czwartek, 31 lipca 2014

Lifting

W tym roku mija 10 lat od wprowadzenia jednolitego znaku Konkursu Piosenki Eurowizji. Począwszy od ESC 2004 każda kolejna edycja była promowana pod logo ze stylizowanym napisem Eurovision Song Contest z charakterystycznym serduszkiem z wpisaną flagą organizatora w miejscu litery „v”. Z czasem ta unifikacja uległa pod naporem coraz bardziej efektownych znaków kolejnych konkursów stając się zaledwie dodatkiem do kwiatków, ptaków, motyli czy diamentów. Tymczasem ekipa EBU po powrocie z Kopenhagi do Genewy ruszyła do obmyślania zmian w logotypie. Przeniesieniem ich wizji na papier (i materiały promocyjne) zajęła się ekipa agencji Cityzen z Amsterdamu na czele z Cornelisem Jacobsem. Jakie nowe oblicze ma zatem Eurowizja? Jak na szacowną, choć wciąż imprezową, 60-latkę przystało, z jej oblicza zniknęły wszelkie zmarszczki, logo zostało uproszczone i wygładzone z zachowaniem ogólnego układu sprzed liftingu. 60. Konkurs Piosenki Eurowizji, pierwszy pod nowym szyldem, odbędzie się w Austrii w dniach 19/21/23 maja 2015. Takie są ostateczne ustalenia ORF i EBU, to tydzień później niż pierwotnie planowany terminarz. Zaledwie kosmetyczne zmiany są tłumaczone tym, że poprzednie logo było bardzo rozpoznawalne i ściśle związane z konkursem, przez co nie mogło być mowy o żadnej rewolucji w tym aspekcie. Tylko po w takim razie zmiany? Trudno oprzeć się wrażeniu, że wraz z liftingiem znak stracił niemal cały charakter. A jak Wam się podoba?

Bezkrólewie

Wraz z kolejnymi porażkami Izraela w ESC z Bliskiego Wschodu docierały coraz głośniejsze opinie, że z wysłaniem kolejnego reprezentanta na Eurowizję stacja IBA powinna się wstrzymać rok czy nawet kilka lat. Teraz, do chóru niezadowolonych, za nieobecnością Izraelczyków w Austrii doszedł jeszcze jeden czynnik, tym razem formalny. Otóż na jednym z ostatnich posiedzeń Knesetu uchwalono projekt uchwały zamykającej IBA i rozwiązującej jej dotychczasowe struktury. To oznacza, że mamy do czynienia z sytuacją podobną do tej, z jaką przed rokiem zmagała się Grecja. Zamknięcie nadawcy publicznego i zastąpienie go nową organizacją może spowodować, że kolejnego izraelskiego reprezentanta nie będzie miał kto na konkurs wysłać, bo nie będzie w Izraelu stacji telewizyjnej o statusie aktywnego członka Europejskiej Unii Nadawców Publicznych. Jakie rozstrzygnięcia zapadną w Tel Awiwie i Genewie? Pokażą to najbliższe miesiące.
  • Portugalia potwierdziła swój kolejny start w ESC. Zdaniem serwisów zajmujących się tematyką konkursu podobne decyzję miały podjąć też Białoruś, Grecja i... Polska (zwłaszcza w przypadku TVP byłoby to imponujące tempo). Oficjalnych potwierdzeń na razie brak...
  • Po raz kolejny plany debiutu w Eurowizji na później odłożył nadawca publiczny z Liechtensteinu. Wola dołączenia do EBU podobno wciąż jest, brakuje, standardowo, finansów.
  • Format szwajcarskich eliminacji do ESC 2015 nie ulegnie większym zmianom. Platforma internetowa nadawcy niemieckojęzycznego zostanie otwarta 29. września a finał zaplanowano na 31. stycznia.
  • W rozegranym niedawno Konkursie Piosenki Krajów Bałtyckich (ta nazwa jest coraz bardziej myląca) Grand Prix i Nagrodę publiczności zgarnęła, reprezentująca Polskę, wokalistka – Stashka. Zaśpiewała w Karlshamn dwie piosenki: Chcę kochać i Babe Babe I loveyou. Retransmisja konkursu w TVP 18 sierpnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...