sobota, 31 stycznia 2015

Pierwszy taki weekend

Nadszedł ten czas, kiedy sezon preselekcyjny w końcu nabierze rumieńców. Przez najbliższe półtora miesiąca o wolnych weekendach możemy zapomnieć – wydarzenie będzie gonić wydarzenie, kolejni wybrani reprezentanci będą uzupełniać listę startową i szturmować rankingi popularności. Ten czas rozpoczyna się już dziś wieczorem.
Większość weekendowych emocji skupi się w sobotni wieczór. W Kreuzlingen nad brzegiem Jeziora Bodeńskiego, w ostatecznym starciu zmierzy się szóstka wykonawców. Stawką będzie szwajcarski bilet na Eurowizję w Wiedniu. Litwini pozbawią marzeń o wyjeździe do Austrii kolejnego pretendenta (kolejnych pretendentów), kolejna dziesiątka ćwierćfinalistów powalczy o awans do kolejnego etapu na Węgrzech. Na dalekiej Islandii do boju ruszą półfinaliści Söngvakeppnin 2015. W niedzielę wydarzenia będą tylko dwa, ale ich stawka wcale nie będzie niższa. Poznamy zwycięzcę długiego i skomplikowanego formatu eliminacyjnego i jednocześnie reprezentanta powracającego po roku Cypru. Z kolei Łotysze po raz pierwszy sprawdzą swój format selekcyjny – Supernova. Jako przedsmak wydarzeń niedzieli możemy już posłuchać wszystkich konkursowych piosenek na stronie internetowej nadawcy. Garść informacji o dzisiejszych transmisjach poniżej.
  • Opublikowano pierwsze grafiki/makiety poglądowe scen skandynawskich selekcji. Duńczycy tym razem wykorzystają motyw wyspy, porzucony przed rokiem (choć teraz nazywają to antycznym amfiteatrem w futurystycznej formie).
  • W scenografii Melodifestivalen znów wielką rolę odegra oświetlenie – podwieszone ledowe kolumny, rozświetlona podłoga sceny i greenroom „przytulony” do głównej areny występów to główne cechy tegorocznej (wyjątkowo dużej jak na warunki MF) scenografii.
  • Dla Conchity Wurst nadchodzi pracowity okres. Mamy już potwierdzenie, że triumfatorka z Kopenhagi pojawi się w finałach narodowych w Szwajcarii, Niemczech, Szwecji, zaśpiewa też na scenie tegorocznego Festiwalu Sanremo. A to pewnie jeszcze nie jest zamknięta lista krajów, które odwiedzi.
  • W poniedziałek mamy poznać reprezentanta (reprezentantów – mówi się o duecie) Czech na zbliżającą się Eurowizję. Spekulacyjną listę otwiera w tej chwili Monika Bagarova.
  • W okolicach środy być może doczekamy się jakiś oficjalnych wieści z Aten.
  • Jon Ola Sand oświadczył, że BBC mogłaby zostać gospodarzem urodzinowego widowiska Eurowizji. Nie wiadomo, czy jakakolwiek decyzja już zapadła, kiedy feta miałaby się odbyć, ale wiemy, że jeśli do niej dojdzie, pojawią się na niej Dana International (Izrael ESC 1998, 2011), Lordi (Finlandia ESC 2006) i Loreen (Szwecja ESC 2012).
  • [!] Reprezentantami Czech na ESC 2015 zostali Marta Jandová i Václav Noid Bárta.
MGP (Dania)
Melodifestivalen (Szwecja)
SanRemo (Włochy)
31.01|20:00|Eurovizijos 2015 (Litwa)
Na początek piąte starcie solistów ubiegających się o tytuł reprezentanta Litwy w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji. Uczestnicy po raz kolejny wymienią się konkursowymi piosenkami, po raz pierwszy usłyszymy jedną z nich w wykonaniu duetu. Po zsumowaniu wyników głosowania jury krajowego, międzynarodowego i widzów z programem pożegna się dwójka wokalistów.
Transmisja: [LRT]
[WYNIKI] Liepa Mondeikaitė i Neringa Šiaudikytė zostały wyeiminowane z litewskich selekcji. W grze pozostała najlepsza piątka wykonawców.
31.01|20:10|Die Große Entscheidungsshow (Szwajcaria) [FINAL]
Sven Epiney zaprasza na finał szwajcarskich, wielowątkowych, eliminacji. Trzy narodowe oddziały szwajcarskiego nadawcy wytypowały swoich kandydatów, eksperci ich wysłuchali i skrócili listę startową do sześciu utworów. Dziś wieczorem jeden z nich otrzyma bilet eurowizyjny do Wiednia. O tym, kto to będzie zadecydują wspólnie głosujący widzowie oraz Każdy z kandydatów zaprezentuje się na scenie w Kreuzlingen dwukrotnie: raz ze swoją konkursową piosenką, raz z coverem międzynarodowego przeboju.
Transmisja: [SRF] [RTS] [RSI]
[WYNIKI] Szwajcarię w Wiedniu reprezentować będzie Mélanie René z piosenką Time To Shine.
31.01|20:25|A Dal 2015 (Węgry) 
Druga dziesiątka węgierskich selekcji staje do rywalizacji o sześć miejsc w półfinale programu. Podobnie, jak przed tygodniem, pięć najwyżej ocenionych przez jury propozycji otrzyma awans, pozostali będą szukać szczęścia w głosowaniu widzów – znajdzie je tylko jeden kandydat. Dziś wieczorem w szranki staja m.in. Ádám Szabó czy New Level Empire.
Transmisja: [MTV] [DUNA]
[WYNIKI] Awans do półfinału A Dal zyskali dziś: Ádám Szabó, Gergo Olah, ÍV, Pankastic!, Éliás Gyula Jr. feat. Fourtissimo oraz New Level Empire.
31.01|20:45|Söngvakeppnin 2015 (Islandia)
Czas na pierwsze selekcyjne dźwięki ze Skandynawii. Stawką zmagań szóstki półfinalistów będą trzy miejsca w finale programu. Najbardziej znaną postacią dzisiejszego półfinału będzie wielokrotna chórzystka reprezentacji Islandii na ESC, Erna Hrönn Ólafsdóttir. Ale czy starczy dla niej miejsca w finale?
Transmisja: [RUV]
[WYNIKI] Friðrik Dór, Björn & Friends i Elín Sif - to pierwsi finaliści Söngvakeppnin 2015.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...