wtorek, 23 grudnia 2014

Frauen regier'n die Welt!

Najczęściej był to duet, zwykle mieszany, zdarzali się soliści i solistki, bywało, że na scenie stawało mieszane trio. Tym razem będzie inaczej. ORF przedstawiło światu trójkę prowadzących ESC 2015. W przyszłym roku przez koncerty konkursowe przeprowadzą nas trzy kobiety: Mirjam Weichselbraun (mająca w portfolio prowadzenie takich imprez jak MTV EMA, Niemieckich Nagród Filmowych czy rodzimych edycji Tańca z Gwiazdami), Alice Tumler (gospodyni programu Die Große Chance) oraz Arabella Kiesbauer (gospodyni programu Star Mania, pracowniczka austriackiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych ds. integracji). Organizatorzy podkreślają doświadczenie i profesjonalizm całej trójki mający zagwarantować najwyższą jakość prowadzenia koncertów. Podkreślana jest też znajomość pięciu języków Alice Tumler, co może sugerować, ze to właśnie jej przypadnie w udziale prowadzenie głosowania. ORF wybrała również osobę, która będzie zabawiać zestresowanych członków ekip krajowych w green roomie. Zgodnie z życzeniem ta funkcja przypadnie zwyciężczyni ESC 2014. W Zielonym Pokoju będzie rządzić Conchita Wurst. Nieco w cieniu tych decyzji ogłoszono też lokalizację Euro Village – ta będzie usytuowana na wiedeńskim Placu Ratuszowym (żadne zaskoczenie, to w końcu jeden z najbardziej charakterystycznych punktów stolicy Austrii) oraz Euroclubu – tę funkcję pełnić będzie browar Ottakringer. Dla spragnionych wrażeń fanów nie zabraknie orzeźwienia...

Oto Mistrzowie

Nie od dziś wiadomo, że dla Włochów festiwal SanRemo jest niemal świętością. Od ponad pół wieku ściąga do Ligurii śmietankę towarzyską i najbardziej uznane postaci rodzimego rynku muzycznego. I tu czeka nas zmiana – w przyszłorocznej edycji konkurs główny będzie otwarty także dla wykonawców pochodzących spoza Włoch. I tak, w konkursie Campioni wezmą udział:
AnnalisaUna finestra tra le stelle
Malika AyaneAdesso e qui
Marco MasiniChe giorno è
ChiaraStraordinario
Gianluca GrignaniSogni infranti
NekFatti avanti amore
Nina ZilliSola
Dear JackIl mondo esplode
Alex BrittiUn attimo importante
Biggio e Mandelli (I soliti idioti)Vita d’inferno
MorenoOggi ti parlo così
Bianca AtzeiIl solo al mondo
RAFCome una favola
Lara FabianVoce
Grazia di Michele & Mauro CoruzziIo sono una finestra
Il VoloGrande amore
Anna TatangeloLibera
NesliBuona fortuna amore
Irene GrandiUn vento senza nome
Lorenzo FragolaSiamo uguali
Tropiciele wątków eurowizyjnych znajdą tu coś dla siebie. Eksperci od historii najnowszej ESC zwrócą z pewnością uwagę na obecność Niny Zilli (ESC 2012), której droga do Baku prowadziła przez San Remo i rywalizację Giovani (wygrała wtedy konkurs dla nowicjuszy). Zorientowani w dawniejszych dziejach Eurowizji zauważą dwa kolejne punkty łączące dwa muzyczne wydarzenia o wielkiej sławie i długiej historii. O Grand Prix SanRemo walczyć bowiem będzie również połowa duetu reprezentującego Italię w 1987 roku, czyli Raf (kto pamięta przebojowe Gente di mare wykonywane razem z Umberto Tozzim?). Dla europejskiej publiczności najlepiej identyfikowane nazwisko to jednak Lara Fabian (ESC 1988), urodzona w Belgii wokalistka mająca za sobą długą, bogatą w sukcesy, karierę muzyczną w wielu krajach. Czwarte miejsce w Eurowizji w barwach Luksemburga ujmy jej nie przynosi – w końcu przegrać z Celine Dion to żaden wstyd. Czy któreś z nich wróci do konkursu europejskiego? Oferta wyjazdu do Wiednia czeka na zdobywcę Grand Prix festiwalu.

12 maratończyków

Mimo zniechęcającego wyniku eksperymentu z długim, dwutorowym, formatem wyboru reprezentanta i konkursowej piosenki, Litwini ponownie wybiorą swoją ekipę w ten sposób. Tak, jak poprzednio, piosenki przygotowane z myślą o ESC poznamy później, najpierw rozpocznie się eliminacja potencjalnych reprezentantów. Do tej długodystansowej walki staje wyselekcjonowana dwunastka:
Monika Linkytė
Reda Striškaitė
Milita Daikerytė
Karolina Mondeikaitė-Liepa
Jurgis Bruzga
Wilma La
Vilija Pilibaitytė (Mia)
Band Rolikai
Vaidas Baumila
Tadas Juodsnukis
Neringa Šiaudikytė
Edgaras Lubys
Co ciekawe, w stawce znalazła się niemal pełna czołówka tegorocznej selekcji. Ponownie na scenie pojawi się laureatka drugiego miejsca w tym roku, Mia. Mimo wyraźnie manifestowanego zniechęcenia, do rywalizacji wraca Vaidas Baumila, tegoroczny nr trzy. Oskarżana o niezbyt uczciwe wsparcie swojego producenta (zasiadającego w jury konkursu) Monika Linkytė (nr 4) również weźmie udział w wyścigu. Czy to doświadczenie ułatwi im walkę w przyszłym roku? Być może, choć trzeba pamiętać, że ich rywale nie wzięli się znikąd. Tak, jak wcześniej, odcinki widowiska są nagrywane z wyprzedzeniem i z informacji nieoficjalnych wiadomo, że Vilija, Monika i Vaidas radzą sobie zupełnie dobrze.

Pięć strzałów

Do organizacji finału narodowego po dwóch latach wracają Gruzini. Wyniki reprezentantów wybieranych w ten sposób nie napawają optymizmem, ale teraz ma być inaczej. Zerwać z niechlubną tradycją ma ktoś z nich:
Misha Sulukhia
Nina Sublat
Eter Beriashvili
Niutone
Edvard Meison
Na razie o kandydatach nie możemy powiedzieć zbyt wiele, poza tym, że Eter Beriashvili mieszka we Włoszech i próbowała swoich sił w rosyjskiej edycji The Voice... a Edvard Meison aktualnie próbuje szczęścia w Nowym Jorku. Piosenki konkursowe poznamy w sylwestrowy wieczór. Następnie czekają nas dwa tygodnie intensywnej promocji utworów zwieńczone finałem narodowym zaplanowanym na 14 stycznia.
  • W 60. Konkursie Piosenki Eurowizji weźmie udział 39 reprezentacji – to już oficjalne dane. Nie powiodła się próba nakłonienia do powrotu Bułgarów i Ukraińców.
  • W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w Mińsku zostanie przeprowadzony finał narodowy wyłaniający reprezentanta Białorusi na Eurowizję w Wiedniu. Prawdziwą sensacją będzie brak zwycięstwa grupy Milki i piosenki Accent. Autor piosenki i mentor dziewcząt, Alexander Rybak (ESC 2009) wystąpi jako gość specjalny koncertu.
  • Alexander Rybak będzie też gościem specjalnym FiK w Albanii, który rusza w piątek w Tiranie.
  • Na 13 stycznia zaplanowano konferencję prasową prezentującą uczestników UMK 2015. Prezentacja ma być transmitowana w Internecie.
  • Danica Krstić i Goga Stanić w duecie zmierzą się z dwójką uznanych wykonawców w serbskim finale narodowym. Specjalny casting nie wyłonił zwycięzcy, więc producenci postanowili wyróżnić dwie wokalistki i stworzyć z nich duet. Mentorem formatu jest twórca jedynej serbskiej zwycięskiej piosenki – Vladimir Graić.
  • Ofertę reprezentowania Polski w nadchodzącej Eurowizji otrzymała Margaret. Choć wokalistka raczej sceptycznie odniosła się do tej propozycji, jednoznaczna odmowa nie padła.
  • Pojawiły się plotki, że piosenkę do Spectre – najnowszej produkcji o najsłynniejszym Tajnym Agencie Jej Królewskiej Mości – miałaby nagrać Conchita Wurst. Tylko plotki?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...