niedziela, 5 stycznia 2014

Wycinka faworytów

Ruszył drugi etap eliminacji kandydatów na reprezentanta Litwy w tegorocznej Eurowizji. Teraz nie odpadają już piątkami, tylko pojedynczo, aż zostanie ósemka. Tym razem uczestnicy programu śpiewali utwory w języku litewskim.
Vilija Matačiūnaitė - Lyja
Justinas Lapatinskas - Ar mylit ją jūs?
Monika Linkytė - Pavakarys
Kristina Radžiukynaitė - Aš žiūriu į tave, pasauli
Aistė Pilvelytė - Užgimimas
Martynas Kavaliauskas - Gyvenam kartą
Ieva Zasimauskaitė - Jurgos klejonės
Vaidas Baumila - Meilę skolingas tau
Mia - Saulė
VIG Roses – Nakty
Z marzeniami o wyjeździe do Kopenhagi musiała się pożegnać uczestniczka wielu poprzednich edycji litewskich finałów i jedna z faworytek tegorocznej odsłony, Aistė Pilvelytė (fot.), która po zsumowaniu głosów jurorów i wyników głosowania widzów zebrała najmniejsze poparcie. Zwycięzcą odcinka okazał się Vaidas Baumila.

Zimna wojna grecko-szwedzka

Jedną z głównych faworytek tegorocznego Melodifestivalen jest dwukrotna reprezentantka Grecji w ESC i zwyciężczyni konkursu  w 2005 roku, Helena Paparizou. Urodzona w Szwecji w rodzinie greckich imigrantów wokalistka w każdym z wywiadów podkreśla swoją podwójną tożsamość i szacunek wobec miejsca urodzenia i korzeni rodzinnych. Nie wszystkim jednak taki stan rzeczy odpowiada. Głos w sprawie zabrał m.in. Thanos Petrelis, popularny grecki solista. Uważa on, że start Paparizou w szwedzkich eliminacjach to błąd i budowanie konfliktu między krajami poprzez (na razie tylko prawdopodobny) start przeciwko ojczyźnie, którą reprezentowała i której dała wygraną, nawet jeśli reprezentowany miał być kraj urodzenia. Tak surowa ocena to spore zaskoczenie, a może tylko forma autopromocji? Petrelis dalej mówi, że on sam chętnie pojechałby na Eurowizję w greckich barwach z utworem w języku narodowym z tekstem odpowiadającym aktualnej sytuacji kraju. Podobno nawet ma taką piosenkę w zanadrzu. Czy na scenie w Kopenhadze dojdzie do konfrontacji?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...