sobota, 1 lutego 2014

Wielka kumulacja

Sezon preselekcyjny przed 59. Konkursem Piosenki Eurowizji rozpoczął się w pierwszej połowie grudnia, ale na dobre startuje właśnie dziś. I od razu czeka nas SuperSobota – wieczór z największym zagęszczeniem koncertów w całym sezonie. Finały narodowe odbędą się w dwóch krajach, w czterech kolejnych eliminacje odbędą się na wcześniejszym etapie. Poznamy reprezentantów Szwajcarii i Finlandii, wybór finalistów dziś rozpoczną Szwedzi, Łotysze i Islandczycy, skład półfinałów ustalać będą Węgrzy. Jest jeszcze Litwa, która kontynuuje eliminacje, choć trudno precyzyjnie określić, na jakim są etapie. Oto rozkład jazdy na pierwszą sobotę lutego.
1.02 | godz. 20:00 | Eurovizijos (Litwa)
Kolejny odcinek eliminacyjny prosto z Litwy przed nami. W grze pozostała szóstka wykonawców, po programie pozostanie piątka. Zanim to się stanie, zobaczymy prezentacje dwóch piosenek konkursowych od każdego z wokalistów. Dla kogo tym razem zabraknie miejsca na litewskiej barce?
Transmisja: [LRT]
[WYNIKI] Z litewskiego wyścigu odpadła Ieva Zasimauskaitė.
1.02 | godz. 20:00 | Uuden Muisiikin Kilpailu (Finlandia)
Czas na przeprowadzkę do Espoo i ostateczną potyczkę. Z 12 propozycji trzeciej odsłony programu UMK w grze pozostała ósemka. Ktoś z nich pojedzie do Kopenhagi jako reprezentant Finlandii. Patrząc na wyniki głosowań ze stron poświęconych Eurowizji i zakładów bukmacherskich głównymi faworytami do wygranej są zespół Softengine i solista Mikko Pohjola. Z kolein sympatie jury UMK zaczynają się kierować w stronę grupy Hukka ja Mama (taki scenariusz byłby jednak niespodzianką). Wśród gości koncertu finałowego jest m.in. Krista Siegfrids (ESC 2013).
Transmisja: [YLE] [esctv]
[WYNIKI] Softengine do Kopenhagi jako reprezentanci Finlandii!
1.02 | godz. 20:00 | Melodifestivalen (Szwecja)
Marka, jaką przez lata wypracowali sobie Szwedzi stawia każdy odcinek Melodifestivalen w gronie atrakcyjniejszych opcji preselekcyjnych w Europie. Niezależnie od muzycznej jakości, zwykle widzowie otrzymują dobrze przygotowany program rozrywkowy. Tym razem uwagę dodatkowo przykuwa gwiazdorska obsada show. Już dziś o awans do finału powalczą m.in. Yohio (drugie miejsce MF 2013) i Helena Paparizou (ESC 2001 i 2005 dla Grecji). Czy debiutanci pokrzyżują im plany i zwiną któreś z dwóch miejsc w finale? Okaże się wieczorem.
Transmisja: [SVT]
[WYNIKI] Do finału Melodifestivalen awansują YOHIO - To the end i Ellen Benediktson – Songbird. W Andra Chansen wezmą udział Linus Svenning – Bröder oraz Helena Paparizou – Survivor.
1.02 | godz. 20:10 | ESC 2014 Entscheidungsshow (Szwajcaria)
Drugi z dzisiejszych finałów nie cieszy się tak dobrą opinią jeśli chodzi o ofertę muzyczną. Szwajcarzy wybiorą swojego reprezentanta spośród sześciu kandydatur wytypowanych, i wyselekcjonowanych w wieloetapowym procesie, przez trzech szwajcarskich nadawców publicznych. Trudno wskazać wyraźnego faworyta, ba, trudno nawet o wyróżniającą się propozycję. Za rozsądny wybór uznaje się Sebaltera, jedynego reprezentanta włoskojęzycznej stacji, jednak i tak dominuje opinia, że dobry wybór z tego zestawu jest niemal niemożliwy. Gościnnie na scenie w Kreuzlingen pojawi się Emmelie de Forest (Dania; ESC 2013).
Transmisja: [SRF/RTS/RSI] [esctv]
[WYNIKI] Sebalter – Hunter of stars to przedstawiciel Szwajcarii w ESC 2014!
1.02 | godz. 20:20 | A Dal (Węgry)
Przed nami drugi ćwierćfinał na Węgrzech. Na starcie 10 wykonawców, w tym kreowany na głównego faworyta programu András Kállay Saunders, a miejsc w półfinałach tylko sześć. Zasady pozostają niezmienne, najpierw trójkę swoich faworytów wskazują jurorzy, pozostali muszą liczyć na wsparcie widzów, by zdobyć jedną z pozostałych trzech przepustek dalej. Przypominam, że w głosowaniu SMS może wziąć udział każdy, głosy wysłane zza granicy wpływają na wynik. Szczegóły poniżej.
Transmisja: [MTVA]
[WYNIKI] Głosami jury do półfinału dostali się: András Kállay Saunders, Joni i Bogi. Dzięki widzom są tam też: Lilla Polyák, Music Fabrik i Heni Dér.
1.02 | godz. 20:25 | Dziesma (Łotwa)
Dziś i jutro Łotwa wybierać będzie finalistów swoich selekcji. Na scenie w Rydze stanie 12 wykonawców, z których połowa znajdzie się w kolejnym etapie. O tym, kto zgarnie przepustkę finałową, zadecydują jurorzy programu i publiczność w głosowaniu telefonicznym, SMS i za pośrednictwem strony internetowej (tą drogą będą też przyjmowane głosy zza granicy). Gośćmi specjalnymi półfinałów są Aisha (ESC 2010) i Sinplus (Szwajcaria; ESC 2012).
Transmisja: [LTV]
[WYNIKI] Do finału awansują: Olga and Ligo, Samanta Tina, Aarzemnieki, Niko, MyRadiantU i Aminata Savadogo.
1.02 | godz. 20:45 | Söngvakeppnisleikurinn (Islandia)
Swój program selekcyjny otwierają dziś też Islandczycy. W pierwszym półfinale zaprezentuje się piątka wykonawców, po czym widzowie zadecydują o eliminacji dwóch najsłabszych propozycji (choć zachowają one szansę na otrzymanie Dzikiej Karty). Wśród kandydatów do awansu m.in. Vignir Snær Vigfússon (ESC 2011).
Transmisja: [RUV]
[WYNIKI] Greta Mjöll Samúelsdóttir – Eftir eitt lagGissur Páll Gissurarson - Von są już w finale na Islandii!
  • Pięć piosenek hiszpańskiego finału narodowego zostanie opublikowanych w najbliższy poniedziałek, 3 lutego, na stronie internetowej nadawcy.
  • Dziś od 11:00 można też śledzić przesłuchania 61 piosenek zgłoszonych do finału narodowego w Mołdawii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...