środa, 17 października 2012

Kraj tulipanów zakwitnie?

 Spekulacje dotyczące reprezentanta Holandii na ESC 2013 pojawiły się bardzo szybko, niemal od razu skupiły się na osobie Anouk, wokalistki pop-rockowej i jednej z najjaśniejszych gwiazd holenderskiego showbiznesu. Dziś już wiemy, że to właśnie ona otrzymała straceńczą misję wyciągnięcia Holandii z eurowizyjnego dołka. Kraj od 2004 roku nie znajduje drogi do finału (czeka na to najdłużej), i to mimo sporej aktywności nadawcy. Holendrzy wysyłali już na Eurowizję popularnych na rodzimym rynku artystów, ale i oni powracali na tarczy. Czy Anouk zdoła przełamać fatalną passę Niderlandów? Utwór, który wykona w Malmö mamy poznać pod koniec lutego.
Uwolnić potencjał
Trudno się dziwić, że Szwedzi podeszli do kwestii organizacji kolejnej edycji ESC niezwykle ambitnie. Dotąd odbywające się w Szwecji Konkursy bywały źródłem inspiracji i drogowskazem dla kolejnych organizatorów. W Sztokholmie w 2000 roku po raz pierwszy użyto przenośnych ekranów LED, ta technologia w kolejnych latach stawała się coraz większym elementem eurowizyjnej scenografii, aż do apogeum w 2009 roku w Moskwie. Teraz ma być inaczej. Ekrany mają zostać zastąpione innym technologicznym rozwiązaniem (podobno też ma to być „wielka rzecz” dla Konkursu). Organizatorzy chcą również podkreślić przekaz towarzyszący ESC, zbliżony do idei olimpijskiej. Eurowizja ma wzbudzać prawdziwą ciekawość, kreować rzeczywiste wielkie momenty, budować trwałe relacje i prawdziwe pasje. Na tych czterech filarach Szwedzi chcą zbudować ESC 2013. Czy szczytne ideały uda się zrealizować?
Odkryta została kolejna karta organizacji. Dotyczy ona prowadzących koncerty eurowizyjne. W historii pojawiały się już różne konfiguracje, była dwójka prowadzących, trójka, a w przyszłym roku rolę gospodarza pełnić będzie tylko jedna osoba. Taka sytuacja na ESC miała miejsce po raz ostatni w 1995 roku, kiedy Konkurs w Dublinie prowadziła Mary Kennedy. Gdyby jednak gospodarzem wieczorów miałby zostać mężczyzna, odniesień musielibyśmy szukać w pierwszej edycji Konkursu. Lohengrin Filipello był jedynym mężczyzną, który prowadził Konkurs bez towarzystwa. Informacje o tym, kto dostąpi zaszczytu prowadzenia 58. Konkursu Piosenki Eurowizji, mają zostać podane już wkrótce. Czy powrót do zbliżonej do oscarowej konwencji jest dobrym pomysłem? I czy Eurowizja w Malmö, podobnie jak poprzednie w Szwecji, stanie się punktem zwrotnym w dziejach Konkursu?
§         W regulaminie maltańskich preselekcji eurowizyjnych zaszła jedna zmiana. Zakaz ponownego startu obejmuje już 5. ostatnich reprezentantów (a nie, jak dotąd, trzech). Mówi się, że zmiana jest wymierzona w Chiarę (ESC 1998, 2005, 2009), która ma być już gotowa do walki o ponowny wyjazd na Eurowizję.
§         Ruszyło głosowanie internetowe w szwajcarskich preselekcjach. Każdy zarejestrowany głosujący ma do rozdysponowania 4 punkty w dowolnych proporcjach. Czas na oddanie głosów mija 29. października.
§         Loreen i Dima Bilan zwyciężyli w krajowych głosowaniach MTV EMA 2013. W Polsce wygrała Brodka. Lokalni zwycięzcy będą walczyć o jedną ze statuetek. Gala finałowa 11. listopada we Frankfurcie.
§         Do Melodifestivalen 2013 podobno zgłosiła się kanadyjska wokalistka Carly Rae Jespen (znana z utworu Call Me Maybe), na pewno w stawce będzie Elin Petersson, zwyciężczynię głosowania SVT dla mało znanych wykonawców.
§         Franka Batelić, to wymarzona reprezentantka Chorwacji w przyszłorocznej Eurowizji. Po raz pierwszy ankiety nie wygrała Jelena Rozga.
§         Bily Acoustie z Korei Południowej, to pierwszy zdobywca Grand Prix ABU Radio Contest.
§         Nowy format niemieckich preselekcji zakłada tylko jeden koncert.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...