środa, 3 kwietnia 2013

Ralph – Mr. Eurovision (9)

Najnowsza historia Eurowizji dopisuje właśnie nową kartę w historii twórczości Ralpha Siegela w Konkursie, tymczasem nasz przegląd dotarł do przełomu lat 80. i 90. ubiegłego wieku, okresu gorącego na Starym Kontynencie i dość aktywnego dla naszego bohatera.
Po niezadowalającym rezultacie Maxi und Chris Garden w Dublinie, rok później na ESC nie pojawiła się żadna kompozycja Siegela. Nie oznacza to wcale, że nie próbował on odnaleźć swoją drogę do Lozanny. W niemieckim finale narodowym pojawiła się Dorkas i utwór Ich hab'Angst. I choć propozycja ta zyskała sobie rzeszę zwolenników, to tego dnia w monachijskim teatrze nie znalazł się mocny na Nino de Angelo. Pojechał on na Eurowizję z utworem Flieger, autorstwa samego Dietera Bohlena i... nie znalazł uznania europejskiego jury.
Rok: 1990
Miejsce: Zagrzeb (Jugosławia)
Reprezentowany kraj: Niemcy
Wykonawca: Chris Kempers & Daniel Kovac
Tytuł: Frei zu leben
Twórcy: Ralph Siegel (muzyka), Michael Kunze (słowa)
Wynik: 9. miejsce (60 punktów)
Kiepski wynik gwiazdorskiego duetu przywrócił do łask już wtedy bardzo doświadczonego eurowizyjnego twórcę. Do walki w Monachium wypuścił niemiecko-jogosłowiański duet, Chris Kempers & Daniel Kovac i utwór Frei zu leben. Wyniki głosowania w finale narodowym nie pozostawiały wątpliwości, to ich widzowie widzieli w roli reprezentantów kraju w Zagrzebiu. Tam poradzili sobie nieco lepiej niż poprzedni wybrańcy wchodząc do czołowej dziesiątki rywalizacji.
Rok: 1992
Miejsce: Malmö (Szwecja)
Reprezentowany kraj: Niemcy
Wykonawca: Wind
Twórcy: Ralph Siegel (muzyka), Bernd Meinunger (słowa)
Wynik: 16. miejsce (27 punktów)
Po rocznej przerwie Ralph Siegel wrócił do niemieckiego finału narodowego w 1992. roku. Areną zmagań była Rotehorn Halle w Magdeburgu. Wśród sześciu potencjalnych reprezentantów znalazła się, dobrze już znana fanom, grupa Wind. Dwukrotni reprezentanci kraju z utworem Träume sind für alle da, nad którym pracowali inni sprawdzeni bohaterowie. Mowa oczywiście o duecie twórców Siegel-Meinunger. Nic dziwnego więc, że ten zestaw został wybrany po raz kolejny, a przez obserwatorów został postawiony w ścisłym gronie faworytów do wygranej w ESC. Nic z tego, faworyzowany zespół z Niemiec poniósł spekakularną porażkę, bo inaczej nie można nazwać ledwie 16. miejsca z 27. punktami na koncie. Niemiecki wiatr już na Eurowizję nie powrócił.
Rok: 1992
Miejsce: Malmö (Szwecja)
Reprezentowany kraj: Szwajcaria
Wykonawca: Geraldine Olivier
Twórcy: Ralph Siegel...
Wynik: DSQ
Ralph Siegel wygrał w 1992. roku jeszcze jeden finał narodowy. W Szwajcarii triumfowała Geraldine Olivier z utworem Soleil, Soleil. Do Szwecji jednak nie pojechała. Dlaczego? W szwajcarskim finale narodowym swoich przedstawicieli zgłaszali nadawcy z trzech części kraju. Okazuje się, że kompozycja Siegela z francuskojęzycznym tekstem została odrzucona przez stację francuskojęzyczną , po czym, z niemieckimi słowami, została zgłoszona (i wybrana) przez nadawcę niemieckojęzycznego. Dopiero po zakończeniu rywalizacji odkryto tę pokerową zagrywkę, uznano ją za złamanie regulaminu selekcji i utwór zdyskwalifikowano. Determinacja była wielka, zbyt wielka.
cdn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...