sobota, 21 lipca 2012

Bursztynowy Słowik znów zaśpiewa...

 Po dwuletniej przerwie do kalendarza polskich festiwali wraca Sopot Festival. W tym czasie gruntowny remont przeszła Opera Leśna, arena festiwalu. Zmienił się także nadawca odpowiedzialny za organizację imprezy. Wbrew spekulacjom nie wróciła ona pod skrzydła TVP, tym razem festiwal przygotuje Polsat. Tym samym stacja będzie miała dwa festiwale odbywające się w Sopocie (czerwcowe TpTrendy odbywają się w ErgoArenie). Co nas czeka w czasie 47. Sopot Festival? Pierwszy dzień to tradycyjny konkurs o nagrodę Bursztynowego Słowika pod tytułem Top of the Top. W założeniu w konkursie mają brać udział wykonawcy, którzy liderowali listom sprzedaży płyt w swoich krajach (choć będzie ono traktowane zapewne dość swobodnie). I tak na liście znajdują się wykonawcy kojarzeni z Eurowizją: w barwach Szwecji ma wystąpić Eric Saade (ESC 2011), Łotwę reprezentować będzie duet Musiqq (ESC 2011) a  Francję Gérard Lenorman (ESC 1988). W barwach Polski wystąpi Kamil Bednarek. Koncert konkursowy ma być transmitowany także do krajów, z których pochodzić będą uczestnicy rywalizacji. Drugiego dnia polscy wykonawcy będą brali się za bary z muzycznym dorobkiem zespołu The Beatles w ramach koncertu upamiętniającego 50-lecie zespołu. W planach jest też koncert Muzodajnia, a w nim m.in. Mrozu, Jula i, być może, Loreen. Sopocki festiwal nie ma już takiego znaczenia jak przed laty i niewiele wskazuje, by w najbliższym czasie miał choć część dawnego blasku odzyskać. Czy Polsat pomoże w walce o prestiż? Zobaczymy już 24. i 25. sierpnia.

§         Alexey Vorobyov i Buranovskie Babushki będą gośćmi specjalnymi Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze.
§         Gorąco wokół eurowizyjnych planów Holendrów. Popularna wokalistka, Anouk, zapowiedziała, że ma świetny utwór na Konkurs. Przedstawiciele nadawcy wskazali jednak gwieździe miejsce w preselekcjach (w planach jest kilkuodcinkowe duże show). Na wieść o takim afroncie ze współpracy z TROS zrezygnował producent show, Jon De Mol. Postawieni pod ścianą przedstawiciele stacji podobno ponownie usiedli do rozmów z wokalistką.
§         Charlotte Perelli ogłosiła, że chętnie poprowadziłaby ESC 2013, gdyby otrzymała propozycję od SVT.
§         Pojawiły się informacje, że Czesi nie wrócą na Eurowizje w przyszłym roku i nie będą jej transmitować. Nadawca czeski twierdzi, że żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Mimo to trudno liczyć na powrót naszych południowych sąsiadów...
§         W JESC 2012 zadebiutuje Izrael, nie pojawi się natomiast reprezentacja Macedonii. Oczywiście, jeśli konkurs dojdzie do skutku...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...