poniedziałek, 27 stycznia 2014

Machina ruszyła

Prezentację trzech piosenek francuskiego finału narodowego mamy już za sobą. W specjalnym wydaniu programu Le chansons d’abord gośćmi byli reprezentanci Francji sprzed lat: Anggun (ESC 2012), Amaury Vassili (ESC 2011) i Marie Myriam (ESC 1977 – jak dotąd ostatnia francuska zdobywczyni Grand Prix). Wszyscy goście zaprezentowali swoje konkursowe piosenki, pojawiły się też filmowe przeglądy eurowizyjnych francuskich piosenek (czy raczej piosenek po francusku na Eurowizji, bo były też utwory ze Szwajcarii czy Belgii). Część z nich wykonywali też muzycy występujący na co dzień w programie. W tę sentymentalną podróż wkomponowano występy trójki kandydatów do wyjazdu do Kopenhagi w maju:
Destan - Sans toi
Joanna - Ma liberte
Twin Twin - Moustache
Wielu śledzących program podkreślało, że najmniej emocji wśród byłych reprezentantów wywołał pokaz zespołu Destan. Jak dotąd, wszystko wskazuje na to, ze właśnie oni będą outsiderami wyścigu a wszystko rozegra się między Joanną (odwołującą się do zwolenników bardziej klasycznego wizerunku francuskiej piosenki) i grupą Twin Twin (stawiającą jednoznacznie na dobrą zabawę). Teraz decyzja należy już do widzów i jurorów, którzy w ciągu najbliższego miesiąca zadecydują, kto z tej batalii wyjdzie zwycięsko. Publiczność może wesprzeć swoich faworytów na trzy sposoby: przez telefon, SMS i stronę internetową nadawcy. Czas na oddanie głosu upłynie 23 lutego, a zwycięzcę ogłosi Natasha St-Pier w Le chansons d’abord 2 marca.

I co z ta nową energią?

Dziś poznaliśmy 15 wykonawców, którzy staną do rywalizacji o prawo reprezentowania Norwegii na Eurowizji w Kopenhadze. Po raz pierwszy Melodi Grand Prix odbędzie się w marcu według nowych zasad. Mniej piosenek, wyższa jakość, ciekawszy program. Tyle teoria, a praktyka? No cóż, każdy oceni to sam, trudno jednak uniknąć wrażenia, że jak na nową jakość, jest wyjątkowo... płasko i nieciekawie. Na 15 piosenek:
Hilda & Thea Leora - Best Friend`s Boyfriend
MoHeal
Dina MisundNeeds
Linnea Dale - High Hopes
TIMBRE & Frikk Heide-Steen feat. Ida Stein - Frozen By Your Love
Cir.Cuz - Hele verden
Martine Marbel - Right Now
Oda & WulffSing
Knut Kippersund Nesdal - Taste of You
Charlie - Hit Me Up
MoiBensin
El Cuero - Ain’t No Love In This City No More
Ilebek - Who Needs the Universe?
Elisabeth Carew - Sole Survivor
Carl Espen - Silent Storm
Tylko kilka odbiega nico od standartu wyznaczonego przez ubiegłoroczną reprezentantkę (to ocena na podstawie krótkich fragmentów umieszczonych na stronie internetowej MGP). Niestety, czasy różnorodności, promowanej przez Pera Sundesa, najwyraźniej przeminęły bezpowrotnie. Szkoda. Kandydaci, podzieleni na trzy półfinały będą walczyć o jedno z trzech premiowanych awansem do finału miejsc.
Sverrir Bergmann

Z dalekiej północy

W najbliższą sobotę swoje preselekcje rozpoczną się na Islandii. O bilet na ESC rywalizuje 10 utworów w dwóch półfinałach. Od dziś możemy posłuchać piątki, która w pierwszym półfinale powalczy o dwa miejsca w decydującej rozgrywce:
Sverrir BergmannDönsum burtu blús
Greta Mjöll SamúelsdóttirEftir eitt lag
Gissur Páll GissurarsonVon
Ásdís María ViðarsdóttiAmor
Vignir Snær VigfússonElsku þú
Poza dwójką laureatów półfinału, szansę na miejsce w finale zachowają i pozostali. Do jednego z wyeliminowanych półfinalistów trafi Dzika Karta.
  • Finał narodowy na Malcie będzie treningiem dla prowadzących. Ira Losco (ESC 2002) i Gianluca (ESC 2013) będą ćwiczyć przed listopadową dziecięcą Eurowizją. Obydwoje nie tylko poprowadzą program, ale też zaśpiewają w jego trakcie. Na scenie pojawi się też pierwsza pochodząca z wyspy zwyciężczyni Eurowizji, Gaia Cauchi (JESC 2013), a także reprezentantka San Marino, Valentina Monetta (ESC 2012, 2013 i 2014), ale bez konkursowej kompozycji.
  • Według doniesień medialnych do rosyjskich preselekcji zgłosili się m.in. Polina Smolova (Białoruść, ESC 2006), Viktoria Petrik (uczestniczka grudniowego finału narodowego na Ukrainie) czy osobliwa formacja Kazzaky ltd. (faceci na szpilkach w kontrze do kobiety z brodą?).
  • Dziś od 18:30 w Ictimai pierwsze odcinki relacjonujące castingi do Boyuk Sehne.
  • Trwa głosowanie w czwartym ćwierćfinale Song of the Decade 1981-1990. Zachęcam do udziału!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...