poniedziałek, 9 lutego 2015

A miał być przełom...

Irlandczycy chyba ostatnio stracili entuzjazm przygotowań do kolejnych edycji Eurowizji. Kiepskie wyniki i spadające zainteresowanie rodzimej publiczności nie zadziałały zbyt motywująco na decydentów RTE. Miała być głęboka reforma formatu selekcji – skończyło się na wyeliminowaniu z dotychczasowego mentorów z wolną ręką w wyborze uczestników programu. Miał być otwarty konkurs z dużymi nazwiskami – jest... jest piątka finalistów EuroSong 2015:
Nikki Kavanagh - Memories
Alex Saint & MJ's - She's so fine
Erika Selin - Break me up
Molly Sterling - Playing with numbers
Jedyną kojarzoną postacią tej piątki jest Nikki Kavanagh, w ESC 2010 w chórku, rok później w pokonanym polu irlandzkiego finału narodowego. Pochodzący z Zambii Alex Saint też zna już formułę EuroSong. Z kolei Erika Selin to zaciąg ze Szwecji. Erika dotarła do finału tamtejszej edycji Idola, w 2010 roku była blisko startu w Melodifestivalen. Piosenkę dla Kat Mohan napisał Charlie McGettigan (ESC 1994). Finał narodowy ponownie odbędzie się podczas specjalnego wydania The Late Late Show. Na kogo postawi Zielona Wyspa? I czy to w ogóle ma jakiekolwiek znaczenie?

Wbrew wszystkiemu

Łotwa też w tym roku postanowiła na zmiany. I tu też chyba najbardziej spektakularną zmianą pozostała... nazwa. Już nie Dziesma a Supernova. Faktycznie, w formacie programu też nastąpiły zmiany. Wczoraj miał miejsce drugi ćwierćfinał programu, a w nim druga dziesiątka kandydatów do wyjazdu do Wiednia:
The StonesFree Your Mind
SigneSweet Girl
Mārtiņš Ruskis & Ginta KrievkalnaDebesis
OrnellaAngel
Rihards BērziņšYour Eyes (Jury Choice)
EuphonyHome (Jury Choice)
Riga MetroHigh Heels
Katrīna BindereRun To You
Markus RivaTake Me Down (Public Choice)
AminataLove Injected (Public Choice)
Zgodnie z nowymi zasadami do kolejnej rundy awansowała najlepsza czwórka. Dwójkę laureatów mogli wskazać jurorzy, kolejną dwójkę widzowie biorący udział w głosowaniu. Na kogo postawili tym razem? W grze pozostali Rihards Bērziņš i Euphony (wskazani przez jury) a także Markus Riva i Aminata (to ich wsparli widzowie). Przed nami teraz półfinał, w nim ósemka wykonawców zmierzy się w boju o cztery miejsca w finale.

Edgaras zgnębiony

Wczoraj jeszcze była nadzieja dla Edgarasa Lubysa na dołączenie do litewskiej ekipy w Wiedniu. On sam odpadł z rywalizacji wokalistów, ale w grze była nadal jego piosenka. Niedługo – Not Perfect, wraz z sześcioma innymi utworami właśnie zniknęła z listy potencjalnych konkursowych utworów. Mia, Monika i Vaidas w sobotę zaprezentują następujące trzy utwory:
Po prezentacji wybrany zostanie utwór, który usłyszymy w Wiedniu. Tydzień później zapadnie decyzja, kto zwycięski utwór wykona. Chyba, że jednak należy się spodziewać duetu.

Na południe od Alp

Jutro startuje starszy brat Eurowizji. W kategoriach Giovani i Campioni rywalizować będą początkujący i uznani bywalcy włoskich scen muzycznych. Pięć kolejnych wieczorów we Włoszech upłynie pod znakiem SanRemo 2015. To już 65. odsłona najważniejszego festiwalu muzycznego Italii. W roli prowadzących zobaczymy dwie zdobywczynie Grand Prix sprzed lat. Jak same żartowały na konferencji prasowej, dla Emmy Marrone to banicja po blamażu na Eurowizji, a Arisa to awaryjna reprezentantka Włoch na następny konkurs na wypadek, gdyby zwycięzca odrzucił ofertę RAI. Wątków związanych z Eurowizją będzie więcej, a ten najgłośniejszy to występ zwyciężczyni ESC sprzed roku. Obecność Conchity Wurst w SanRemo budzi kontrowersje, bo poprzedziła ją nie tylko akcja wspierająca pomysł zaproszenia jej na festiwal, ale też seria apeli i petycji wyrażających sprzeciw wobec pokazywania „kogoś takiego” w telewizji, w programie, który oglądają dzieci... 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...