niedziela, 13 października 2013

Slutte sig til os i København

Nieco ponad miesiąc temu dobiegł końca serial prowadzący do wyłonienia miejsca, które ugości delegacje przyszłorocznej Eurowizji. Spośród wielu, mniej lub bardziej konwencjonalnych, lokalizacji wybrano miejsce umożliwiające kreatywne podejście do tematu organizacji, ale jednocześnie czyniące ją dość ryzykowną. Po 13 latach po raz trzeci eurowizyjna machina trafi do Kopenhagi. Pokonanie samochodem 32 km dzielących tegoroczną i przyszłoroczną arenę ESC pochłonie ok. pół godziny. 
Dania Eurowizję gościła trzykrotnie, za każdym razem w stolicy kraju. Dziś Kopenhaga jest prężnym miastem, jednym z największych ośrodków w Skandynawii. W samej stolicy mieszka nieco ponad pół miliona ludzi, w całej aglomeracji ponad dwukrotnie więcej. Stąd wywodzą się m.in. filozof Søren Kierkegaard, skandalizujący reżyser Lars von Trier, perkusista i współzałożyciel zespołu Metallica, Lars Ulrich czy architekt m.in. gmachu Opery w Sydney, Jørn Utzon. Istna mieszanka wybuchowa.
Najlepsze miejsce do życia
Kopenhaga regularnie znajduje się w ścisłej czołówce (a ostatnio nawet na szczycie) rankingu najlepszych miejsc do życia na świecie. I to pomimo wysokich kosztów życia i niezbyt zachęcającej średniej temperatur! Miasto, choć dość chłodne i niezbyt duże, jest wzorcem rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych dla wielu światowych metropolii. To stąd wychodzą trendy kształtujące myślenie o przestrzeniach publicznych na całym świecie.
Gdzie znajduje się najlepsza restauracja na świecie? Tak jest, w Kopenhadze. Od trzech lat ten prestiżowy tytuł dzierży, znana z przysmaków kuchni nordyckiej, restauracja Noma. Jeśli ktoś chciałby wypróbować jej ofertę w okresie przyszłorocznej Eurowizji, powinien pomyśleć o rezerwacji najpóźniej w lutym, no i oczywiście wygospodarować większą sumę na rachunek, o ile polowanie na stolik się powiedzie.
Prawdopodobnie najlepsze piwo na świecie
Ten slogan zna już niemal każdy. Choć nie jest już używany w kampaniach reklamowych, żyje już własnym życiem. A to właśnie w Kopenhadze rozpoczęła się historia trunku, który był nim promowany. Piwo Carlsberg wymyślono i zaczęto warzyć w dzielnicy Valby, gdzie do dziś znajduje się główna siedziba koncernu i jedno z najciekawszych muzeów piwowarstwa na świecie.
Architektura Kopenhagi to istna mozaika kolorów, stylów, dostojnych zabytków i dizajnerskich obiektów. Będąc w duńskiej stolicy warto się rozejrzeć w poszukiwaniu historycznych i obecnych symboli miasta.
Dania jest jedną z europejskich monarchii konstytucyjnych, więc wśród punktów charakterystycznych nie może zabraknąć siedziby władców. W Kopenhadze królowa Małgorzata II mieszka w rezydencji Amalienborg. To jedna z głównych atrakcji turystycznych, gromadząca tłumy nie tylko zwiedzające wnętrza, ale też obserwujące tradycyjne zmiany warty przy bramach pałaców. Po czym poznać, że monarchini jest w pałacu? Po powiewającej nad nim duńskiej fladze.
Powszechnie znanym widokiem Kopenhagi jest kanał portowy Nyhavn, ciąg kolorowych kamieniczek, deptak i zacumowane przy brzegach żaglówki i jachty tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Poza portowych funkcji, Nyhavn był też miejscem, do którego ciągnęli artyści, wiele lat spędził tu m.in. Hans Christian Andersen. A dziś? Dziś wzdłuż kanału bogaty wybór restauracji i lokali, popularnych wśród Duńczyków jak i turystów.
Strøget – najdłuższy deptak Europy to raj dla miłośników zakupów. Jakichkolwiek zakupów, bo można tu dostać dosłownie wszystko. Z obu stron deptak zamykają place: z jednej strony Nytrov, z imponującym budynkiem sądu, z drugiej Rådhuspladsen z, jeszcze bardziej imponującym budynkiem Ratusza (fot.).
Ze współczesnych symboli Kopenhagi warto zwrócić uwagę na, usytuowaną na przeciwległym brzegu do Amalienborg, Operę Królewską (oddaną do użytku w 2005 roku), jeden z najdroższych i najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie, gmach Królewskiej Biblioteki, znany jako Czarny Diament (otwarty w 1999 roku), futurystyczny Bella Sky Hotel (fot.; oddany w 2011 roku), a także o nowatorskiej przeprawie łączącej Kopenhagę i szwedzkie Malmö, Øresund Bridge (w użytku od 2000 roku).
Wolne Miasto Christiania to osiedle, któremu władze Kopenhagi nadali pewne prawa do samostanowienia. Jest to znana kolebka ruchu hippisowskiego, dziś już raczej szerzej, kultury alternatywnej. Dzisiejszy kształt tego zakątka zaczął się kształtować we wczesnych latach 70. i od tamtego czasu pozostaje przestrzenią pełną niespodzianek. Choć bezduszny kapitalizm wdziera się już i tutaj. A dalej jest już tylko... przyszła eurowizyjna arena.
Na koniec najmniejszy z wymienionych, ale jednocześnie najbardziej znany symbol Kopenhagi – posąg Małej Syrenki u wejścia do kopenhaskiego portu. Posąg nawiązuje oczywiście do bohaterki baśni Hansa Christiana Andersena. Pół-kobieta pół-ryba przycupnęła na brzegu w 1913 roku i od tego czasu przyciąga turystów i... wandali. Syrenka czterokrotnie była malowana na czerwono, raz na zielono, była też ubierana na różne sposoby, strącana z cokołu, traciła też różne części ciała (najczęściej łupem padała głowa). Bywa też, że Syrenka opuszcza swój posterunek w porcie, by promować Danię na wystawach międzynarodowych.
Ponieważ Kopenhaga Eurowizję gościć będzie po raz trzeci, można się pokusić o stworzenie szlaku eurowizyjnych aren. Pierwsza z nich to Tivolis Koncertsal, tu odbył się Konkurs Piosenki Eurowizji w 1964 roku. O samym konkursie wiadomo niewiele (zapis koncertu spłonął wraz z częścią archiwum DR), sala koncertowa służy do dziś jako jeden z wielu elementów najczęściej odwiedzanego parku rozrywki w Skandynawii i jednego z trzech najpopularniejszych w Europie – Tivoli. Ogrody, parki, karuzele, sale koncertowe, sceny plenerowe i wiele innych atrakcji składa się na ten, działający od połowy XIX stulecia, kompleks rozrywkowy – wzorzec parku rozrywki, inspirujący m.in. twórców Disneylandu i, zgodnie z deklaracją założyciela „nigdy nie ukończony”.
Druga duńska arena ESC to największy stadion piłkarski w Danii – Parken. Obiekt wybudowany w latach 1990-92 z trybunami na 38 tysięcy miejsc, specjalnie na potrzeby Konkursu Piosenki Eurowizji w 2001 roku wyposażony w rozsuwany dach na co dzień służy jako arena ligowych spotkań klubu FC Kopenhaga oraz spotkań duńskiej reprezentacji piłkarskiej. Dzięki zadaszeniu, na stadionie odbywają się też regularnie koncerty największych gwiazd muzyki rozrywkowej (lista jest długa, są na niej m.in. Take That, Madonna, AC/DC, Celine Dion,  Metallica, David Bowie czy Michael Jackson). Obiekt był też na liście kandydatur do organizacji przyszłorocznych finałów, jednak został z wyścigu wycofany na wcześniejszym etapie.
W końcu miejsce, w którym rozegra się największe muzyczne wydarzenie Starego Kontynentu w przyszłym roku. 59. Konkurs Piosenki Eurowizji trafił na wyjątkowo surowe warunki. Areną zmagań muzyków będzie bowiem kompleks byłych hal produkcyjnych stoczni – B&W Hallerne na wyspie Refshaleøen. Hale powstały w latach 60. i do 1996 roku były miejscem produkcji statków. Do kwietnia to miejsce ma zostać przekształcone w Eurovision Island – cała wyspa ma być przestrzenią tętniącą życiem eurowizyjnej społeczności. W samych halach przewidziano miejsca dla 10 tysięcy widzów. Jak będzie wyglądać organizacja tak dużego przedsięwzięcia w tak, wydawać by się mogło, nieprzyjaznym środowisku?
Opera Królewska
Miasta Partnerskie Kopenhagi
Pekin (Chiny) – miasto siostrzane
Paryż (Francja)
Marsylia (Francja)
Praga (Czechy)
Reykjavík (Islandia)
Berlin (Niemcy)
Norymberga (Niemcy)
Kurytyba (Brazylia)
Najważniejsze informacje dotyczące Konkursu Piosenki Eurowizji 2014 znajdziecie na karcie ESC 2014. Wybrani reprezentanci, piosenki, terminarz krajowych preselekcji i informacje o samym Konkursie, na bieżąco aktualizowane. Zapraszam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...