piątek, 10 stycznia 2014

Nie mniej niż 36...

...i nie więcej niż 37. Tyle krajów wystartuje w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kopenhadze. Tak wynika z informacji podanych wczoraj przez EBU.
Albania, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Białoruś, Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gruzja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Izrael, Włochy, Łotwa, Litwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Czarnogóra, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, San Marino, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Ukraina
Według podanych informacji do tej listy może dołączyć jeszcze tylko jedno państwo – Słowenia, która wciąż szuka źródła finansowania swojego startu. Pomimo prowadzenia rozmów z Turkami, Bośniakami, Chorwatami, Bułgarami, Cypryjczykami i Serbami, żaden z nadawców nie znalazł sposobu, albo woli, dzięki którym start w ESC byłby możliwy. I tylko część z nich wyraziła wolę powrotu do konkursu w 2015 roku. Tylko powrót Polski i Portugalii ratuje frekwencję tegorocznej rywalizacji. W zależności od decyzji Słowenii będzie to najmniej liczna edycja od 2006 (jeśli Słoweńcy wezmą udział), albo od 2004 - roku wprowadzenia półfinału (jeśli jednak się wycofają). W każdym z przypadków mamy do czynienia z najmniejszą edycją z dwoma półfinałami. Dania i kraje Big5 mają zagwarantowane miejsce w finałowej rywalizacji, a to oznacza, że w półfinałach walczyć będzie 31 lub 32 kraje (co daje 15 państw w obu półfinałach, lub jeden półfinał z 15 uczestników i jeden z 16 piosenkami). Statystycznie rzecz biorąc szanse na awans będą większe, ale jednak 10 lub 11 wykonawców będzie musiało się z marzeniami o Grand Prix szybko pożegnać.
  • W programie prezentującym trzy konkursowe piosenki z Francji gośćmi specjalnymi będą: Marie Myriam (ESC 1977; ostatnia dotąd francuska zwyciężczyni Eurowizji), Amaury Vasilli (ESC 2011) oraz Anggun (ESC 2012).
  • Portal Afterparty.pl, powołując się na informatora z TVP, donosi, że w przypadku odmowy ze strony Edyty Górniak (ESC 1994) wybór może paść na, wyrażającą chęć wyjazdu do Kopenhagi, Nataszę Urbańską. Ta z myślą o konkursie miałą przygotować, głośny ostatnio, twór Rolowanie. Dość kretynów... gdzieś tam! W dalszej kolejności brana pod uwagę ma być Marika lub któryś z uczestników The Voice of Poland. O ile w ogóle można traktować sensacje informatora poważnie...
  • Trwają zgłoszenia do plebiscytu Władcy Preselekcji 2014. Szczegóły i aktualna lista zgłoszonych piosenek w zakładce Władcy 2014. Zapraszam!
  • Trwa głosowanie w czwartym ćwierćfinale plebiscytu Song of the Decade 1981-1990. Zapraszam do udziału!
10.01 | godz. 20:00 | Finał narodowy (Białoruś)
Pora na pierwszy tegoroczny finał narodowy. Po wycofaniu jednej piosenki (która miała o wygraną w preselekcjach walczyć już po raz drugi) o prawo reprezentowania Białorusi w Kopenhadze walczyć będzie czternastu wykonawców. Zwycięzcę wybiorą wspólnie widzowie i jurorzy, choć już teraz wiadomo, że nadawca po raz kolejny zastrzegł sobie prawo do daleko idących zmian w reprezentacji (wiadomo też, że w ostatnich latach skwapliwie z tego prawa korzystał).
Transmisja: [BTRC – Belarus 1/ Belarus 24] [esctv]
[WYNIKI] Zwycięzcą białoruskiego finału narodowego i prawdopodobnym reprezentantem kraju jest Teo z piosenką Cheesecake.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...