piątek, 6 czerwca 2014

Nic do stracenia?

Opole po raz 51. staje się stolicą polskiej muzyki rozrywkowej, nawet jeśli od lat to określenie mocno na wyrost. Przez rozpoczynający się właśnie weekend na scenie amfiteatru staną i sprawdzone gwiazdy rodzimej sceny i ci, którzy wciąż do tego miana, mniej lub bardziej udanie, pretendują. Czy tegoroczny festiwal jest w stanie czymkolwiek nas zaskoczyć? Oto, co przed nami:
Dzień I (piątek, 6.06)
godz. 20:30 SuperPremiery 2014 – sezon 50+1
Na otwarcie festiwalu jeden ze stałych punktów programu, koncert premier. W założeniu konkurs mający wykreować przyszłe wielkie przeboje polskiego rynku muzycznego, w praktyce okazja do przyznania kilku nagród okraszona paroma piosenkami, które swoje już w rozgłośniach radiowych zrobiły. W tym roku o wygraną walczyć będą:
Piersi – 07 zgłoś się (nagroda Super Expressu)
Ewelina Lisowska – We mgle (nagroda Onetu)
VOX & Legendarne Melodie – Tęczowy most
Adi Kowalski – Do diabła z miłością
LemON – AKE
Maciej Maleńczuk & Psychodancing – Cygańska dusza
Jacek Stachursky – Najwyższy czas
KOMBII – Jak pierwszy raz (nagroda Radiowej Jedynki)
| Halina Mlynkova – Ostatni raz (SuperPremiera 2014)
Mrozu – Nic do stracenia
Koncert poprowadzą Katarzyna Pakosińska i Barbara Kurdej-Szatan. O oprawę muzyczną zadba zespół Leszcze (którego wokalistką od jakiegoś czasu jest Pakosińska). Gośćmi specjalnymi tej części festiwalu będą Golec uOrkiestra (zwycięzcy koncertu Premier sprzed roku), Ryszard Rynkowski i Jacek Cygan wraz z zaproszonymi gośćmi. 
godz. 22:40 SuperDebiuty z Niemenem – świat nie zginie dzięki nim
Po pierwszych rozstrzygnięciach opolskiego festiwalu przyjdzie czas na kolejne. Tym razem scenę wezmą w posiadanie uczestnicy opolskich Debiutów – kolejnego koncertu mającego kreować przyszłość polskiej piosenki, również bez dużej siły przebicia. Ale może ten rok coś zmieni? Uczestnicy będą mierzyć się z twórczością Czesława Niemena, a gospodarzami koncertu będą, wokalistka, córka artysty, Natalia Niemen, oraz dziennikarz Polskiego Radia, Paweł Sztompke. O nagrodę im. Anny Jantar powalczą:
Michał Szyc – Nim przyjdzie wiosna
Zespół KidBrown – Jednego serca
Iwona Kmiecik – Pod Papugami
Monika Urlik – Domek bez adresu
Justyna Schneider Zabawa w ciuciubabkę
Karolina Skrzyńska – Czas jak rzeka (nagroda fundacji im. Cz. Niemena)
Michał Kaczmarek – Sen o Warszawie
Gabriela Gąsior Obok nas
| Mateusz Ziółko z zespołem – Wspomnienie (SuperDebiut 2014)
Diana John – Płonąca stodoła
Opole nie oparło się inwazji programów typu talent show. W Debiutach znajdziemy silny zestaw z doświadczeniem w telewizyjnych widowiskach. Michał Szyc, Monika Urlik i Mateusz Ziółko to finaliści The Voice of Poland (Mateusz wygrał III edycję), Iwona Kmiecik próbowała swoich sił w Must Be The Music – Tylko Muzyka, a zwyciężczyni regionalnych opolskich eliminacji, Diana John próbowała swoich sił w Mam Talent i X-Factor. Czy doświadczenie z programów będzie ich kartą przetargową? W stawce jest też Michał Kaczmarek, laureat Międzynarodowego Konkursu Piosenki Słowiański Bazar w Witebsku sprzed roku.
Dzień II (sobota 7.06)
godz. 20:30 SuperJedynki – The SuperOne of Poland
Mimo nieprzejrzystych i niestabilnych reguł, to właśnie koncert SuperJedynek od kilku lat gromadzi największą publiczność telewizyjną. Prawdopodobnie ten rok nie będzie odbiegał pod tym względem od normy. Na początek usłyszymy minirecital Edyt Geppert, potem już przyjdzie czas na prezentację zwycięzców w pięciu kategoriach:
SuperArtystka
|Sylwia Grzeszczak
Halina Mlynkova
Ewa Farna
SuperArtysta
Dawid Podsiadło
Kamil Bednarek
|Igor Herbut (LemON)
SuperZespół
|Piersi
Bracia
Golec uOrkiestra
SuperAlbum
Komponując siebie – Sylwia Grzeszczak
Comfort and Happiness – Dawid Podsiadło
|(W)Inna – Ewa Farna
SuperPrzebój
Księżniczka – Sylwia Grzeszczak
|To co nam było – Red Lips
Bałkanica – Piersi
To jeszcze nie wszystko. Przyznane zostaną też dodatkowe nagrody: SuperShow dla zespołu Feel (za częstotliwość koncertów), SuperArtysta w sieci dla Cleo i Donatana (za 40 mln wyświetleń w YouTube) i SuperArtysta Bez Granic dla Margaret (za popularność poza granicami Polski). Prawdopodobnie przyznana będzie również dodatkowa statuetka dla uczestników koncertu. W trakcie wieczoru wystąpi też Maryla Rodowicz – poza znanymi już klasykami ma zaprezentować też dotąd niepublikowane utwory. Koncert poprowadzą Katarzyna Kwiatkowska i Artur Orzech.
godz. 22:55 Folkowo & Kabaretowo
Tegoroczny Kabareton to nie tylko widowisko satyryczne. W prowadzonym przez Artura Andrusa koncercie zaprezentuje się i czołówka polskiej sceny kabaretowej, ale też grono wokalistów w folkowej stylistyce. I tak, na scenie zobaczymy Kabaret Młodych Panów, Łowcy.B, Formacja Chatelet, Golec uOrkiestra, Donatan&Cleo, Blue Cafe czy Halinę Mlynkovą. Wykonawcy bawić będą opolską publiczność do późnej nocy
Dzień III (niedziela 8.06)
godz. 20:30 25Lat! Wolność! Kocham i Rozumiem! Gala Jubileuszowa
Trzeci dzień festiwalu w Opolu to kolejna już Gala Jubileuszowa. Tym razem podsumowywać będzie 25-lecie pierwszych, częściowo wolnych, wyborów w Polsce i początek demokratycznej drogi naszego kraju. Jak zwykle przy takiej okazji nie zabraknie ani plejady gwiazd rodzimej sceny (od Michała Szpaka do Ryszarda Rynkowskiego, od Kamila Bednarka do Krystyny Prońko), ani sentymentalnej podróży w bogatą historię polskich ważnych piosenek (moja i Twoja Nadzieja, Dni, których nie znamy, Mury, Kombinat). Galę poprowadzą Małgorzata Kożuchowska i Adam Woronowicz a wykonawcom na scenie będą towarzyszyć muzycy Polskiej Orkiestry Radiowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...