wtorek, 6 marca 2012

Wybrani do Baku (12)

 Ten odcinek przeglądu reprezentantów będzie wyjątkowo bałkański. Zaczniemy na czarnomorskim wybrzeżu, by potem przenieść się w głąb lądu.
W połowie stycznia Bułgarzy rozegrali półfinał, który wyłonił 12 finalistów z 24 wybranych przez tajemniczą „Akademię”. Jako faworytki bez liczenia not do finału awansowały Deslislava (liderka głosowania widzów i jurorów) oraz Sofi Marinova (wiceliderka rankingu widzów). To one z miejsca zostały ustawione w roli faworytek (Dess z racji wygranej w obu głosowaniach i statusu gwiazdy miała przewagę). Jednak lutowy finał narodowy wygrała faworytka, choć nie ta, której wielu się spodziewało. Sympatia widzów skierowała się w stronę Sofi a jurorzy znaleźli sobie zupełnie innych faworytów. Ostatecznie w Baku, jako bułgarską propozycję, usłyszymy Love unlimited. 
Późną jesienią ubiegłego roku byliśmy świadkami bałkańskiego natarcia w ESC. Kolejne kraje byłej Jugosławii zapowiadały wybór gwiazd na reprezentantów, czy organizację gwiazdorskich preselekcji. Wśród nich znalazła się i Macedonia, która zrezygnowała z tradycyjnego Skopje Fest i zapowiedziała, że wybrana została Kaliopi Bukle. Diva macedońskiej muzyki miała być pierwszą reprezentantką kraju, ale w 1996 roku została w rundzie kwalifikacyjnej. W 2009 ponownie było blisko, 2. miejsce w preselekcjach dało przepustkę na festiwal Herceg Novi (tam już była najlepsza). Ostatniego dnia lutego utwór Crno i belo zostało zaprezentowany światu. Czy wielka gwiazda wyprowadzi Macedonię do eurowizyjnego finału? 
§         Jutro ma się odbyć konferencja prasowa, w czasie której poznamy reprezentanta Slowacji i finał narodowy w Rosji.
§         Jelena Tomasevic (Serbia ESC 2008), jej mąż i aktor Ivan Bosiljcic, Hari Varesanovic (BiH ESC 2006), Bora Dugic i orkiestra RTS to wstępna lista gości show prezentującego utwór na Eurowizję 2012 reprezentanta Serbii, Zeljko Joksimovića.
§         W ciągu dwóch tygodni Azerowie mają pokazać swój eurowizyjny utwór. Ostatni raczej nie będą, bo wyjątkowo dużo krajów postanowiło pójść podobną drogą. 

Kilka dni temu w skrzynce pocztowej znalazłem bardzo miłą niespodziankę. Dziękuję bardzo za nią grupie O-O!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...