piątek, 31 stycznia 2014

Na Wyspie Zielonego Pokoju

Przy okazji wystawienia pierwszej puli biletów na tegoroczną Eurowizję w listopadzie ubiegłego roku, po raz pierwszy zaprezentowano schemat hali, w której konkurs się odbędzie. Dziś do sprzedaży trafiła druga część biletów, a poprzedziła to wydarzenie informacja o zmianie koncepcji. Okazuje się, że środek hali zostanie jednak zagospodarowany na potrzeby uczestników rywalizacji. Nie stanie tam jednak scena, w centralnym punkcie zostanie ulokowany Green Room. Ma on stanowić wyspę (powracajaca metafora) w morzu ludzi, a w założeniu ma postawić reprezentantów 37 krajów w samym centrum wydarzeń (zarówno z perspektywy publiczności w B&W Hallerne jak i telewidzów). Green Room wśród publiczności na Eurowizji obserwowaliśmy dotąd raz, w Baku w 2012 roku, jest to jednak rozwiązanie od kilku lat (z powodzeniem?) stosowane w Dansk Melodi Grand Prix, a że za scenografię odpowiada ten sam człowiek, pewne wyobrażenie możemy już sobie wyrobić. Zmiana w koncepcji oznacza, że część osób, które jesienią zaopatrzyły się w bilety, otrzyma nowe, odpowiadające nowemu rozkładowi sektorów.
  • Opublikowano tytuły trzech piosenek, które wezmą udział w finale narodowym w Izraelu. Mei Feingold zaśpiewa 6 marca Same heart (muzyka i słowa: Rami Talmid), Nish’eret iti (słowa: Loren de Paz, muzyka: Liran de Paz & Chen Metzger Adar) i Be proud (muzyka i słowa: Mei Finegold). Prezentację utworów zaplanowano na 27 lutego.
  • 5 kwietnia w Amsterdamie odbędzie się tradycyjne już spotkanie Eurovision in Concert. Lista gości jest otwarta, imprezę poprowadzi Sandra Reemer (ESC 1972, 1976 i 1979) i Cornald Maas (gospodarz poprzednich edycji). Gośćmi specjalnymi będzie, reaktywowana na tę okazję, grupa Frizzle Sizzle (ESC 1986).
  • Wśród gości specjalnych łotewskich preselekcji znajduje się zespół Sinplus (Szwajcaria, ESC 2012).
  • Jutro od 11:00 w Kiszyniowie będą trwać przesłuchania kandydatów do mołdawskiego finału narodowego. Wezmą w nim udział wszystkie utwory zgłoszone do konkursu.
  • Po pierwszych próbach Melodifestivalen nieco słabnie pozycja Heleny Paparizou, na czarnego konia tego półfinału zdaje się wyrastać Linus Svenning.
  • 14 krajów weźmie udział w Eurowizji dla Młodych Muzyków w Kolonii. Do rywalizacji powracają Węgry, Szwecja i Portugalia, zadebiutują Malta i Mołdawia. W stawce jest także Polska.
  • Polskiego reprezentanta wyłoni program Młody Muzyk Roku – półfinał 4 marca, finał 19 marca. Studio Koncertowe im. W. Lutosławskiego – transmisja w TVP Kultura.
Linus Svenning


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...