środa, 13 czerwca 2012

ESC 2013 po raz pierwszy

 Po wygranej Szwecji w Baku wielu znowu spodziewa się świetnie zorganizowanej przyszłorocznej edycji ESC przebiegającej w doskonałej atmosferze. Są powody ku takim optymistycznym prognozom, Szwedzi co roku podchodzą bardzo poważnie do eurowizyjnych przygotowań. Największe i najbardziej znane preselekcje, duży rozmach stawiają ESC wśród najważniejszych wydarzeń, nie tylko muzycznych, w kraju.
 Wiadomo już, że produkcją przyszłorocznego show z ramienia szwedzkiego nadawcy zajmie się Martin Österdahl (fot.). Jedno jest pewne, nie będzie wyścigu z czasem przy budowie hali goszczącej Eurowizję. Szwedzi mają problem raczej z nadmiarem obiektów mogących imprezę zorganizować. W tej chwili w grze są trzy miasta: Sztokholm, Göteborg i Malmö. Göteborg ma oferować powrót ESC do hali Scandinavium (tam odbyła się ESC 1985), Malmö miałoby zaoferować większy (ale zdaniem wielu zbyt... brzydki) obiekt, Malmö Arenę. W stolicy typuje się dwie lokalizacje: Globen, halę goszczącą ESC 2000 i szereg finałów Melodifestivalen, oraz Friends Arenan, nowy obiekt, w którym zakończą się przyszłoroczne szwedzkie preselekcje. Co ciekawe, w tym samym czasie co ESC Szwecja będzie gościć Mistrzostwa Świata w hokeju a jedną z aren turnieju jest Globen. To jednak nie powinno przeszkodzić w pogodzeniu obu wydarzeń. Co ciekawe, szybko pojawiły się spekulacje na temat zmiany formatu przyszłorocznej Eurowizji. Koncerty miałyby zostać między wszystkie trzy kandydujące miasta, dwa z nich miałyby zorganizować półfinały, trzecie finał (a więc w grę wchodziłaby podróż wzorowana na Melodifestivalen). Wydaje się, że ten pomysł nie ma zbyt wielkich szans na realizację, zwłaszcza w świetle dążeń EBU do ograniczania kosztów organizacyjnych.
 Coraz więcej krajów potwierdza swój udział w ESC 2013. Wśród zapowiedzianych uczestników są już: Austria, Dania, Francja, Niemcy, Irlandia, Holandia, Norwegia, Hiszpanie, Wielka Brytania, Finlandia, Estonia, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Izrael, Albania, Białoruś, Armenia i gospodarz – Szwecja. Francja, zdruzgotana klęską swojej gwiazdy zapowiada zupełną zmianę strategii. Teraz wybór ma paść na zdolnego debiutanta popartego silną promocją. Szczegóły pewnie poznamy wkrótce. Reguły preselekcji opublikowano już w Finlandii i Norwegii. Kandydaci do reprezentowania Finów muszą być obywatelami fińskimi i nie mogą startować w żadnych innych preselekcjach, finał jest planowany na luty przyszłego roku. Natomiast w Norwegii pierwszy półfinał zostanie rozegrany 19. stycznia w Steinkjer w środkowej części kraju. Ciekawostką jest program MGP Lokal dla młodych wykonawców (11-17 lat), będzie to szereg castingów (w miastach goszczących koncerty MGP). Laureaci wystąpią jako „support” preselekcyjnych wykonawców zdobywając estradowe doświadczenie. Z kolei Niemcy mają zrezygnować z formatu Unser Star für... Nie wiadomo jednak, w jaki sposób wybrany zostanie kolejny niemiecki reprezentant.

EBU wypowiedziała się w kwestii rzekomych debiutantów na eurowizyjnej scenie i egzotycznych powrotów na nią. I tak, Katar i Kazachstan w Konkursie się nie pojawią, ponieważ leżą całkowicie poza obszarem EBU (nie mają szans na przyjęcie do Unii), z listy stowarzyszeniowej zniknął nadawca palestyński (przynajmniej na czas przystąpienia do szerszych gremiów międzynarodowych), podobny warunek stoi przed Kosowem. Szansę na debiut ma Liechtenstein. Pod warunkiem jednak, że złoży wniosek o przyjęcie do Unii Nadawców zamiast ciągle tylko o nim mówić. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kolejną eurowizyjną próbę podjęły Maroko i Liban (przynajmniej nie ma przeszkód po stronie EBU). Czy któreś z tych państw zobaczymy w Szwecji? Na tę chwilę wydaje się to scenariusz bardzo wątpliwy.


§         Na widowni w Baku pojawił się popularny czarnogórski wokalista, Sergej Ćetković, który zapowiada, że chciałby wystąpić na ESC w barwach swojego kraju.
§         Reprezentantka Hiszpanii, Pastora Soler, stwierdziła, że chętnie pojechałaby na Eurowizję jeszcze raz. Z pewnością nie nastąpi to już w przyszłym roku, bo wokalistka ma do zrealizowania plany nagraniowe, przesunięte ze względu na przygotowania do tegorocznego Konkursu.
§         Trzeciej eurowizyjnej próby nie planują już reprezentanci Irlandii, duet Jedward.
§         W najbliższy piątek w krakowskiej Strefie Kibica wystąpi reprezentantka Włoch, Nina Zilli.
§         Singiel z eurowizyjnym utworem Euphoria jest już dostępny w Polsce, m.in. w sieci Empik.
§         Izrael planuje kolejną edycję preselekcji KDAM. Przygotowania mają ruszyć dużo wcześniej, by widowisko było lepsze, podobnie jak wybrana w jego trakcie eurowizyjna reprezentacja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...