środa, 8 stycznia 2014

Made in Latvia

MyRadiantU
Dotąd znaliśmy tytuły 24 łotewskich piosenek półfinałowych, wiedzieliśmy też, kto jest odpowiedzialny za ich powstanie. Od dziś wiemy też, kto zaśpiewa je w czasie półfinałów w Rydze 1 i 2 lutego, a część także w Ventspills 22 lutego. Oto stawka eliminacji Dziesma 2014 wraz z kolejnością startową w półfinałach:
Półfinał 1:
DJ Dween & Sabīne Berezina - Dejo Tā
Crazy Dolls - Bučas
Tamara Rutkovska - I’m Happy
Niko - Here I Am Again
Ivo Grīsniņš Grīslis  - I’ve Got
Aarzemnieki - Cake To Bake
Oskars Deigelis - Just Stop
Samanta Tina - Stay
MyRadiantU - Going All The Way
Aminata Savadogo - I Can Breathe
Dāvis Matskins - I Need More
Olga & Līgo - Saule Riet (Take Away)
Półfinał 2:
Ralfs Eilands, Valters Pūce & Nelli Bubujanca - Revelation
Katrine Lukins - You Are The Reason
Mad Show Boys - I Need A Soul-Twin
Markus Riva - Lights On
Anete Volmane - Breathe Slow
Rolands Ūdris - What If It Was
Katrīna Bindere - Moment and Tomorrow
Andris Kivičs - Pa Vidu Tu
Dons - Pēdējā Vēstule
Sabīne Vidriķe - Is It Possible
Sabīne Berezina - Pressure
Eirošmits - If I Could (Get Away)
Ponownie o wyjazd na Eurowizję walczyć będzie Ralfs Eilands, lider formacji PeR (ESC 2013), ponownie też na jego drodze stanie Samanta Tina, laureatka drugiego miejsca w dwóch poprzednich edycjach łotewskich preselekcji (choć do bezpośredniego starcia może dojść najwcześniej w finale). Nie brakuje uczestników poprzednich eliminacji, jak np. Niko, Mad Show Boys czy Sabīne Berezina (w tym roku z dwiema szansami na awans), a także laureatów talent show, takich jak Aminata Savadogo. Wszystkich konkursowych piosenek można posłuchać na stronie internetowej nadawcy. Pierwsza weryfikacja na początku lutego, z każdej półfinałowej dwunastki do finału awansuje po 6 utworów.

Sprzeczne sygnały

Od kilku dni w polskich i międzynarodowych eurowizyjnych mediach pojawiają się spekulacje na temat planów TVP w sprawie wyboru reprezentanta na Eurowizję. Po 20 latach ponownie na konkursowej scenie stanąć miałaby Edyta Górniak (ESC 1994). Jej nazwisko pojawia się w spekulacjach od czasu potwierdzenia udziału, a w ostatnich dniach można było zaobserwować kilka sygnałów, które mogą sprawę uwiarygodnić. Pierwszy to sylwestrowy występ upamiętniający chwile dumy z Dublina. Kolejnych dostarczyła sama ekipa wokalistki za pośrednictwem jej oficjalnej strony na Facebooku. Informacja o odrzuceniu ofert pracy w dwóch programach talent show (kontynuacja w The Voice of Poland i przejście do Must Be the Music) zbiegła się w czasie ze zmianą zdjęcia profilowego na kadr z eurowizyjnego występu. Oczywiście, to niczego nie przesądza, ale serwis AfterParty.pl, informując o planach TVP wobec wokalistki cytuje przedstawiciela stacji: 
Rozmowy trwają. Na razie nie ma konkretnych decyzji, ale zależałoby nam żeby to Edyta reprezentowała Polskę. Świetnie przyjęła ją publiczność w "The Voice", podniosła oglądalność i na pewno nie wypuścimy jej tak ławo. W stacji mówimy, że jest naszym diamentem. Liczymy, że na Eurowizji będziemy mogli świętować nie tylko triumf Polski, ale i triumf Edyty. 
Te słowa również nie muszą oznaczać, że sprawa jest poważna, ale faktem jest, że szum wokół tej koncepcji rośnie. Ten sam serwis wcześniej cytował reakcję sensacji ostatnich wakacji i laureatki drugiego miejsca w Karlshamn, Margaret na pomysł, by to ona została reprezentantką Polski w Kopnhadze: 
Jest mi bardzo miło, że Polacy chcieliby, abym reprezentowała nasz kraj w konkursie Eurowizji. Ta impreza to ogromna szansa na promocję w Europie, natomiast uważam, że najważniejsza jest dobra piosenka, bo w tym konkursie liczy się przede wszystkim muzyka! 
To jeszcze nie koniec dziennikarskiej giełdy nazwisk. Jest na niej też m.in. ostatnio mniej aktywna muzycznie Agnieszka Chylińska, która swoje zainteresowanie konkursem miała sygnalizować w swojej audycji na antenie RMF FM. Któraś z pań pojedzie do Kopenhagi? A może przyszły reprezentant będzie niespodzianką? I czy pomysł wysłania ponownie Edyty Górniak to na pewno dobry pomysł?
  • Piątkowy finał narodowy na Białorusi otworzy Natalia Tamelo a zamknie Tasha Odi. Grypa Nuteki, która zorganizowała sporą promocję, wystąpi jako druga. Czy poparcie Europy pomoże? Początek programu przed dwudziestą w piątkowy wieczór.
  • John Kennedy O’Connor, nadworny kronikarz Eurowizji jest na bieżąco ze sprawami konkursu. Ostatnio na Twitterze, wspominając o 76 urodzinach Shirley Bassey, ironicznie wskazał dwa powody, dla których BBC prawdopodobnie nie wyśle jej na Eurowizję. Od jej ostatniego hitu minęło zbyt mało czasu (było to w 2007 roku) i jest... zbyt młoda. Celne?
  • Skrzypek, Albin Uusijärvi został wczoraj wybrany na reprezentanta Szwecji w konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków, w finale pokonał innego skrzypka, wiolonczelistę i pianistkę.
  • Trwa głosowanie w czwartym ćwierćfinale plebiscytu Song of the Decade 1981-1990. Zapraszam do wzięcia w nim udziału!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...