niedziela, 2 lutego 2014

Coś lepszego

Trzecia odsłona fińskich poszukiwań nowych nadziei lokalnego rynku muzycznego i reprezentacji w Konkursie Piosenki Eurowizji zakończyły się. We wczorajszym finale programu Uuden Muisiikin Kilpailu 2014 spośród ośmiu propozycji widzowie i jurorzy wybrali najlepszą trójkę. Trafili do niej faworyci: Mikko Pohjola i zespół Softengine oraz, tu niespodzianka, grupa MIAU. Oba gremia wpływające na wynik rywalizacji były dość zgodne w werdykcie. Zwyciężyła grupa Softengine i rockowa kompozycja Something Better przed Mikko i MIAU. Softengine to zwycięzcy pierwszego półfinału UMK, przez cały czas trwania programu byli komplementowani przez jurorów, wśród widzów również nie brakowało im poparcia. W Kopenhadze walczyć będą w drugim półfinale ESC.

Na łów!

Drugi wczorajszy finał narodowy rozgrywał się w malowniczym Kreuzlingen nad Jeziorem Bodeńskim. Swojego reprezentanta na Eurowizję wybierali Szwajcarzy. Skład finału ustalił się jesienią ubiegłego roku w wyniku wstępnych selekcji trzech szwajcarskich nadawców i wspólnej rundzie Expert Check. Tak wybrano szóstkę, która wczoraj walczyła o bilet do Kopenhagi. Długi i skomplikowany format nie przyniósł raczej zbyt dobrych wyników, w zgodnej opinii obserwatorów finał szwajcarski nie miał mocnej obsady. Zwycięzcą okazał się jedyny przedstawiciel włoskojęzycznej stacji RSI, 22-latek z Ticino, Sebalter i jego piosenka Hunter Of Stars. W maju wybraniec Helwetów zmierzy się z rywalami w drugim półfinale Eurowizji. Z jakim łupem powróci do Szwajcarii?

Kto odpadł, kto został?

W dwóch kolejnych krajach procedura wyborcza dobiegła końca – poznaliśmy reprezentantów. W sześciu kolejnych wybierano uczestników finału lub półfinału narodowego. Stawka może i mniejsza, ale i tu emocji nie brakowało.
Mniej estetyki, więcej światła – takie będzie tegoroczne Melodifestivalen. Cóż, estetyka nikomu na wojnie potrzebna nie jest, a taką właśnie Szwedzi wypowiedzieli... fletom. Opowieść pierwszego półfinału osnuta była na wydarzeniach z Malmö Areny sprzed nieco ponad pół roku, kiedy to, w niewyjaśnionych okolicznościach, Grand Prix Eurowizji trafiło do Danii. Na temat półfinalistów nie ma się co rozwodzić, obyło się bez większych sensacji – kto miał odpaść, odpadł, kto miał awansować, awansował (choć niekoniecznie tam, gdzie powinien). W finale, zgodnie z planem, wylądował Yohio i, niespodziewanie, Ellen Benediktson. W dogrywce o finał powalczą, murowana faworytka, Helena Paparizou i rewelacja ostatnich dni, Linus Svenning. Z rywalizacji odpadli:
Mahan MoinAleo
Elisa LindströmCasanova
Alvaro EstrellaBedroom
Sylvester Schlegel - Bygdens Son
Söngvakeppni Sjónvarpsins 2014 – trudna do wymówienia nazwa oznacza jedno, na dalekiej północy rozpoczęły się eliminacje kandydatów na reprezentantów Islandii w ESC. W tym roku do walki stanęła dziesiątka wykonawców. Połowa z nich pierwszy bój stoczyła wczoraj wieczorem. Laureatami półfinału i pierwszymi finalistami zostali:
Gréta Mjöll Samúelsdóttir - Eftir eitt lag
Gissur Páll GissurarsonVon
Pozostała trójka odpadła z rywalizacji, ale do rozdania jest jeszcze jedna Dzika Karta, być może trafi ona do jednego z nich:
Sverrir Bergmann - Dönsum burtu blús
Ásdís María ViðarsdóttirAmor
Vignir Snær Vigfússon - Elsku þú
Drugi półfinał odbędzie się w przyszłą sobotę.
We wczorajszym odcinku na Litwie rywalizacja po raz pierwszy miała dwie rundy. Każdy z szóstki wykonawców zaprezentował dwie konkursowe piosenki:
Ieva Zasimauskaitė - You Found Me/ It's All About A Boy
Vaidas Baumila - It's Not Too Late/ Last Date
Martynas KavaliauskasBreakaway/ Dying
Tym razem jurorzy i widzowie najwyżej ocenili występy Moniki Linkytė, mniej szczęścia miała Ieva Zasimauskaitė i to ona pożegnała się z programem. Z kolei Vilija Matačiūnaitė w jednym z wywiadów stwierdziła, że gdyby miała jechać na Eurowizję, nie miałaby nic przeciwko temu, by na scenie towarzyszył jej Vaidas Baumila. Wokaliście taka koncepcja się podoba, a organizatorom selekcji? Nie wiadomo, ale nie byłby to pierwszy niestandardowy ruch z ich strony. 
Walkę o półfinał stoczyła wczoraj druga dziesiątka uczestników węgierskiego programu eliminacyjnego, A Dal. Trójkę kandydatów ocalili jurorzy, dzięki nim miejsce w półfinale zyskali: András Kállay SaundersRunnig, BogiWe All i JoniWaterfall. Pozostali zostali poddani głosowaniu publiczności, w jego wyniku stawkę kolejnego etapu uzupełnili: Lilla PolyákKarcolás, Musicfabrik - This Is My Life oraz Heni Dér - Ég veled
Wczoraj ruszył dwudniowy etap półfinałowy selekcji Dziesma 2014. Tegorocznej edycji przyświeca hasło Made in Latvia, wykonawcy i twórcy wszystkich konkursowych utworów są Łotyszami. W wyniku werdyktu jury i widzów miejsce w finale zapewnili sobie:
Aarzemnieki - Cake To Bake
Samanta TinaStay
MyRadiantU - Going All The Way
Aminata Savadogo - I Can Breathe
Olga & Līgo - Saule Riet
Gośćmi specjalnymi koncertu było wielu lokalnych wykonawców, oraz szwajcarska grupa Sinplus (ESC 2012). Drugi półfinał na Łotwie rozegrany zostanie dziś.
W cieniu wieczornych wydarzeń Super Soboty przez cały dzień w Kiszyniowie trwały przesłuchania 60 utworów zgłoszonych do lokalnego finału narodowego. W jego wyniku komisja konkursowa w składzie: Anatol Chiriac (kompozytor, szef komisji), Valentin Dang (kompozytor), Andrei Sava (kompozytor), Aliona Triboi (wokalistka), Alex Calancea (aranżer), Ilona Stepan (dyrygent), Nelly Ciobanu (wokalistka), Igor Cobîleanschi (producent), Tatiana Postolachi (autor tekstów), wybrała 24 uczestników marcowych półfinałów:
Diana Brescan - Hallelujah
Margarita & Metafora - Vis
PARALELA 47 - Fragmente
Carolina Gorun - Turn The Tide
Lucia S - Frozen
Curly - Your Recovery
Ana Cernicova - Dragostea Divină
Rodica Olișevschi - Without You
Alina Sorochina - Ascultă-mă, Tăcere
Diana Staver - One And All
Vlad Ray - Freedom
Mikaella - Follow Your Dreams
Lana Lights - Solar Wind
Aurel Chirtoacă - Urme De Iubiri
EDICT - Forever
Cristina Scarlat - Wild Soul
Doinița Gherman - Energy
FLUX LIGHT - Never Stop No
Felicia Dunaf - The Way I Do
Anna Gulko - Happy Tomorrow
Dana Markitan - Queen Of The Dancefloor
Tatiana Heghea - I'm Yours
Boris Covali - Flyng
Glam Girls - You Believed In Me
Zakwalifikowanych utworów można posłuchać na stronie internetowej mołdawskiego nadawcy.
2.02 | godz. 20:30 | Eurosong 2014 (Belgia)
Niedzielny wieczór to czas emisji pierwszego programu Eurosong 2014 relacjonującego przebieg castingów. Będzie możliwość zobaczenia prezentacji 15 wykonawców interpretujących utwory z historii Konkursu Piosenki Eurowizji. Do dalszego etapu awansuje ośmioro kandydatów.
Transmisja: [Eén]
[WYNIKI] Udo, Nelson Moraïs, Eva Jacobs i Axel Hirsoux awansowali bezpośrednio do finału Eurosong. Joyce, 2 Fabiola feat. Loredana, Jessy i White Bird wystąpią w rundzie ostatniej szansy.
2.02 | godz. 20:40 | Dziesma (Łotwa)
Dziś drugi, i ostatni, dzień wyborów finalistów łotewskiego wyścigu do Kopenhagi. O prawo startu w finale Dziesmy powalczy druga dwunastka uczestników. Połowa z nich swój cel osiągnie i będzie mogła w swoich nawigacjach satelitarnych wpisać Ventspills (miejsce finału programu). Wyboru dokonają jurorzy oraz widzowie za pomocą telefonów, SMS oraz przez stronę internetową.
Transmisja: [LTV]
[WYNIKI] Stawkę finału Dziesmy 2014 uzupełniają: Dons, Katrīna Bindere, Eirošmits, Ralfs Eilands & Valters Pūce, Markus Riva i Katrine Lukins.
Przypominam, że trwają zgłoszenia do plebiscytu Władcy Preselekcji 2014. Każdy może zgłosić dowolną liczbę utworów z dowolnych krajów (przeprowadzających otwarte preselekcje). W gronie krajów, z których mogą pochodzić zgłoszeni, są też Finlandia i Szwajcaria, które wczoraj procedurę wyboru zakończyły.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...