niedziela, 12 sierpnia 2012

Ralph - Mr. Eurovision (4)


W drodze śladami eurowizyjnych dokonań Ralpha Siegela zatrzymaliśmy się na Konkursie z 1980 roku. I w tym samym miejscu i czasie rozpoczynamy kolejny etap naszej podróży.


Rok: 1980
Miejsce: Haga (Holandia)
Reprezentowany kraj: Luksemburg
Wykonawca: Sophie & Magaly
Tytuł: Papa pingouin
Twórcy: Ralph Siegel, Bernd Meinunger (muzyka), Pierre Delanoë, Jean-Paul Cara (słowa)
Wynik: 9. miejsce (56 punktów)
Ralph Siegel i Bernd Meinunger stali w 1980 roku nie tylko za propozycją niemiecką. Po raz drugi także reprezentacja Luksemburga korzystała z ich pracy. Wykonanie utworu Papa Pingouin powierzono bliźniaczkom Sophie i Magaly Gilles. Piosenka o pingwinie –marzycielu pozwoliła na zdobycie 56. punktów, co przełożyło się na 9. miejsce w klasyfikacji ESC 1980. Utwór okazał się także sukcesem komercyjnym, singiel sprzedał się w liczbie przekraczającej milion kopii (głównie we Francji). Współpraca sióstr Gilles z Ralphem Siegelem zakończyła się krótko po Eurowizji, kiedy okazało się, że drugi singiel duetu, Arlequin, nie odniósł sukcesu. W 2006 roku drugie życie w tę piosenkę tchnęli twórcy francuskiej kreskówki Pigloo, wykorzystując Papa Pingouin w ścieżce dźwiękowej. 


Rok: 1981
Miejsce: Dublin
Reprezentowany kraj: Niemcy
Wykonawca: Lena Valaitis
Tytuł: Johnny Blue
Twórcy: Ralph Siegel (muzyka), Bernd Meinunger (słowa)
Wynik: 2. miejsce (132 punkty)
Po dwóch utworach w stawce ESC 1980, rok później Siegel skupił się na walce o kolejną próbę reprezentowania w Eurowizji Niemiec. Tak powstała ballada Johnny Blue, opowiadająca historię niewidomego chłopca, dla którego muzyka stała się antidotum na odrzucenie przez rówieśników. W niemieckim finale narodowym, rozegranym 28. lutego 1981 w Monachium, wykonała go niemiecka wokalistka litewskiego pochodzenia (urodziła się na terenie Okręgu Kłajpedy)* Lena Valaitis. 500-osobowa grupa respondentów wyraźnie wskazała właśnie na nią, jako zwyciężczynię niemieckich preselekcji. Dla Leny było to drugie preselekcyjne podejście, w 1976 roku, z piosenką Du machst karriere, była 7. Wyprawa do Dublina omal nie zakończyła się sukcesem. Niemcy stoczyli niezwykle emocjonujący pojedynek punktowy z Brytyjczykami ostatecznie ustępując im jedynie czterema punktami. Kolejna srebrna kompozycja Siegela... Niemcy nie zapomnieli o Johny Blue, w 2006 roku w jubileuszowym głosowaniu Best of Eurovision, w którym brały udział wszystkie zwycięskie utwory ESC i wszystkie piosenki reprezentujące Niemcy, w głosowaniu Internautów i Jury zajęła 9. miejsce (o ironio, znów tuż za Bucks Fizz).
cdn.

*Katja Ebstein, reprezentantka Niemiec z 1970, 1971 i 1980 roku, prowadząca finał narodowy 1981 i bohaterka poprzedniego odcinka cyklu, również nie urodziła się na terenie dzisiejszych Niemiec – pochodzi z miejscowości Gniewków na Dolnym Śląsku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...