sobota, 18 stycznia 2014

Käftsmäll

Po ogłoszeniu listy uczestników tegorocznej edycji Melodifestivalen niemal cała uwaga obserwatorów skupiła się na gwiazdach rywalizacji – Paparizou, dr. Alban czy Alcazar. Warto jednak spojrzeć też na to, co dzieje się za ich plecami. A może się wydarzyć niejedno. Pamiętacie, jak w maju, tuż przed Eurowizją w Malmö w sieci pojawił się cover szwedzkiego utworu You? Za jego powstanie odpowiedzialna jest grupa Outtrigger – młody (5-letni) zespół metalowy z Helsingborga. Z rozmowy, jaką z przedstawicielem grupy przeprowadził redaktor bloga eurovision-addict wynika, że ich droga do półfinału Melodifestivalen była dość specyficzna. Wszystko zaczęło się przed rokiem, kiedy ruszała poprzednia edycja programu, wyłaniająca reprezentanta ówczesnych gospodarzy ESC. Na ten czas miała przypaść również premiera singla Outtrigger. W skupionej na Eurowizji Szwecji trudno było przyciągnąć uwagę czymkolwiek innym, więc członkowie zespołu postanowili nagrać cover zwycięskiego utworu MF, bez względu na to, kto wygra. Tak też się stało, powstała metalowa wersja You i wzbudziła spore zainteresowanie. Efekt? W tegorocznej edycji zespół wystartuje w trzecim półfinale (Göteborg) z utworem Echo, który współtworzyli Joy i Linnéa Deb (a więc współtwórcy ubiegłorocznej szwedzkiej piosenki). Okazuje się, że to właśnie od nich wyszła propozycja współpracy – czy równie owocnej jak z Robinem w zeszłym roku? Okaże się w połowie lutego, kiedy rozegrany zostanie półfinał z udziałem zespołu. Jego członkowie obiecują, że na scenie dadzą z siebie 110% (podobno zawsze tak robią). Trzymamy kciuki!
18.01 | godz. 20:00 | Eurovizijos (Litwa)
Dziś wieczorem startuje decydujący etap litewskich selekcji. Najlepsza ósemka wykonawców po raz pierwszy zmierzy się z piosenkami przygotowanymi na ESC – i to od razu z dwiema. Usłyszymy więc wszystkie 16 utworów opublikowanych przed tygodniem. Po głosowaniu jury i widzów wyeliminowany zostanie kolejny wykonawca i dwie piosenki.
Transmisja: [LRT]
[WYNIKI] Justinas Lapatinskas zakończył swoją przygodę z tegorocznymi litewskimi eliminacjami.
18.01 | godz. 20:00 | Uuden Musiikin Kilpailu (Finlandia)
Nieco dalej na północ dziś rozegrany zostanie drugi półfinał UMK. Podobnie jak tydzień temu, do rywalizacji stanie szóstka wykonawców, których występy ocenią jurorzy i publiczność. Po zsumowaniu punktów jeden z wykonawców będzie miał już zagwarantowane miejsce w finale, jeden pojedzie do domu, a pozostali będą musieli szukać szczęścia w dogrywce.
Transmisja: [YLE]
[WYNIKI] Z miejsca w finale cieszy się Hanna Sky z piosenką Hope. Szansę na wygraną stracił zespół Makea i Painovoima.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...