sobota, 3 marca 2012

Wybrani do Baku (11)


Znamy już coraz więcej wykonawców i piosenek wybranych, by reprezentować swoje kraje w Eurowizji 2012. Dziś zaglądamy do krainy tulipanów i wiatraków, by zaraz potem złożyć kolejną wizytę na Bałkanach.

Holandia to kraj, który w ostatnich latach radzi sobie na Eurowizji źle albo bardzo źle. Ubiegłoroczni reprezentanci, grupa 3JS, mimo dobrego przygotowania, wylądowali na dnie rankingu półfinałowego. Dlatego teraz do programu selekcyjnego włączono telewizyjną legendę, producenta Johna de Mola (autora formatu Big Brother czy The Voice of...). Własnie ten drugi program w swojej holenderskiej wersji stał się podstawa do krytyki preselekcji. Okazało się, że w finale znalazło się 6. wykonawców, z czego piątka to uczestnicy Voice. I to właśnie z tej piątki pochodzi laureatka konkursu. Joan Franka z utworem You and me w głosowaniu jurorów była ostatnia, zwycięstwo zawdzięcza głównie sympatii publiczności, która bardzo szybko znalazła dla niej pseudonim: Indiana Joan.

Słoweńcy bardzo długo żyli tegoroczną Eurowizją. Już w październiku rozpoczął się program Misija Evrovizija, który na początku stycznia doprowadził do wyboru uczestników finału narodowego. Znalazły się w nim siostry Eva i Nika Prusnik oraz Eva Boto. 26. lutego odbył się finałowy koncert. W jego ramach każdy z uczestników wykonał 3 piosenki, z których jedna trafiała do superfinału. I tak, siostry Prusnik walczyły z piosenką Konichiwa, a Eva Boto z balladą Verjamem (napisana przez Vladimira Graića, twórcy m.in. Molitvy). Zwycięstwo przypadło solistce, zatem to Eva Boto będzie reprezentować Słowenię w Baku. W jakim języku i z jakim skutkiem?

§ Dziś odbędzie się finał preselekcji na Litwie. W stawce jest 14 utworów a za faworyta uważany jest Donny Montell. Transmisja w LTV oraz w Internecie, na stronach lrt i esctv. Start o 20:00.
[WYNIKI] Preselekcje litewskie wygrał Donny Montell z utworem Love is blind. 
§ Nieco później do rywalizacji stanie dziesiątka finalistów Eesti Laul. Wśród finalistów znalazł się, znany sprzed roku, Rolf Roosalu. Tym razem jednak jako twórca piosenki dla POP Maniacs. Transmisję przeprowadzą kanał ETV oraz strony internetowe err.ee i esctv. Początek 20:35.
[WYNIKI] Ott Lepland - Kuula to estońska piosenka na ESC 2012.
§ Pastora Soler Eurovisión to program, w trakcie którego wybrana zostanie piosenka dla hiszpańskiej reprezentantki na ESC 2012. W stawce są trzy utwory: Ahora o nunca, Quédate conmigo oraz Tu vida es tu vida. Transmisja w TVE1 i TVE Internacional Europa oraz za pośrednictwem Internetu w rtve.es. Początek o 22:30.
[WYNIKI] Pastora w Baku zaśpiewa Quédate conmigo.
§ To jeszcze nie finał, ale w Melodifestivalen ostatni przystanek przed Globen. W rundzie ostatniej szansy 8 utworów powalczy o 2 ostatnie miejsca w sztokholmskim finale MF. Sean Banan, Timoteij a może jednak ktoś inny dostanie swoją Andra Chansen? Transmisja w SVT1 i na svt.se. Start o 20:00.
[WYNIKI] Finałową stawkę uzupełnili Top Cats - Baby Doll oraz Thorsten Flinck & Revolutionsorkestern - Jag reser mig igen
§ Utrata znaczenia ESC w kraju, spadek renomy konkursu poniżej standardów nadawcy, spadek zainteresowania ze strony widzów i wykonawców, słabe wyniki pomimo „dokładania wszelkich starań” ze strony stacji oraz ogólny kryzys formatu festiwalowego. To powody wycofania Polski z Eurowizji podane przez TVP na wniosek KRRiTV.
§ 4. kwietnia odbędzie się finał konkursu Młody Muzyk Roku, wyłaniający polskiego przedstawiciela na Eurowizję dla Młodych Muzyków. Wcześniej 21. marca wyemitowany zostanie reportaż z półfinałów a 26. marca przedstawione będą sylwetki finalistów. Półfinały i finał Eurowizji dla Młodych Muzyków odbędą się w Wiedniu 5, 6 i 11. maja. Przypomnijmy sobie występ ubiegłorocznej triumfatorki, Evy Kozmus ze Słowenii.
§ Włoską piosenką eurowizyjną będzie Per sempre, z którym Nina Zilli startowała w SanRemo. Decyzje dotyczące wersji językowej jeszcze przed nami. Festiwalowa wersja jest dostępna w karcie ESC 2012.
§ Cassiopeia, Dora, Velvet Fire i Eleftheria Eleftheriou to wykonawcy stojący za preselekcyjnymi piosenkami w Grecji. Faworyzowany jest utwór Aphrodisiac.
§ A tak brzmi izraelskie Time w wersji live.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...