry prognostyk i w tym roku format selekcji będzie wyglądał bardzo podobnie. Zgłoszenia ruszą 1. września, kiedy to uruchomiona zostanie strona internetowa umożliwiająca zgłoszenia od chętnych wykonawców. W finale narodowym pojawi się 6 piosenek wybranych przez internautow i 8 wybranych wewnętrznie przez nadawcę. Cała czternastka 10. grudnia wykona 2-minutowe wersje swoich piosenek i na tej podstawie wyłoniony zostanie kolejny reprezentant Szwajcarii w ESC.

Na północy już zbierają

Na stronie NRK mozna znaleźć informację, że już ruszyło zbieranie zgłoszeń do kolejnej odsłony Melodi Grand Prix. Chętni do reprezentowania Norwegii mogą wysyłać swoje propozycje piosenek do 2. września włącznie.

Holendrzy nie dają za wygraną

Od miesiąca trwają zgłoszenia do holenderskiego finału narodowego. Ich symbolem jest stojąca na dziedzińcu telewizji TROS wielka walizka opatrzona holenderską flagą. Do preselekcji może się zgłosić każdy, musi tylko swoją propozycję dostarczyć do 30. września. W finale selekcji usłyszymy 6-7 utworów wybranych przez specjalną komisję konkursową. To pierwsza otwarta selekcja holenderskiego reprezentanta od lat.

Ø Na razie nie potwierdzają się pogłoski o powrocie na eurowizyjną scenę Czech. We wrześniu czeski nadawca będzie miał nowy zarząd, który zadecyduje o swojej przyszłości, także w ESC.

Ø Bruno Berberes, szef francuskiej delegacji eurowizyjnej, w wywiadzie wspomniał o możliwości powrotu do rywalizacji w ESC Maroka. Projekt miałaby przejąć prywatna stacja 2MTV. Byłby to drugi występ reprezentacji tego kraju w Eurowizji (32 lata po poprzednim).

Ø Wciąż nie ma decyzji odnośnie startu ormiańskiej reprezentacji w Baku. Jednak trwają spekulacje na temat ewentualnych wykonawców mających jechać do Azerbejdżanu, wśród nich m.in. grupa System of a Down czy wykonawca pochodzący z Górskiego Karabachu (terytorium spornego między Armenią a Azerbejdżanem)

Ø W Belgii mówi się o planach powrotu na Eurowizję Kate Ryan, popularnej w kilku krajach europejskich wokalistce, która w 2006 roku nie zdołała awansować do finalu ESC, co było nie lada sensacją.

Ø Azerowie zrobią wszystko, by olśnić gości przyszłorocznej Eurowizji. Baku zamieniło się w wielki plac budowy. Powstają nowe osiedla, wieżowce, ambasady, hotele. Rozpoczęto również prace przy fundamentach hali, która ma gościć konkurs. Na wszelki wypadek przyspieszyły także prace przy modernizacji stadionu im. Tofiga Bahramova.

Ø Peter Andersen, mówi Wam coś to nazwisko? Nie? A DQ? Reprezentant Danii z 2007 roku zaczął nagrywać pod własnymi personaliami. Oto jedna z jego najnowszych piosenek, Indeni.

Ø Posłuchajcie także ostatnich nagrań Boaza Maudy (Shniya ahat ve'od ahat) oraz Vlatko Ilievski’ego (Moja tamna rijeko).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...