wtorek, 11 czerwca 2013

Między ciszą a ciszą...

Młoda polska demokracja powoli odnajdywała się w nowej rzeczywistości. Realia zmieniły się też na muzycznej scenie. Bez centralnego patronatu, ale też bez opresyjnej cenzury polska piosenka wypłynęła na szerokie wody. Pytanie, czy odnalazła się na nieznanych morzach...
W 1993 KFPP obchodził 30 lat, idealna okazja, by... znowu powspominać. Złote Laury dostali: Ewa Demarczyk, Wojciech Młynarski i Edward Spyrka. Całe szczęście, że powstał hitowy musical Metro, było komu przyznać nagrodę im. K.Musioła – za utwór Do grającej szafy grosik wrzuć. Bo już nagrodę dziennikarzy otrzymał zespół Piersi, który na festiwalowej scenie... nie stanął. Nagroda im. A.Jantar trafiła z kolei w ręce Marcina Dańca.
31. Festiwal był bogatszy w wydarzenia godne zapamiętania. W koncercie rockowym pod patronatem radiowej Trójki u boku Republiki czy Lady Pank wschodziły gwiazdy zespołów Wilki czy Hey. Błyszczała na scenie Edyta Bartosiewicz. Ale nagrody trafiły do innych. Grand Prix zdobył Ryszard Rynkowski za Mrok, nagrodę im. K.Musioła otrzymała opolanka, opromieniona sukcesem w Eurowizji, Edyta Górniak, nagroda im. A.Jantar trafiła z kolei do Justyny Steczkowskiej, która swoją przygodę z ESC miała jeszcze przed sobą.
Później nastąpiło uspokojenie. Grand Prix za wykonanie piosenek Nie żałuję i Idź w swoją stronę otrzymała Edyta Geppert, z opolskiej sceny wybrzmiało eurowizyjne Sama w wykonaniu Justyny Steczkowskiej, a Agnieszka Chylińska z O.N.A. śpiewała, że Znalazła.
A w Krakowie, na Brackiej pada deszcz...” w Opolu tym razem nie padało, a publiczność zaczarował zdobywca Grand Prix, Grzegorz Turnau. Na scenie zobaczyć można było też Justynę Steczkowską, Kasię Kowalską (choć tym razem powtórki z ESC nie było), Elektryczne Gitary czy Piersi. Udziału odmówił Kazik Staszewski, Liroy nie odmówił, ale jemu odmówiono... za to w Debiutach brylowała Anna Świątczak (tak, ta sama, która za 10 lat pojedzie na Eurowizję z Ich Troje), choć nagrodę im. A.Jantar zgarnął Arkadiusz Kanicki.
Festiwal w roku 1997, niedługo przed nadejściem wielkiej wody, zdominował, owiany już legendą, koncert wspomnieniowy Zielono mi... pamięci Agnieszki Osieckiej. Na scenie stół, przy stole gwiazdy: Geppert, Turnau, Rodowicz, Janda i wielu innych. Poza nimi sporo zieleniny, którą artyści chętnie dzielili się z publicznością (obdarowani kapustą czy kalarepą szczęśliwcy z pierwszych rzędów mieli pomysł na obiad). W przeglądzie muzycznych wydarzeń bieżących pojawili się: Rober Gawliński, Edyta Bartosiewicz, Urszula i wspomniana grupa Ich Troje (wtedy z Magdą Femme), a przeboje wylansowały Natalia Kukulska (Piosenka światłoczuła) i Anna Maria Jopek (eurowizyjna propozycja Ale jestem). Tymczasem nagrodzone zostały Katarzyna Gaertner i Agnieszka Chylińska.
35. edycja Festiwalu miała być kolejną okazją do jubileuszowych wspomnień, tymczasem niemal do ostatniej chwili trwały dyskusje, czy impreza w ogóle odbędzie się w wyznaczonym terminie. Wszystko przez konieczny gruntowny remont zniszczonego przez powódź amfiteatru. Udało się zakończyć prace na czas i 35-lecie KFPP świętowano hucznie. 35 przebojów z Opola, gwiazdy i prowadzący sprzed lat, Grand Prix dla Franciszka Walickiego, odkrywcy m.in. Czerwonych Gitar czy Breakoutu i kolejny laur dla Edyty Górniak i twórców Metra.
cdn.
(Zdjęcia pochodzą ze zbiorów TVP, Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu oraz strony fotopolska.eu)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...