poniedziałek, 1 października 2012

Ralph – Mr. Eurovision (6)

W podróży eurowizyjnymi śladami Ralpha Siegela czeka nas krótka retrospekcja. Wrócimy do przełomu lat 70. i 80. by wspomnieć o kilku piosenkach naszego bohatera, które bez powodzenia walczyły w preselekcyjnych koncertach.
Mamy rok 1979. W Monachium odbywa się finał preselekcji wyłaniających reprezentanta Niemiec na konkurs do Jerozolimy. W trzecim odcinku cyklu przedstawiony był zwycięzca konkurencji - Dschinghis Khan duetu Siegel-Meinunger. Nie była to jednak jedyna kompozycja Siegela w koncercie. Drugą był utwór Ein blick sagt mehr als jedes wort w wykonaniu grupy Gebrüder Blattschuß. Przy jej tworzeniu Siegela wspierał Hans Greiner. Niestety, tej propozycji udało się zdobyć miejsce również pierwsze, tyle że... od tyłu. 
 Dokonania Ralpha Siegela na ESC 1980 pamiętamy: Papa Pingouin w barwach Luksemburga i niezapomniane Theater, wyśpiewane przez Katję Ebstein dla Niemiec. Ale czy wiecie, że Ralph Siegel w niemieckim finale narodowym zgarnął dublet? Tak jest, drugi w klasyfikacji, mistrz niemieckiego szlagieru rodem z Grecji, Costa Cordalis wyśpiewał srebro utworem Pan, napisanym przez Ralpha Siegela i Kurta Herthę.
Kolejny rok to kolejny podwójny tryumf naszego bohatera. Jak wiemy, niemiecki finał narodowy wygrała Lena Valaitis z utworem Johny Blue. Drugą pozycję zajęła formacja The Hornettes (skojarzenia z Les Humphries Singers i Silver Convention nieprzypadkowe) z kompozycją Mannequin autorstwa duetu Siegel-Meinunger. 
Marianne Rosenberg
 Paola, reprezentantka Szwajcarii z 1969 i 1980 roku. W 1982 postanowiła spróbować swoich sił w niemieckich preselekcjach. Współpracowników miała obiecujących, bo za piosenką Peter Pan stał nie kto inny jak Ralph Siegel i Bernd Meinunger. I Historia powtórzyła się po raz trzeci z rzędu: Ralph Siegel chwalił się dwiema najlepszymi kompozycjami. Co prawda helwecka gwiazda uległa Nicole (wspieranej przez ten sam zespół twórców), ale pozostałych rywali pozbawiła marzeń o zdobyciu biletu do Harrogate. Jedną z pozbawionych złudzeń była Marianne Rosenberg, trzecia wokalistka śpiewająca w niemieckim finale narodowym piosenkę autorstwa duetu Siegel-Meinunger. Kompozycja, którą wykonała, Blue-Jeans-Kinder, zajęła jednak najniższe z trójki miejsce. W swoim piątym występie w niemieckich preselekcjach Rosenberg zajęła 8. pozycję.
Po wygranej Nicole Ralph Siegel zrobił sobie rok przerwy w zgłaszaniu swoich kompozycji do niemieckich finałów narodowych. W 1984 roku powrócił. Wraz z Berndem Meinungerem napisał utwór Tingel Tangel Mann, a jego wykonanie poświęcił grupie Harmony Four. Powrót wyszedł zupełnie dobrze, śpiewająca czwórka uplasowała się na 3. miejscu za Mary Roos i Bernhardem Brinkiem.
cdn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...