środa, 1 stycznia 2014

2014 – Rok Jubileuszów

Każdy rozpoczynający się rok ma kilka dat, w których możemy przypomnieć sobie zdarzenia sprzed wielu lat. Rok, który właśnie się rozpoczął, jest pod tym względem wyjątkowy.
Od jakiegoś czasu na Eurovision Song Comedy pojawia się cykl jubileuszowy poświęcony 20-leciu startów Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji. Warto pamiętać, że w 1994 roku w Dublinie nie tylko my zaczynaliśmy swoją eurowizyjną drogę. Swoje pierwsze starty miały wówczas także Estonia, Węgry, Litwa, Rumunia, Rosja i Słowacja. To jeszcze nie koniec – Albania, Białoruś, Serbia i Czarnogóra oraz Andora debiutowały w ESC 10 lat temu (i tylko Serbia i Andora nie uczczą tego faktu startem w ESC 2014). A kiedy dodamy do tego 40-lecie startów Grecji i półwiecze prób Portugalii, otrzymamy imponujące grono jubilatów. Tak brzmieli 10, 20, 40 i 50 lat temu:
1964
PORTUGALIA António CalvárioOração
1974
1994
LITWA Ovidijus Vyšniauskas - Lopine Mylimai
ESTONIA Silvi Vrait - Nagu Merelaine
RUMUNIA Dan Bittman - Dincolo De Nori
SŁOWACJA Martin Durinda & Tublatanka - Nekovecná Piesen
ROSJA Youddiph - Vechni Stranik
WĘGRY Friderika Bayer - KinekMondjam El Vétkeimet
POLSKA Edyta Górniak - To Nie Ja!
2004
ANDORA Marta Roure - Jugarem A Estimar-nos
BIAŁORUŚ Aleksandra & Konstantin - My Galileo
ALBANIA Anjeza Shahini - The Image Of You
SERBIA I CZARNOGÓRA Željko Joksimović - Lane Moje
Debiuty to nie wszystko. Włosi będą świętować 50-lecie swojej pierwszej wygranej w ESC, a że Gigliola Cinquetti Grand Prix zdobyła w Kopenhadze, to i od pierwszej Eurowizji zorganizowanej w stolicy Danii także mija 50 lat. Fani zespołu ABBA, szwedzkiej super grupy, mają nadzieję na uczczenie 40 rocznicy triumfu piosenki Waterloo w ESC 1974 w Brighton. Dla porządku, 30 lat temu również górą byli Szwedzi (grupa Herrey’s), 20 lat mija od, trzeciej z rzędu, wygranej Irlandii (Paul Harrington & Charlie McGettigan), przed 10 laty z Grand Prix cieszyli się Ukraińcy (Ruslana).
1964 Gigliola Cinquetti - Non Ho L'étà (Włochy)
1974 ABBAWaterloo (Szwecja)
1984 Herrey's - Diggi-loo Diggy-ley (Szwecja)
1994 Paul Harrington & Charlie McGettigan - Rock 'n' RollKids (Irlandia)
2004 RuslanaWild Dances (Ukraina)
Tyle okazji do świętowania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...