niedziela, 1 września 2013

Ralph – Mr. Eurovision (11)

W latach 90. Ralph Siegel, mimo licznych prób, nie był już gwarantem eurowizyjnego sukcesu. Jego piosenki coraz częściej wypadały z czołowej dziesiątki ESC, o ile w ogóle miały szansę o nią walczyć. W naszej podróży szlakiem muzyki legendy Eurowizji zatrzymaliśmy się na porażce w Dublinie, był rok 1997...
Już rok później w niemieckim finale narodowym znalazły się trzy kolejne kompozycje naszego bohatera. I żadna z nich nie przypominała wcześniejszych dokonań twórcy. Jako druga propozycja wieczoru rozbrzmiała niezwykle dynamiczna kompozycja Can Can grupy Ballhouse. Jak nietrudno się domyślić, został tu wykorzystany doskonale znany motyw XIX-wiecznego francuskiego tańca. Niezwykle dynamiczny i energetyczny układ choreograficzno-wokalny (w tej kolejności) dał tej kompozycji najlepszy wynik spośród trzech autorstwa Siegela. Ale to i tak było zaledwie 6. miejsce.
Kolejną piosenką stworzoną przez duet Siegel-Meinunger (wszystkie trzy były podpisane przez tych twórców) wykonała grupa Köpenick. Była to kolejna dynamiczna kompozycja utrzymana w zgodnej z tytułem tonacji fiesty. Nie bez powodu nazywała się Carneval. Niemiecka publiczność nie dała się porwać do karnawałowej zabawy i wysłała utwór na pozycję nr 7.
W końcu najniżej oceniona kompozycja gwiazdorskiego duetu, lekka popowa piosenka Kids w wykonaniu Sharon spokojnie mogłaby znaleźć się w stawce juniorskiej odmiany konkursu (gdyby ta wtedy się odbywała). Jak pokazują wyniki niemieckiego finału narodowego widownia była żądna śmiechu i zabawy, jednak znalazła to wszystko gdzie indziej. Dzieciaki wylądowały na 8. miejscu w stawce 10 piosenek, a do Birmingham pojechała Guildo Horn z utworem Guildo hat euch lieb (za którym stała inna ważna postać niemieckiej Eurowizji, Stefan Raab, tym razem pod pseudonimem... Alf Igel, podobieństwo przypadkowe?).
Rok: 1999
Miejsce: Jerozolima (Izrael)
Reprezentowany kraj: Niemcy
Wykonawca: Sürpriz
Twórcy: Ralph Siegel (muzyka), Bernd Meinunger (słowa)
Wynik: 3. miejsce (140 punktów)
Potrójne niepowodzenie nie powstrzymało Ralpha Siegela przed napisaniem kolejnej piosenki do niemieckiego finału narodowego. Nie powstrzymało też Bernda Meinungera przed napisaniem kolejnego tekstu do muzyki naszego bohatera. I tym razem postawił na Niespodziankę po turecku (bo tak należy tłumaczyć nazwę niemiecko-tureckiego zespołu Sürpriz). Zespół niemiecko-turecki, to i tekst w tych językach (do tego jeszcze akcent angielski i, na scenie w Jerozolimie, hebrajski). Do tego tekst nawiązujący do gry w „muzyczne krzesła” (po niemiecku tytuł utworu to jednocześnie nazwa tej gry). W ten sposób powstała całość, która... nie wygrała lokalnego finału. Zajęła drugie miejsce za Corinną May. Okazało się jednak, że zwycięska piosenka była wcześniej wydana przez innego wykonawcę, w związku z czym została zdyskwalifikowana i Ralph Siegel ostatecznie na Eurowizję wrócił. Nie ustrzegł się oskarżeń o (auto)plagiat, ale nie przeszkodziło to w osiągnięciu sukcesu w Jerozolimie. Reise nach Jerusalem – Kudüs'e seyahat okazała się podróżą na podium, konkretnie na trzecie miejsce. Zespół po Eurowizji, po kilku zmianach w składzie, ostatecznie zakończył działalność w 2002 roku.

cdn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...