środa, 26 lutego 2014

Ostatnia deska ratunku

W sobotę trzy kraje wybiorą swoich reprezentantów na 59. Konkurs Piosenki Eurowizji, a Szwedzi zamkną drzwi za ostatnimi finalistami Melodifestivalen. Areną tegorocznej Andra Chansen będzie Sparbanken Lidköping Arena nad Vänern, największym jeziorem Szwecji. Stawką rywalizacji będą dwa ostatnie miejsca w finale, a walczyć o nie będą ci, którym w czterech półfinałach powinęła się noga i zajęli miejsca poza premiowaną bezpośrednim awansem dwójką. I trzeba przyznać, że lista startowa tej rundy robi wrażenie. W sobotę usłyszymy:
Ammotrack - Raise Your Hands
Linus SvenningBröder
J.E.M - Love Trigger
State of Drama - All We Are
Ellinore Holmer - En Himmelsk Sång
Martin Stenmarck - När Änglarna Går Hem
Helena PaparizouSurvivor
OuttriggerEcho
Na początku cała zabawa będzie przypominała nieco zwykły półfinał, zasady skomplikuja się później. Najpierw cała ósemka zaprezentuje się na scenie i w wyniku głosowania odrzucona zostanie najsłabsza trójka. Pozostałych pięć piosenek będzie brało udział w dalszej części głosowania (bez zerowania liczników). Na podstawie tych wyników zostaną utworzone dwie pary pojedynków (miejscami 1 z 4 i 2 z 3) a laureat piątego miejsca odpadnie z rywalizacji. Tu głosy zaczną się liczyć od początku, a awans do finału uzyska lepszy z bezpośredniego starcia. Do tej rundy trafiło kilkoro faworytów całego Melodifestivalen. Znajdziemy tu i zwyciężczynię Eurowizji z 2005 roku, Helenę Paprizou i reprezentanta Szwecji z tamtej edycji, Martina Stenmarcka. Są tu także dwie rockowe propozycje tej edycji: Raise Your Hands grupy Ammotrack i Echo zespołu Outtrigger. Do tego jeszcze kolejny prestiżowy pojedynek twórców: Fredrika Kempe i Thomasa G:sona. Tyle, że każdy z nich podchodzi do niego z innej pozycji. Awans utworu Kempe, Bröder w wykonaniu Linusa Svenninga, daje szansę Fredrikowi szansę na umieszczenie w finale czwartej (!) swojej piosenki. Thomas G:son walczy o to, by choć jedna jego kompozycja wzięła udział w ostatecznej rozgrywce (jego ostatnią kartą przetargową jest formacja J.E.M i utwór Love Trigger). Co o szansach tego zestawu mówią szwedzcy bukmacherzy? Ich zdaniem pewniakiem do awansu jest piosenka Survivor, czyli Helena Paparizou, o drugą przepustkę walczyć mają grupy J.E..M i Outtrigger, najmniejsze szanse awansu ma Ammotrack. Jak widzowie zwryfikują te przewidywania? Okaże się już w sobotni wieczór.
  • Reprezentanta Grecji wyłoni program Eurosong 2014 – A MAD Show, który 11 marca odbędzie się w Gazi Music Hall w Atenach. Aktualny terminarz w zakładce ESC 2014.
  • Na 20 marca zapowiadana jest premiera ostatecznej wersji albańskiej piosenki eurowizyjnej. Wtedy też rozwiąże się zagadka wybranej wersji językowej.
  • Po wczorajszych emocjach odpocznijmy od polskiego wyboru, do tematu wrócę pod koniec tygodnia w przeglądzie komentarzy po wyborze Donatana i Cleo.
  • Trwa głosowanie w piątym, ostatnim, ćwierćfinale plebiscytu SoD. Wybierze półfinalistów razem z nami!
  • Otwarte są zgłoszenia do preselekcyjnego plebiscytu Władcy Preselekcji 2014. Zgłoś swoich ulubieńców, którzy do Kopenhagi nie jadą!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...