piątek, 27 września 2013

O przejrzystość zasad

Europejska Unia Nadawców Publicznych prowadzi swoje dochodzenie w sprawie domniemanych nieprawidłowości przy głosowaniu tegorocznej Eurowizji. Jednocześnie toczą się prace mające zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości. W tym celu od przyszłego roku w obowiązującym systemie głosowania zajdą pewne zmiany, głównie dotyczące głosowania jury. W skład (5-osobowy) powinni wchodzić eksperci muzyczni (np. radiowcy, wykonawcy, kompozytorzy autorzy czy producenci) odzwierciedlający jak najszerszą wrażliwość muzyczną. Nazwiska członków jury muszą zostać opublikowane najpóźniej tydzień przed pierwszym koncertem ESC (a więc 1 maja), a w czasie transmisji komentatorzy mają obowiązek podania składu jurorskiego swojego kraju. W komisjach nie mogą zasiadać osoby, które oceniały występy w którejś z dwóch poprzednich edycji konkursu. Dodatkowo, po zakończeniu finału, każdy nadawca będzie zobligowany do ujawnienia wszystkich szczegółów głosowania (a więc zarówno łącznego rankingu, jak i ocen poszczególnych jurorów). Wtedy rozpocznie funkcjonowanie również specjalna platforma internetowa, na której będzie możliwość zgłoszenia podejrzeń odnośnie głosowania. Oznacza to ogromną ilość danych, jaka zaleje obserwatorów tuż po ogłoszeniu zwycięzcy ESC 2014. Czy przetnie spekulacje? Pewnie nie, choć poważnie ograniczy przestrzeń do ich snucia.

Później i skromniej?

Przed rokiem Szwedzi poza przygotowaniami do ESC, szykowali się też do równie, a może i nieco bardziej, spektakularnych eliminacji krajowych. Melodifestivalen nic nie straciło ze swojego rozmachu. Teraz Duńczycy idą chyba w przeciwnym kierunku. Choć formuła DMGP pozostanie niemal niezmieniona, to termin i lokalizacja to poważna zmiana. Nie w styczniu, a 8 marca (nawiasem mówiąc w ten sam wieczór, co finał MF), nie w dużej hali, a w, raczej kameralnym (4000 miejsc), obiekcie. Areną przyszłorocznego duńskiego finału narodowego będzie Arena Fyn (fot.) w Odense. Ma to być widowisko wyjątkowe. Jakie będzie? Okaże się w marcu.
  • Czarnogóra będzie reprezentowana na Eurowizji w Kopenhadze. Wybór wykonawcy ma zostać ogłoszony „wkrótce”, ale większość i tak jest już przekonana, że będzie to Sergej Ćetković.
  • Chiara może wrócić. Maltańskie preselekcje będą się składały z półfinału i finału (choć z nieco mniejszą liczbą uczestników). Startować mogą tylko Maltańczycy, ale ograniczenie dla reprezentantów z poprzednich lat zostało skrócone tylko do 1 roku.
  • 5 rund i finał, taką strukturę będzie miała trzecia edycja UMK, fińskich eliminacji eurowizyjnych. Finał 1 lutego.
  • W ekipie macedońskiej na przyszłoroczną Eurowizję znalazły się dwie kolejne osoby. W chórku Tijany Dapcević wystąpią Tamara Todevska (ESC 2008, prywatnie siostra przyszłorocznej reprezentantki) i Leontina (autorka tekstu do Lane Moje).
  • Hiszpania potwierdziła udział w ESC 2014.
  • Telewizja Rai opublikowała terminarz festiwalu SanRemo 2014. Cztery koncertowe wieczory zwieńczone wielkim finałem przypadną na 18-22 lutego przyszłego roku. Czy poznamy wtedy kolejnego włoskiego reprezentanta na ESC? Prawdopodobnie tak.
  • Choć decyzja jeszcze nie zapadła, dyrektor RTS w wywiadzie stwierdził, że udział Serbii w ESC jest „obowiązkiem” i pójście w ślady Chorwatów go nie interesuje.
  • W drugiej połowie lutego odbędą się dwa półfinały a na początku marca finał Eesti Laul 2014. Aktualny terminarz preselekcji znajduje się na karcie ESC 2014.
  • Trwa głosowanie w I Ćwierćfinale Song of the Decade 1981-1990. Zachęcam do udziału!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...