niedziela, 26 stycznia 2014

Ostatni wiraż

Pożegnanie z Helsinkami okazało się niezwykle smutne dla dwójki wykonawców, którzy byli uważani przez niektórych za murowanych finalistów, a może i faworytów do zwycięstwa. W sobotniej dogrywce (nazywanej też półfinałem) spotkało się ośmioro wykonawców, którzy przebrnęli przez wcześniejsze eliminacje, ale nie zwyciężyli swoich odcinków:
Madcraft - Shining Bright
Hukka ja MamaSelja
Lauri Mikkola - Going Down
Jasmin MichaelaKertakäyttösydän
Dennis Fagerström - My Little Honey Bee
MIAU - God/Drug
Mikko Pohjola - Sängyn Reunalla
Clarissa feat. Josh Standing - Top Of The World
W niektórych wczorajszych występach nastąpiło kilka kosmetycznych zmian (głównie dotyczyły one garderoby, nie samej koncepcji występu, o modyfikacjach utworów nie wspominając). Jurorzy tym razem mogli jedynie wygłosić swoje opinie, ocenić zmiany i dyspozycję dnia, jednak w tym odcinku nie mieli żadnego wpływu na wyniki. I może stąd wzięły się (dla niektórych zaskakujące) rozstrzygnięcia? Oczekiwanie na rezultaty urozmaicił jeden z czołowych fińskich raperów, Brädi, w towarzystwie jednego z jurorów UMK, Toniego Wirtanena. Po zliczeniu głosów widzów okazało się, że z programem pożegnali się Jasmin Michaela i Dennis Fagerström. Pozostali wykonawcy uzyskali awans do finału, w którym już czekają na nich grupa Softengine i Hanna Sky.

Gdzieś na trasie

Po nieoczekiwanych zmianach w terminarzu litewskich eliminacji, także w ich formacie należy się spodziewać pewnych zmian. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, na czym będą one polegać, pozostaje wierzyć, że Litwini wiedzą co robią. Tak czy inaczej, we wczorajszym odcinku zobaczyliśmy siódemkę (właściwie ósemkę, bo Justinas Lapatinskas, wyeliminowany przed tygodniem, wystąpił poza konkursem) pretendentów do tytułu reprezentanta Litwy na Konkurs Piosenki Eurowizji w roku jubileuszowym. Wykonawcy zaprezentowali pozostałe utwory z puli piosenek na ESC:
Vaidas Baumila - Worlds Apart
Monika Linkytė - It's All About A Boy
Vilija Matačiūnaitė - You Found Me
Martynas Kavaliauskas - New Beginning
VIG Roses - Silent Tears
Ieva Zasimauskaitė - Blowing Out Cobwebs
Justinas Lapatinskas - Is This The Way (You Want Me)
Ponownie głos należał do dwóch składów jurorskich (krajowego w studio i międzynarodowego, obserwującego rywalizację w sieci) oraz widzów programu. W werdyktach pojawiły się rozbieżności, Martynas okazał się najlepszy w głosowaniu widzów i najsłabszy wg jury, ci do pewnego stopnia uratowali skórę Vaidasowi, który długo okupował dno rankingu publiczności. Ostatecznie, zsumowane głosy wyrzuciły z programu jedyną grupę – VIG Roses. Tym samym, na placu boju pozostała szóstka solistów i to między nimi rozstrzygnie się kwestia wygranej i wyjazdu do Kopenhagi.

Na starcie

Wczoraj, obok Finlandii i Litwy, na mapie preselekcji po raz pierwszy pojawiły się Węgry. Pierwszy ćwierćfinał eliminacji A Dal 2014 zakończył się wczoraj po 22. Wzięła w nim udział dziesiątka wykonawców, z których sześcioro uzyskało awans do półfinału:
Group’n’SwingRetikül
Laura CserpesÚgy szállj
Lil CBreak Up
Ibolya OláhEgy percig sztár
ExtensiveHelp Me
Leslie SzabóHogy segíthetnék
HienThe Way I Do
DepresszióCsak a zene
MargeMorning Light
Viktor KirályRunning Out Of Time
O tym, w czyje ręce powędrują przepustki do kolejnego etapu decydowali widzowie (z całej Europy – linie SMS są otwarte dla wszystkich!) i jurorzy. Ale, inaczej niż w wielu innych krajach, na Węgrzech obie grupy decydują osobno, punktacja nie jest zliczana. Najpierw jury wskazuje trójkę wykonawców, która awansuje dalej, wczoraj byli to: Viktor Király, Marge i Leslie Szabó. Pozostali są poddawani głosowaniu SMS i najlepsza trójka również zyskuje awans. Głosami widzów w półfinale są już: Ibolya Oláh, Group’n'Swing i Depresszió. Taki system ma oczywiście zalety i wady. Faworyci jury na przykład mogą się dowiedzieć, jakim poparciem cieszą się u widzów dopiero w finale, jeśli wcześniej awansowali dzięki sędziom. Dlatego ubiegłoroczny zwycięzca okazał się niespodzianką – faworyt dotarł do finału dzięki jury i tam zabrakło właśnie głosów publiczności. Czy tym razem będzie podobnie?
26.01 | godz. 16:40 | Les Chansons d'abord (Francja)
Dziś po południu ruszy francuska machina wyborcza. Znamy już jeden konkursowy utwór w całości, dwa kolejne w 30-sekundowych fragmentach. W dzisiejszym odcinku programu Natashy St. Pier cała trójka zaprezentuje się na żywo i uruchomione zostanie miesięczne głosowanie. Gośćmi specjalnymi będą Marie Myriam (ESC 1977), Amaury Vassili (ESC 2011) i Anggun (ESC 2012). Program, który dziś zostanie wyemitowany nagrano 10 grudnia, na dwa tygodnie przed niespodziewaną śmiercią męża Myriam, Michela Elmosnino.
Transmisja: [France 3]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...