niedziela, 9 marca 2014

Duch Hanny krąży

Wyniki wczorajszego finału narodowego w Słowenii możnaby uznać za złośliwy chichot historii. Przed rokiem wewnętrznie wybraną reprezentantką kraju została, importowana z USA, Hanna Mancini. Jej występ w Malmö zakończył się katastrofą (zaledwie 8 punktów i ostatnie miejsce w półfinale). Tym dziwniejsze, że słoweńska publiczność dała jej możliwość ponownego wyjazdu na Eurowizję, tym razem jako współautorce konkursowej piosenki. W dwuetapowym głosowaniu widzów najlepsza okazała się Tinkara Kovač i utwór Spet/Round And Round. Czy pop-rockowa wokalistka i gruntownie wykształcona flecistka odmieni obraz słoweńskich startów w ESC? Trudno powiedzieć, wielu uważa, że wczoraj wywiązała się z niezbyt trudnego zadania, poziom finałowych piosenek jest uważany za niski.

Przez zasiedzenie

Kolejne, rozłożone na kilka tygodni, szwedzkie widowisko preselekcyjne dobiegło końca. Z 32 propozycji zakwalifikowanych do półfinałów Melodifestivalen widzowie i jurorzy wybrali jedną, którą wyślą na Eurowizję u sąsiadów. Bilet do Kopenhagi zdobyła niespełna 30-letnia wokalistka, której droga na konkurs była wyjątkowo długa i wyboista. Sanna Nielsen, bo o niej mowa, sukcesem zwieńczyła dopiero siódme (!) podejście do krajowej rywalizacji. We wcześniejszych startach (lata: 2001, 2003, 2005, 2007, 2008 i 2011) zawsze znajdowała pogromcę, tym razem to ona była górą. Nagrodą za wytrwałość i nieustępliwość będzie możliwość zaśpiewania ballady Undo autorstwa zespołu Fredrik Kempe, David Kreuger, Hamed "K-One" Pirouzpanah, w czasie pierwszego półfinału (i być może finału) 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w duńskiej stolicy. Tuż za plecami zwyciężczyni znalazła się jej starsza (!) koleżanka, debiutująca na szwedzkiej scenie, Ace Wilder, a podium uzupełniają kolejni weterani Melodifestivalen, grupa Alcazar. Nielsen na swoją szansę czekała bardzo długo. Czy ją wykorzysta?

Cliché

W ostatnich latach finały Dansk Melodi Grand Prix opisywało kilka stałych cech: rozmach scenografii, świetna realizacja i piosenki stworzone do grania przez stacje radiowe. W tym roku zainteresowanie duńskim finałem narodowym było większe, bo to, co widzieliśmy wczoraj w Odense, wielu traktuje jak przedsmak tego, co Dania zaserwuje nam wszystkim w maju w Kopenhadze. Ze względu na niewielkie rozmiary hali, scenografia nie mogła być tak rozbudowana, jak poprzednio (jednak i skromniejszymi środkami udało się osiągnąć ciekawy efekt). Realizatorzy DR również nie zawiedli, a radiowe piosenki? Od kilku lat organizatorzy zapowiadają odwrót od tego schematu i jeszcze się nie udało. Tym razem, jako reprezentant gospodarzy ESC, wystąpi Basim, niespełna 22-letni wokalista o marokańskich korzeniach. Utwór, który w jego wykonaniu usłyszą widzowie finału ESC to Cliché Love Song. Tytuł bardzo trafny – ta piosenka to żadne muzyczne odkrycie, ale pozytywny charakter z pewnością pozwoli jej trafić do publiczności. Czy na tyle mocno, by, zgodnie z odważnymi deklaracjami przedstawicieli DR, zatrzymać Eurowizję w Danii na dłużej?
Oda & Wulff

Kolejna trójka w grze

W uzupełnieniu skandynawskich wyborów pora na wyniki drugiego półfinału Melodi Grand Prix w Oslo. Schemat i zasady koncertu były takie same, jak w piątek. Do boju o miejsca w finale stanęła kolejna piątka kandydatów:
Cir.CuzHele verden
Martine MarbelRight Now
Oda & WulffSing
Knut Kippersund NesdalTaste of You
CharlieHit Me Up
Podobnie, jak dzień wcześniej, zwycięzców wskazali widzowie. Ich zdaniem w sobotę najlepszy był Knut Kippersund Nesdal, przed duetem Oda & Wulff i solistką Charlie. Ostatnia rozgrywka półfinałowa dziś wieczorem.

Piątka jeszcze walczy

Na zakończenie pełnego emocji dnia półfinał Festival da Canção. Wzięła w nim udział dziesiątka wykonawców wskazanych przez twórców konkursowych piosenek, którzy skorzystali z zaproszenia RTP. Nic więc dziwnego, że nie zabrakło znanych już na rodzimym rynku postaci (w nawiasach twórcy piosenek):
Catarina PereiraMea Culpa (Andrej Babic & Carlos Coelho)
Ivo LucasEu Vou (João Só)
ZanaNas Asas da Sorte (Paulo Abreu Lima e Jan Van Dijck)
Carla RibeiroMais Para Dar (Marina Ferraz & Hélder Godinho)
Ricardo AfonsoEmoção (Ricardo Afonso, Luís Fernando & Rui Fingers)
Rui AndradeAo Teu Encontro (Rui Andrade & Marc Paelinck)
Lara AfonsoO Teu Segredo (João Matos & Miguel Ferrador)
Raquel GuerraSonhos Roubados (Nuno Marques da Silva & Nuno Feist)
Madalena TrabucoCoração de Filigrana (TóZé Santos)
Także w Portugalii pełną odpowiedzialność za wyniki trafiła w ręce publiczności. To siłą ich głosów do finału awansowali: Rui Andrade, Catarina Pereira, Zana, Raquel Guerra i Suzy. Warto zauważyć, że mimo kameralnych wnętrz Convento do Beato, udało się stworzyć żywe i ciekawe widowisko. Goście wieczoru, wśród których znalazła się Vânia Fernandes, przypomnieli m.in. portugalskie utwory z historii Eurowizji.
  • Jeszcze przed rozpoczęciem finału Melodifestivalen, Anton Ewald zapowiedział, że nie planuje w najbliższych latach powrotu do rywalizacji. Szkoda, że tak późno.
  • Wiele wskazuje na to, że Rosję w Kopenhadze reprezentować będą siostry Anastasiya i Maria Tolmachevy, zwyciężczynie Junior Eurovision Song Contest 2006. Jak dotąd oficjalnych informacji brak, a pogłoski to zbyt mało, by mieć pewność takiej decyzji.
  • Na 19 marca zaplanowano spotkanie Szefów Delegacji ESC 2014. To oznacza, że tego dnia definitywnie zakończy się sezon preselekcji.
  • Pilzno w Czechach będzie gościć przyszłoroczną edycję Eurovision Young Dancers. To pierwszy konkurs EBU organizowany u naszych południowych sąsiadów. W ubiegłym roku EYD gościł w Gdańsku.
  • Przypominam o trwającym głosowaniu Song of the Decade 1981-1990 i otwartych zgłoszeniach do Władców Preselekcji 2014.
9.03 | godz. 20:05 | Melodi Grand Prix (Norwegia)
Trzeci, ostatni i prawdopodobnie najciekawszy półfinał w Norwegii rozegrany będzie właśnie dziś wieczorem. Ostatnia piątka kandydatów zaprezentuje się na scenie a widzowie wybiorą wśród nich ostatnią trójkę finalistów MGP.
Transmisja: [NRK]
[WYNIKI] Stawkę finału MGP uzupełniają: Carl Espen, El Cuero i Elisabeth Carew.
9.03 | godz. 20:30 | Eurosong 2014 (Belgia)
Też trzeci i też ostatni półfinał śledzić będą dziś widzowie w Belgii. Tu o miejsce w finale rywalizować będzie czwórka wykonawców: Axel Hirsoux, Bandits, Nelson i Tisha Cyrus. Jurorzy i widzowie dadzą dwójce szansę na występ w ostatecznej rozgrywce.
Transmisja: [Een]
[WYNIKI] Axel Hirsoux i Bandits to ostatni finaliści belgijskiego Eurosong.
9.03 | godz. 21:00 | Prezentacja utworu (Czarnogóra)
Wieczorem w Splendid w Podgoricy (to tu kręcono niektóre sceny filmu Casino Royal) Sergej Ćetković otworzy przed nami swój świat. W czasie wieczornego programu specjalnego usłyszymy utwór Moj Svijet, zobaczymy przygotowany teledysk, a także nieco materiałów zakulisowych.
Transmisja: [RTCG] [esctv]
[PREZENTACJA] Czarnogórskiej propozycji możecie już wysłuchać w zakładce ESC 2014.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...