środa, 20 sierpnia 2014

To Jego Czas?

Po sukcesach Anouk i The Common Linnets chyba mało kto spodziewa się gwałtownej zmiany kursu holenderskiego nadawcy w kwestii poszukiwań kolejnego reprezentanta kraju na Konkurs Piosenki Eurowizji. Właściwie jasne jest, że należy się go spodziewać raczej wśród rodzimych gwiazd, niż debiutantów. Ostatnio na rynku prasowym w Holandii pojawiły się doniesienia o tym, jakoby liderem rankingu stacji AvroTros miał być pop-soulowy wokalista i producent muzyczny, Alain Clark, syn wokalisty zespołu Dane and the Dukes of Soul. Jak dotąd największym sukcesem jest właśnie duet Alain & Dane Clark pod tytułem Father and Friend. Dzienniki twierdzą, że obie strony są zainteresowane współpracą i, choć kontrakt nie został podpisany, to czekamy tylko na potwierdzenie wyboru. Nie byłby to pierwszy kontakt Clarka z ESC – w 2012 roku napisał on tekst utworu Take Me As I Am, który w holenderskim finale narodowym wykonał Ivan Peroti (zajmując 3. miejsce). Ze strony nadawcy jedynym dotychczasowym potwierdzeniem są nazwiska komentatorów ESC 2015 (w tej roli wystąpią Cornald Maas i Jan Smit) i tajemniczy komentarz, że Alain Clark jest jedną z branych pod uwagę ewentualności.

Czas na zmiany!

Wiele wskazuje na to, że spore zmiany zajdą w irlandzkich przygotowaniach do Eurowizji. Fatalne wyniki w ostatnich latach i fala krytyki, jaka przetoczyła się przez Zieloną Wyspę po tegorocznym występie, najpewniej zmusi władze RTE do zmiany sposobu wyboru reprezentanta. Jeśli nie Late Late Show to co? Pomysłem ma być nowy muzyczny projekt RTÉ One pod tytułem The Hit. Program ma służyć znalezieniu potencjalnego przeboju, w tym celu w każdym odcinku szóstka twórców przygotowuje wersje demo swoich piosenek. Wszystkich propozycji wysłuchuje dwójka zaproszonych wykonawców (znanych na lokalnym rynku) i na tej podstawie wybiera dwa utwory, nad którymi chce pracować. Po spotkaniu z twórcami wykonawcy wybierają jedną piosenkę, nagrywają ją i wykonują ją w programie na żywo (wtedy dopiero autorzy piosenek poznają decyzję gwiazd). Kolejny tydzień jest dla dwóch wybranych piosenek próbą ognia – do finału dostaje się ta, która w ciągu tygodnia zdobędzie większą popularność. W odcinku finałowym pięć najlepszych utworów jest wykonywanych raz jeszcze z towarzyszeniem RTE Concert Orchestra i w głosowaniu publiczności wyłaniany jest zwycięzca sezonu. W pierwszej edycji zwyciężył Finbar Furey i ballada The Last Great Love Song. W finale uległ mu m.in. Johny Logan (ESC 1980, 1987) z piosenką Prayin, a we wcześniejszym etapie programu poległ Brian Kennedy (ESC 2006) z Try. Informacje dotyczące drugiej odsłony widowiska mają być znane w najbliższym czasie. Entuzjastą wykorzystania formatu do wyboru kolejnego reprezentanta Irlandii na ESC ma być m.in. Nicky Byrne (ex-Westlife), współgospodarz programu.

Odbrażeni?

Przez ostatnie dwa lata Eurowizja odbywała się bez udziału reprezentantów Turcji. Oficjalnie miało to związek z niezgodą na wprowadzane zmiany w regulaminie konkursu (w tym wprowadzenie głosowania jury i zasadę Big5). W maju tego roku przedstawiciele TRT wykazali się też refleksem w wyrażaniu swojego oburzenia zwycięstwem Conchity Wurst. A jednak pojawiają się plotki o tym, jakoby w Wiedniu miał się pojawić następca Cana Bonomo (ESC 2012). Co więcej, miałby on zostać nawet wybrany. Podejrzanym ma być solista, Kenan Williams. To on miał podobno pierwotnie jechać do Baku, ale ze startu wtedy wyeliminowała go choroba. Czy tym razem plotki okażą się prawdą i znów zobaczymy turecką flagę w transmisji ESC 2015?
  • Wybór reprezentanta na przyszłoroczny konkurs już we wrześniu obiecują Gruzini – ma to zatrzeć kiepskie wrażenie po problemach z głosowaniem tego kraju podczas ESC 2014.
  • Do Wiednia w barwach Rosji ma pojechać zwycięzca trzeciej edycji programu Golos (rosyjskiej wersji The Voice of...). Podobne zapowiedzi słyszeliśmy już w 2013 roku, kiedy do Szwecji miał jechać zwycięzca pierwszej odsłony programu, decyzję tę anulowano po to, by ostatecznie do Malmö wysłać Dinę Garipovą... laureatkę pierwszej edycji Golos. Wśród trenerów programu jest nadal Dima Bilan (ESC 2006, 2008).
  • Wciąż trwa głosowanie w dwóch plebiscytach Eurovision Song Comedy: Władcy Preselekcji 2014 i Władcy Preselekcji Polska 2003. Zapraszam serdecznie do udziału!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...