niedziela, 22 lipca 2012

Ralph – Mr. Eurovision (3)

Wracamy do podróży śladami Ralpha Siegela. Znajdujemy się teraz na przełomie lat 70. i 80. a przed nami dwie kompozycje, które znalazły drogę na eurowizyjną scenę.
 Rok: 1979
Miejsce: Jerozolima (Izrael)
Reprezentowany kraj: Niemcy
Wykonawca: Dschinghis Khan
Twórcy: Ralph Siegel (muzyka), Bernd Meinunger (słowa)
Wynik: 4. miejsce (86 punktów)
Mało imponujący wynik Sing sang song nie odstraszył Siegela przed podjęciem kolejnej próby. I tak, 17. marca 1979 roku w Monachium jedna z 12. preselekcyjnych propozycji wyszła spod jego pióra. Sformowana z myślą o ESC grupa Dschinghis Khan zaprezentowała utwór pod takim samym tytułem. Żywiołowa prezentacja przypadła 500-osobowej komisji (reprezentantywnej wobec niemieckiej publiczności) i z bezpieczną przewagą zwyciężyła rywalizacją w finale narodowym. Tym samym Ralph Siegel po raz pierwszy zasmakował bezsprzecznego zwycięstwa na krajowej arenie. Wyjazd na Eurowizję do Jerozolimy również wypadł bardziej okazale niż ostatnio – przebojem wdarli się na miejsce tuż za podium. Zdobyte w głosowaniu 86 punktów nie pozwalało na więcej, ale eurowizyjna piosenka pozostała jednym z największych przebojów zespołu i znalazła miejsce w niemal wszystkich podsumowaniach historii Konkursu. 
Rok: 1980
Miejsce: Haga (Holandia)
Reprezentowany kraj: Niemcy
Wykonawca: Katja Ebstein
Tytuł: Theater
Twórcy: Ralph Siegel (muzyka), Bernd Meinunger (słowa)
Wynik: 2. miejsce (128 punktów)
Po pamiętnych wyczynach grupy Dschinghis Khan na jerozolimskiej scenie Ralph Siegel nie zrobił sobie przerwy. 20. marca 1980 roku ponownie w Monachium Tym razem 1000-osobowej reprezentacji narodu niemieckiego przedstawiono 12 piosenek mającym zapewnić Niemcom eurowizyjny sukces. Bohater naszego cyklu tym razem nawiązał współpracę z solistką, dwukrotną reprezentantką kraju. Katja Ebstein w preselekcjach brała udział po raz czwarty (w 1975 roku zajęła 5. miejsce). Muzyka Siegela, słowa Bernda Meinungera i wokal Katji złożyły się na utwór Theater. Efekt tej współpracy był bardzo dobry. Kolejna wygrana w finale narodowym i wyjazd do Hagi stał się faktem. Ralph Siegel miał szansę odczarować to miasto (to tam Les Humphries Singers zajęli 15. miejsce). Udało się – Katja Ebstein uległa tylko Johny’emu Loganowi i uzyskała najlepszy eurowizyjny wynik przy okazji ustanawiając najlepszy rezultat kompozycji Ralpha Siegela (który wspierał ją na scenie). Co ciekawe, kompozytor miał w Hadze jeszcze jedną reprezentację. Ale o tym w następnym odcinku...
cdn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...