poniedziałek, 24 września 2012

Eurowizja w Polsce

 Choć udziału Polski w głównym konkursie z rodziny Eurowizji wciąż nic nie wiadomo, to jednak już dziś możemy powiedzieć, że w przyszłym roku Eurowizja w Polsce zagości. Po raz trzeci w 28-letniej historii rywalizacji gospodarzem Eurowizji dla Młodych Tancerzy będzie nasz kraj. Po Gdyni (1997) i Warszawie (2005) Konkurs gościć będzie Gdańsk i tamtejsza Opera Bałtycka. W tej konkurencji zasada organizacji kolejnej edycji przez kraj, który zwyciężył w poprzedniej, nie obowiązuje. Niemniej jednak i tu Polacy mają na koncie sukces. W 2001 roku na scenie w Londynie zwyciężyli Dawid i Marcin Krupscy. Czy gdańska arena okaże się dla reprezentantów Polski szczęśliwa? Szczegóły Konkursu poznamy zapewne niedługo. Póki co wiemy, że finał Konkursu planowany jest na 14. czerwca przyszłego roku.
I Eurowizja po polsku?
Jak co roku szczegóły organizacji ESC budzą duże emocje. Wybór miejsca, prowadzących, sceny, oprawy, logo itd. Rokrocznie są obiektem spekulacji. Eurowizja 2013 nie jest pod tym względem wyjątkiem. Szwedzka prasa od kilku tygodni prześciga się w wyszukiwaniu potencjalnych gospodarzy eurowizyjnych wieczorów. Podobno Christer Björkman, guru szwedzkiego projektu eurowizyjnego, chce by były to osoby niekoniecznie kojarzone z ESC. Co ciekawe, w prasowych spekulacjach pojawiło się nazwisko nieobce polskim obserwatorom. Chodzi o pochodzącą z Białegostoku aktorkę i modelkę Izebellę Scorupco, światu znana z roli dziewczyny Bonda w GoldenEye, Polsce z roli Heleny Kurcewiczówny w Ogniem i Mieczem. Przez lata mieszkająca w Szwecji aktorka ma nie być bez szans w wyścigu do prowadzenia ESC 2013. Czasu na decyzję zostało jeszcze sporo...
§         Szwajcaria przedłuża termin zgłoszeń internetowych do swoich preselekcji. Propozycje można prezentować do 8. października. Wszystko za sprawą mizernego zainteresowania wykonawców, do tej pory najciekawsze nazwisko to Constantinos Christoforou (Cypr 1996, 2002 i 2005). Wciąż czekamy na to, co ma do pokazania Lys Assia i jej hiphopowy team.
§         Czechy, Liechtenstein, Monako i Andora udziału w ESC 2013 nie wezmą. Zaskoczeni?
§         Melisses, Nikki Ponte (Grecja), Madcon (Norwegia), Dima Bilan, Serebro (Rosja) i Loreen (Szwecja) są wśród nominowanych swoich lokalnych oddziałów MTV do nagród EMA. Ile statuetek zawędruje do eurowizyjnych wykonawców?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...