Teraz za Konkurs weźmie się Azerbejdżan. I każda kolejna zapowiedź organizacyjna wprawia w coraz większe zdumienie. Zaczęło się od zarzutów dotyczących słabej infrastruktury, bazy hotelowej i braku odpowiedniego miejsca do zorganizowania imprezy. Odpowiedź była szybka i szokująca. Infrastruktura Baku ma zostać rozbudowana tak, by sprostać wyzwaniu, a w centrum miasta ma stanąć nowa hala gotowa przyjąć ESC i konkursowych gości. Ewentualnie któryś z istniejących obiektów doczeka się gruntownej przebudowy. Plany są niezwykle ambitne a czasu coraz mniej. Kolejnym zadziwiającym aspektem azerskiej organizacji jest zakładany budżet. Sam Konkurs (bez kosztów infrastrukturalnych) ma wynieść 100 mln euro. To ponad trzykrotnie więcej niż dotychczasowa rekordowa suma 30 mln wydanych na ESC w Moskwie. Jeśli w tej sumie nie mieści się budowa czy modernizacja areny, to jakie cele stawia sobie strona azerska? Trudno sobie wyobrazić większy przepych od tego panującego w rosyjskiej stolicy. Władze Azerbejdżanu zapewniają też, że spokój i bezpieczeństwo gości będzie niezagrożone niezależnie od tego skąd przybędą. Problem w tym, że decyzja administracyjna nie zmieni mentalności społeczeństwa i jego podejścia do spornych kwestii. Już 20. czerwca ma odbyć się spotkanie przedstawicieli Azerbejdżanu i EBU dotyczące szczegółów przygotowań, wtedy pewnie poznamy też kolejne szczegóły harmonogramu prac. Tylko czy cała zabawa naprawdę musi aż tyle kosztować?
sobota, 28 maja 2011
Drogo, coraz drożej
czwartek, 26 maja 2011
Kto kogo uratował?
Dziś poznaliśmy wyniki tegorocznej Eurowizji z podziałem na głosy widzów i punktacje jury, które razem utworzyły ostateczne rezultaty eurowizyjnych zmagań. Rozbieżności między obiema grupami są znaczne. Już w pierwszym półfinale widać ciekawą zależność. Ze zgłaszającej problemy z głosowaniem pierwszej piątki koncertu aż trójka jest w dziesiątce głosowania SMS, a więc o awansie zadecydowała niska pozycja w rankingu jury. Pozostałe dwie piosenki (albańska i polska) nie znalazły uznania u żadnej z grup. Widzowie umieścili w finale Gruzję i Rosję, wyrzucając z niego reprezentacje Malty i San Marino. Głosami jury za to w finale znalazły się piosenki z Litwy (zdaniem jurorów to Evelina wygrała ten półfinał), Szwajcarii i Serbii. Oto rozkład punktów w pierwszym półfinale:
W czwartkowym półfinale jury i widzowie zgodnie zepchnęli na dół tabeli bardzo dobre wejścia holenderskie i cypryjskie. Dana International nie zmieściła się do top10 w żadnym z rankingów, za to Dino Merlina przed podzieleniem jej losów uratowali... widzowie! Zdumiewajace... tym bardziej, że to właśnie jury przesądziło o awansie Estonii a na szczycie swojego rankingu ustawili Słowenię. Zobaczcie sami:
W finale było dużo zamieszania. Wg jury wygrały Włochy a czerwoną latarnią była Rosja, wg widzów wygrał Azerbejdżan a ostatnia była Szwajcaria. Jurorzy uratowali m.in. Włochy, Danię, Słowenię i Estonię(!), za to widzowie wsparli mocno Grecją, Wielką Brytanię, Ukrainę, Bośnię i Hercegowinę oraz Rosję. Oto wyniki finałowego głosowania:
niedziela, 22 maja 2011
Oto najgorzej ubrana reprezentacja ESC 2011!
Zakończyło się już głosowanie w plebiscycie im. Barbary Dex. Za najgorszą stylizację sceniczną uznano tę zaprezentowaną przez zespół Eldrine z Gruzji. Na czarno-zieloną futurystyczną kreację oddano 133 głosy, prawie 50 więcej niż na drugich w kolejności bliźniaków z Irlandii. Czołowa dziesiątka prezentuje się następująco:
- Gruzja 133
- Irlandia 81
- Mołdawia 66
- Turcja 61
- Portugalia 59
- Węgry 56
- Albania 45
- Chorwacja 31
- Słowenia 28
- Izrael 21
Zgadzacie się z tymi wynikami?
sobota, 21 maja 2011
Stefan zrywa z Eurowizją
4 razy na eurowizyjnej scenie (za każdym razem w innej roli), trzykrotny patron niemieckich preselekcji eurowizyjnych, mentor dwóch reprezentantów kraju, „Pan Eurowizja” kończy swoją przygodę z Konkursem. Jak ogłosiły niemieckie media, Stefan Raab doszedł do wniosku, że na Eurowizji zrobił już wszystko i rezygnuje ze współpracy z niemiecką telewizją oraz przyszłymi reprezentantami kraju w ESC. Format preselekcyjny Unser Star für..., autorstwa Raaba, nadal pozostaje w gestii nadawcy, ale jego twarzą nie będzie już współprowadzący tegorocznej Eurowizji. Będziecie tęsknić?
Z iście... azerskim zadęciem
Po zwycięstwie Eldara i Nigar w Düsseldorfie wielu zaczęło się martwić, jak uda się zorganizować kolejną edycję show w kraju pozbawionym infrastruktury. Niepotrzebnie, Azerowie wiele lat spędzili w bloku, który był w stanie dokonywać wielkich dziel, by zaimponować zachodowi. Azad Rahimov, minister sportu w azerskim rządzie oświadczył, że brane pod uwagę są trzy opcje:
- Kompleks Sportowo-Wystawowy Heydar Aliyev
Największa hala w kraju jest właśnie przebudowywana. Po zakończeniu prac ma oferować dodatkowy 1000 miejsc dla widzów. To niewiele, bo wtedy wszystkich miejsc będzie zaledwie 8800.
- Stadion Narodowy Tofig Bahramov
Stadion piłkarski w stolicy Azerbejdżanu ma pojemność prawie 30.000, ale... nie ma dachu. Na potrzeby Eurowizji możnaby go jednak zadaszyć i przystosować do organizacji show.
- Zupełnie nowa konstrukcja
Rozważany jest też projekt tak odważny, że aż niewiarygodny. W ciągu najbliższego roku miałaby zostać wybudowana zupełnie nowa hala z 20.000 miejsc. Obiekt miałby stanąć w jednym z najbardziej interesujących miejsc w Baku, Placu Flagi Narodowej (z najwyższym na świecie masztem i największą na świecie flagą; fot.). Budowa miałaby się skończyć do maja przyszłego roku, a więc do rozpoczęcia prac nad montażem eurowizyjnej sceny.
Został już powołany 14-osobowy komitet organizacyjny zrzeszający ludzi związanych z azerskim rządem i sferą biznesową. Na jego czele stanęła Mehriban Aliyeva, żona prezydenta Azerbejdżanu.
Magda komentuje
W pierwszym komentarzu po eurowizyjnej porażce reprezentantka Polski, Magdalena Tul podsumowuje to, co wydarzyło się na scenie eurowizyjnej na początku pierwszego półfinału:
"Czuję żal do siebie, bo miały to być moje 3 minuty, a nie pokazałam się od najlepszej strony. Nie był to jednak stres, a po prostu błąd techniczny. Ogromny aplauz publiczności czy też nowe warunki akustyczne, które na próbie dawały inne wrażenie, spowodowały, że miałam problem ze słyszalnością podkładu. Tylko z tym wiązał się wymalowany stres na mojej twarzy bo reszta piosenki była już tylko próbą uratowania honoru. Co do wyników, w takiej sytuacji, kiedy człowiek nie jest w pełni zadowolony z siebie, trudno je podważać. W głębi duszy, kiedy okazało się że były jakieś błędy, miałam nadzieję że będę miała okazję to powtórzyć, ale tak się nie stało. Teraz będę musiała udowadniać wszystkim, że jednak umiem śpiewać, nieźle jak na początek;)"
Nie ma się co oszukiwać, występ w Niemczech nie był udany, ale to nie jedyny element, który w tegorocznej (i nie tylko) polskiej reprezentacji nie grał. Jeśli w Polsce o Eurowizji mówi się tak, jak w programie Pytanie na Śniadanie albo wcale, to nie ma co dziwić się, że „Polski nikt nie lubi”. Nie lubi, bo takiej, wiecznie zawiedzionej, skrzywdzonej i obrażonej Polski wręcz nie można lubić. Polski projekt eurowizyjny wymaga gruntownych zmian (od zmiany mentalności koordynatorów począwszy), bez nich rzeczywiście wysyłanie kolejnych reprezentantów mija się z celem.
UPD: W Internecie pojawiła się petycja skierowana do TVP w sprawie przygotowań do kolejnej edycji Konkursu. Przeczytajcie i podpiszcie, jeśli chcecie
> Jesienią ruszają castingi do fińskich preselekcji w nowej formule.
> Aurela Gace przyznała w wywiadzie, że na scenie w Düsseldorfie Albanię reprezentowało 7 osób, wokalistka spodziewa się dziecka.
> Słowackie media eurowizyjne spekulują na temat możliwego powrotu Czech do eurowizyjnej rywalizacji w 2012 roku.
> Chęć startu w Eurowizji w barwach Wielkiej Brytanii zgłosił boysband JLS, laureaci 2. miejsca w piątej brytyjskiej edycji programu X-Factor już dostosowują swój przyszłoroczny kalendarz do potrzeb ESC.
> Jedward, duet reprezentujący w tym roku Irlandię zapowiedział, że zostawił na ESC „niedokończone interesy” i jeszcze wróci, by wyrównać rachunki.
> Jon Ola Sand nienajlepiej zaczyna swoje urzędowanie. Po mętnych wyjaśnieniach w sprawie niedociągnięć w pierwszym półfinale ESC, zabrał głos w sprawie dalszego rozszerzania wpływów EBU. Zapowiedział, ze zrobi wszystko, by do konkursu wróciła Czarnogóra i zadebiutowało w nim Kosowo. To jednak z pewnością spowoduje silny protest Serbii oraz krajów nieuznających państwowości Kosowa włącznie z wycofaniem z ESC (które Serbowie już zapowiedzieli).
> Album Cantero, którego reedycja uzupełniona o eurowizyjny utwór Sognu ukazała się przed Eurowizją, jest już dostępny w sklepach w Polsce. Amaury Vassili może umilić czas tym, którzy znajdą wydaną nakładem Warner Music Poland płytę na półkach m.in. Empiku.
piątek, 20 maja 2011
...
Kathy Kirby
(1938-2011)
Jedna z czołowych angielskich wokalistek lat 60., porównywana do Marylin Monroe. Reprezentowała Wielką Brytanię w Eurowizji w roku 1965, śpiewana przez nią piosenka I Belong zajęła 2. miejsce. Zmarła 19. maja w Londynie po krótkiej chorobie. Przypomnijmy sobie jej eurowizyjny występ:
poniedziałek, 16 maja 2011
Nagrody i rozliczenia
Co rok po zakończeniu Eurowizji przyznawane są inne związane z Konkursem nagrody. Znamy już laureatów Marcel Bezençon Awards przyznawanych w trzech kategoriach dla najlepszych piosenek w finałowej stawce. Zwycięzcą w kategorii Press Award, wskazanym przez akredytowanych przy ESC dziennikarzy, został Paradise Oskar i jego piosenka Da Da Dam (Finlandia). Artistic Award, przyznawana przez narodowych komentatorów eurowizyjnych, przypadła w udziale duetowi Jedward i piosence Lipstick (Irlandia). Ostatnia kategoria to głos kompozytorów biorących udział w Konkursie. Laureatem Composer Award został utwór Sognu w wykonaniu Amaury Vassili (Francja). Dla przypomnienia, w Oslo we wszystkich trzech kategoriach zwyciężył reprezentant Izraela, Harel Skaat i piosenka Milim. Laureatom tegorocznych nagród gratulujemy!
Ruszyło także głosowanie, którego celem jest wyłonienie laureata nagrody, która raczej zwycięzcy nie ucieszy. Chodzi oczywiście o nagrodę im. Barbary Dex, za najgorszą stylizację sceniczną podczas ESC. Głosy oddawać można TUTAJ. Czas na decyzję mija 22. maja w samo południe!
8 chętnych
Jeszcze nie opadły emocje po tegorocznej Eurowizji a jest już 8 krajów, które potwierdziły oficjalnie chęć udziału w kolejnej edycji show. Pierwsze potwierdzenia zaczęły spływać jeszcze w trakcie rywalizacji, gdzie nie były znane ostateczne rozstrzygnięcia. Do Baku swoich reprezentantów chcą wysłać:
Szwajcaria: preselekcje mają mieć taki sam format jak te przed tegoroczną edycją. Finał narodowy odbyć się ma 10. grudnia.
Holandia: decyzja została podjęta przed informacją na temat fatalnego wyniku w tym roku. Natychmiast podniosły się głosy, że Holendrzy powinni odpocząć od Eurowizji.
Belgia: Odpowiedzialność przejmuje telewizja flandryjska, więc będzie dużo odwołań do Toma Dice i reprezentant ma być wybrany tak samo (a więc wewnętrznie – co na to chcąca promować finały narodowe EBU?)
Austria: powrót i awans do finału przekonały Austriaków do Eurowizji.
Finlandia: mają się pojawić zmiany w formacie fińskich selekcji.
Niemcy: znowu w procesie wyboru pierwsze skrzypce ma grać Stefan Raab.
Estonia: tu nie będzie żadnych zmian w formacie preselekcyjnym
Turcja
Nieoficjalnie mówi się, że do kolejnej edycji szykują się ekipy z Irlandii, Włoch, San Marino, Węgier i Francji (tam miałby odbyć się finał narodowy – pierwszy od 2007 roku). Bardzo prawdopodobne wydaje się być wycofanie Armenii, głównie ze względów politycznych, choć niektórzy będą pewnie upierać się, że zadecydowała tylko porażka Emmy. Po raz kolejny pojawiają się spekulacje dotyczące takich krajów jak Tunezja, Liban czy Maroko, a to może wpłynąć na decyzję np. w Izraelu (czy raczej odwrotnie, bo w końcu to Izrael legitymuje się stażem w ESC; przyp. 20:00).
Jak oni to zorganizują?
Jak wiadomo finały Eurowizji są co roku olbrzymim przedsięwzięciem organizacyjnym. Przylot kilkudziesięciu ekip z całej Europy, dziennikarzy z całego świata, ich zakwaterowanie, zapewnienie bezpieczeństwa i mobilności wszystkim eurowizyjnym gościom to potężne wyzwanie dla kraju goszczącego. Tymczasem Azerbejdżan ma we wszystkich tych dziedzinach poważne kłopoty. Kolejny problem to kwestia hali, w której Konkurs miałby się odbyć. Największym obiektem w kraju jest Kompleks Sportowo-Wystawowy Heydar Aliyev, hala, która nie należy już do najnowocześniejszych. Jej pojemność to tylko 7,5 tys. miejsc (w porównaniu z EspritAreną, w której miejsc było 50 tys.). Budowa Stafionu Narodowego, który mógłby problem rozwiązać jest planowana na 2015 rok (i jeszcze się nie rozpoczęła). No i na koniec kwestia czasu. Między centralną Europą a Azerbejdżanem są 3 godziny różnicy. A to oznacza, że transmisja z Eurowizji, która u nas rozpoczynałaby się o 21:00 na miejscu startowałaby o... północy. Jak widać łatwiej jest Eurowizję wygrać niż ją potem zorganizować...
niedziela, 15 maja 2011
1 z 43
Przez cały okres preselekcyjni Eurowizjanie wybierali najlepsze utwory kolejnych finałów narodowych. Czasem wygrywali reprezentanci krajów, czasem wskazywani byli inni faworyci. Przez ostatni miesiąc wybrani przez nich wykonawcy walczyli w plebiscycie 43 Tchnienia Eurowizji. Głosowanie się zakończyło i mamy zwycięzcę:
Hatikva 6 - Hakol sababa (Izrael)
Pełne wyniki głosowania finałowego
A tak głosowaliście w półfinałach:
Dziękuję za wszystkie oddane głosy i zapraszam do kolejnych głosowań Eurovision Song Comedy. Już niedługo ruszy kolejna edycja plebiscytu Song of the Decade!
Azerbejdżan wygrywa 56. Konkurs Piosenki Eurowizji!
Eldar i Nigar, duet zawiązany naprędce po finale azerskich preselekcji, w czwartym eurowizyjnym wejściu Azerbejdżanu, zwyciężył w 56. Konkursie Piosenki Eurowizji. Eurowizyjny cyrk przenosi się z Düsseldorfu do Baku. Aż chciałoby się powiedzieć „Jaka Eurowizja, taki zwycięzca”. Pełen organizacyjnych wpadek, słabego przygotowania konkurs kończy się ucieczką z przerażeniem w wykonaniu Azerów.
Oto wyniki finału Eurowizji 2011:
01| Azerbejdżan 221
02| Włochy 189
03| Szwecja 185
04| Ukraina 159
05| Dania 134
06| Bośnia i Hercegowina 125
07| Grecja 120
08| Irlandia 119
09| Gruzja 110
10| Niemcy 107
11| Wielka Brytania 100
12| Mołdawia 97
13| Słowenia 96
14| Serbia 85
15| Francja 82
16| Rosja 77
17| Rumunia 77
18| Austria 64
19| Litwa 63
20| Islandia 61
21| Finlandia 57
22| Węgry 53
23| Hiszpania 50
24| Estonia 44
25| Szwajcaria 19
Pewnym zaskoczeniem może być 2. pozycja powracających Włoch, mało kto spodziewał się, że ten powrót zostanie aż tak ciepło przyjęty. Dziwić może też dopiero 15. miejsce stawianego za głównego pretendenta do Grand Prix reprezentanta Francji, inna faworytka z Estonii zdołała wyprzedzić zaledwie jedną propozycję. Wynikom, moim zdaniem, bardzo daleko do satysfakcji. Jedno jest pewne. Szwedzki algorytm wyznaczający kolejność głosowania w finale zadziałał bardzo dobrze (niemal do samego końca losy zwycięstwa się ważyły pomiędzy Azerbejdżanem a Szwecją).
Wyniki półfinałów:
01| Grecja 133
02| Azerbejdżan 122
03| Finlandia 103
04| Islandia 100
05| Litwa 81
06| Gruzja 74
07| Węgry 72
08| Serbia 67
09| Rosja 64
10| Szwajcaria 55
11| Malta 54
12| Armenia 54
13| Turcja 47
14| Albania 47
15| Chorwacja 41
16| San Marino 34
17| Norwegia 30
18| Portugalia 22
19| Polska 18
Układ tabeli pierwszego półfinału jest zbyt niewiarygodny, by uznać, że technika niemiecka nie wypaczyła rezultatów tego koncertu. Słabe wyniki Armenii, Turcji czy Norwegii muszą zastanawiać...
01| Szwecja 155
02| Dania 135
03| Słowenia 112
04| Rumunia 111
05| Bośnia i Hercegowina 109
06| Ukraina 81
07| Austria 69
08| Irlandia 68
09| Estonia 60
10| Mołdawia 54
11| Belgia 53
12| Bułgaria 48
13| Słowacja 48
14| Białoruś 45
15| Izrael 38
16| Macedonia 36
17| Łotwa 25
18| Cypr 16
19| Holandia 13
Tę kolejność aż trudno przyjąć. Bardzo ciekawy występ cypryjski oceniony bardzo nisko, solidna prezentacja holenderska na samym dnie, tymczasem w finałowej dziesiątce infantylna Estonia czy grająca na oprawie Ukraina, te wybory wydają się być dramatycznie niesprawiedliwe...
Nie wiem, co zwycięstwo Azerbejdżanu może oznaczać dla Eurowizji i jej przyszłości, pewnie na takie rozważania przyjdzie jeszcze czas, ale po raz kolejny trudno powstrzymać rozczarowanie wynikami rywalizacji, może nawet trudniej niż poprzednio.
sobota, 14 maja 2011
Finał
56. Konkurs Piosenki Eurowizji
Düsseldorf 2011
FINAŁ
Uczestnicy:
01| FINLANDIA Paradise Oskar – Da Da Dam
02| BOŚNIA I HERCEGOWINA Dino Merlin - Love In Rewind
03| DANIA A Friend In London – New Tomorrow
04| LITWA Evelina Saszenko - C'est Ma Vie
05| WĘGRY Kati Wolf - What About My Dreams?
06| IRLANDIA Jedward – Lipstick
07| SZWECJA Eric Saade – Popular
08| ESTONIA Getter Jaani - Rockefeller Street
09| GRECJA Loucas Yiorkas feat. Stereo Mike – Watch My Dance
10| ROSJA Alexej Vorobjov – Get You
11| FRANCJA Amaury Vassili – Sognu
12| WŁOCHY Raphael Gualazzi – Madness Of Love
13| SZWAJCARIA Anna Rossinelli - In Love For A While
14| WIELKA BRYTANIA Blue - I Can
15| MOŁDAWIA Zdob și Zdub – So Lucky
16| NIEMCY Lena - Taken By A Stranger
17| RUMUNIA Hotel FM – Change
18| AUSTRIA Nadine Beiler - The Secret Is Love
19| AZERBEJDŻAN Ell & Nikki - Running Scared
20| SŁOWENIA Maja Keuc – No One
21| ISLANDIA Sjonni's Friends – Coming Home
22| HISZPANIA Lucía Pérez - Que Me Quiten Lo Bailao
23| UKRAINA Mika Newton – Angel
24| SERBIA Nina – Čaroban
25| GRUZJA Eldrine - One More Day
Prowadzący: Anke Engelke, Judith Rakers i Stefan Raab
Otwarcie: Stefan Raab z orkiestrą i Lena
Interval Act: Jan Delay
System głosowania: Noty 1-8, 10 i 12 punktów na podstawie głosowania jury i widzów (50/50)
Transmisję finału prowadzą 43 stacje ze wszystkich biorących udział w tegorocznej Eurowizji krajów, dodatkowo oglądać koncert mogą widzowie m.in. w Czarnogórze, Grenlandii czy Australii. Początek transmisji o 21:00
Numery do głosowania dla widzów w Polsce:
Audiotele: 704 304 5XX (gdzie XX to numer kraju, na który głosujemy, np. 704 304 501 to głos na Finlandię. Koszt: 3,92zł z VAT)
SMS o treści XX (XX to numer wspieranego kraju) na numer 73008 (3,69złz VAT)
Wybrani sprawozdawcy punktowi:
Austria : Kati Bellowitsch
Azerbejdżan: Safura
Belgia: Maureen Louys
Dania: Lise Rønne
Estonia: Piret Järvis (Vanilla Ninja)
Finlandia: Susan Aho (Kuunkuiskaajat)
Francja: Cyril Féraud
Niemcy: Ina Müller
Gruzja: Sofia Nizharadze
Grecja: Lena Aroni
Węgry: Éva Novodomszky
Łotwa: Aisha
Holandia: Mandy Huydts
Polska: Odetta Moro-Figurska
Rumunia: Malvina Cservenschi
Słowenia: Klemen Slakonja
Hiszpania: Elena S. Sánchez
Szwecja: Danny Saucedo
Szwajcaria: Cécile Bähler
Ukraina: Ruslana
Najnowsze notowania bukmacherskie:
Francja (2.75-2.30)
Irlandia (6.00-3.75)
Azerbejdżan (12.00-8.00)
Wielka Brytania (14.00-10.00)
Niemcy (26.00-6.50)
Estonia (26.00-13.00)
Dania (28.00-11.00)
Węgry (28.00-15.00)
Finlandia (36.00-10.00)
Szwecja (36.00-15.00)
Wszystkim czytelnikom Eurovision Song Comedy życzę emocjonującego wieczoru z finałem Eurowizji! Niech Grand Prix trafi w ręce najlepszego!
piątek, 13 maja 2011
Odkurzamy archiwa Europy: 1982
Brytyjczycy zaskoczyli wyborem miasta-gospodarza konkursu. Po Londynie, Edynburgu i Brighton postanowili pokazać Europy północne miasto Harrogate. Finał odbył się stosunkowo późno, bo w sobotę, 24 kwietnia.
Na brytyjską północ dotarło 18 reprezentacji. W stawce zabrakło Greków i Francuzów, którzy (na rok) stracili zainteresowanie rywalizacją. Żaden kraj nie zdecydował się na debiut czy powrót, a więc lista startowa skróciła się.
Startowali w Eurowizji od samego jej początku, wiodło im się różnie i w końcu się udało. Nicole piosenką Ein Bißchen Frieden dała Niemcom pierwsze w historii zwycięstwo eurowizyjne. Piosenka osiągnęła duży sukces w Europie i doczekała się licznych coverów w różnych językach.
W Harrogate pojawiło się pięć reprezentacji, które miały w składzie wykonawców z eurowizyjnym doświadczeniem. W tej edycji konkursu wystąpili też przyszli zwycięzcy ESC, ale o tym w swoim czasie
W 1978 roku Portugalię reprezentowała grupa Gemini zajmując 17. miejsce. Po 4 latach męską część tamtego zespołu zastąpiły kolejne dwie wokalistki i tak, już jako nowa formacja, nazwana Doce, ruszyły na podbój Eurowizji. Wynik z Paryża udało się poprawić, choć nieznacznie. Utwór Bem bom uplasował się na 13. pozycji.
W barwach Norwegii wystąpił duet złożony z reprezentantów sprzed lat. Piosenkę Adieu wykonywali Jahn Teigen, reprezentujący kraj w 1978 oraz Anita Skorgan pełniąca role reprezentantki Norwegii w 1977, 1979 i 1981 roku. Ta mieszanka doświadczenia z... jeszcze większym doświadczeniem nie zadziałała zbyt dobrze, bo Norwegowie wylądowali dopiero na 12. miejscu.
W duecie Bardo reprezentującym gospodarzy koncertu występowała Sally Ann Triplett, która dwa lata wcześniej w Hadze śpiewała, że miłości wystarczy dla dwojga. A więc w drugim wejściu eurowizyjnym na scenie był już tylko duet, który wyśpiewał sobie 7. miejsce piosenką One step further.
Po występie w Hadze za eurowizyjnymi emocjami zatęskniła też ówczesna reprezentantka Grecji. A że do Harrogate Grecy po wyborze reprezentanta nagle zmienili zdanie, Annie Vissi pozostało reprezentowanie Cypru. Utwór Mono i agapi dał wyspie 5. pozycję (wokalistce nie udało się też poprawić tego wyniku, mimo, że podjęła jeszcze jedną próbę w 2006 roku).
Występująca w barwach Belgii Stella na Eurowizji była już dwukrotnie. Za każdym razem śpiewała w zespole. W 1970 roku była to grupa The Hearts of Soul (reprezentująca Holandię), w 1977, Dream Express (już pod belgijską flagą). Jednak to solo osiągnęła najwięcej, bo piosenka Si tu aimes ma musique wyniosła ją na 4. miejsce (w obu poprzednich występach były to miejsca 7).
Eurowizja 1982 to:
Dwie piosenki o wymowie pokojowej. Jedna na czele, druga na szarym końcu z zerem na koncie
Pierwsze w historii eurowizyjne zwycięstwo Niemiec
Jedna z 19 eurowizyjnych piosenek autorstwa Ralpha Siegela i, jak dotąd, jedyna zwycięska
61 punktów przewagi zwyciężczyni nad drugim w klasyfikacji reprezentantem Izraela (Avi Toledano z utworem Hora)
Wycofanie greckiej reprezentacji na dwa tygodnie przed Konkursem (tłumaczone brakiem standardów jakości utworu)
Zwycięska piosenka ESC 1982: Nicole Ein bißchen Frieden (Niemcy)
Półfinał 2 - Wyniki i podsumowanie
8| Estonia
17| Rumunia
15| Mołdawia
6| Irlandia
2| Bośnia i Hercegowina
3| Dania
18| Austria
23| Ukraina
20| Słowenia
7| Szwecja
Kolejne zadziwiające rezultaty. Ci, którzy po pierwszym finale uważali, że o awansie decydował tylko dobry występ, nie mieli racji. Dziś jedne z najlepszych występów zostały wyeliminowane.
Działo się...
Po raz kolejny głosowanie przyniosło niespodzianki. Miejsce w finale dostały reprezentacje słabo notowane (jak Austria i Mołdawia), i notujące słabe występy (Estonia, Słowenia). Występu ukraińskiego w ogóle nie widzieliśmy, bo został zastąpiony zapasowym materiałem z próby. Na półfinale przygodę z tegoroczną Eurowizją zakończyła legenda Konkursu, Dana International czy bardzo dobrze prezentujący się Christos Mylordos z Cypru. Nie udało się także ciepło przyjętej przez fanów reprezentacji Holandii.
Organizacja drugiego półfinału była nieco lepsza od tego, co widzieliśmy we wtorek, jednak nie zatarła całkowicie fatalnego wrażenia, jakie pozostało po pierwszej części rywalizacji. Praca kamer tylko w pojedynczych przypadkach dowodziła swojej nowoczesności. To zdecydowanie zbyt mało, by pozytywnie ocenić pracę niemieckich organizatorów.
czwartek, 12 maja 2011
Półfinał 2
56. Konkurs Piosenki Eurowizji
Düsseldorf 2011
Półfinał 2.
Uczestnicy:
01| Bośnia i Hercegowina Dino Merlin - Love In Rewind
02| Austria Nadine Beiler - The Secret Is Love
03| HOLANDIA 3JS - Never Alone
04| BELGIA Witloof Bay - With Love Baby
05| SŁOWACJA TWiiNS - I'm Still Alive
06| UKRAINA Mika Newton – Angel
07| MOŁDAWIA Zdob și Zdub - So Lucky
08| SZWECJA Eric Saade – Popular
09| CYPR Christos Mylordos - San Aggelos S’Agapisa
10| BUŁGARIA Poli Genova - Na Inat
11| MACEDONIA Vlatko Ilievski – Rusinka
12| IZRAEL Dana International - Ding Dong
13| SŁOWENIA Maja Keuc - No One
14| RUMUNIA Hotel FM – Change
15| ESTONIA Getter Jaani - Rockefeller Street
16| BIAŁORUŚ Anastasiya Vinnikova - I Love Belarus
17| ŁOTWA Musiqq - Angel In Disguise
18| DANIA A Friend In London - New Tomorrow
19| IRLANDIA Jedward – Lipstick
Prowadzący: Anke Engelke, Judith Rakers i Stefan Raab
Interval Act: The Flying Steps
Głosują w tym półfinale uczestnicy i widzowie z Niemiec, Włoch i Francji
Gdzie oglądać?
Transmisję przeprowadzą nadawcy z krajów biorących udział w zawodach (BHRT, ORF, TROS, RTBF, STV, NTU, TRM, SVT, CyBC, BNT, MKRTV, IBA, RTVSLO, TVR, ERR, BTRC, LTV, DR, RTE. RAI, ARD). TVP nie będzie transmitować dzisiejszego półfinału, jutro wyemitowanych zostanie 10 awansujących do finału utworów.
Transmisja internetowa
środa, 11 maja 2011
Co to był za półfinał?
Po wczorajszym półfinale aż trudno mi było uwierzyć, że tegoroczną Eurowizję zorganizowali Niemcy. Tak wielu technicznych wpadek i niedociągnięć na ESC nie było już dawno. Trudno tu mówić o wypaczeniach, bo wszyscy warunki mieli takie same. Ale nie były to warunki dobre.
Oprawa
Na amatorskich nagraniach z prób nie było tego widać, ale praca kamer podczas występów była bardzo słaba. Mimo zainstalowania w arenie najnowocześniejszego sprzętu ujęciom brakowało dynamiki i dobrego kadrowania. Kamery ręczne trzęsły się mimo stosowania stabilizatorów. W niektórych występach zmiany ujęć w ogóle nie współgrały z tym, co działo się na scenie. Całość wypadła bardzo słabo.
Komentarz
Na początek trójka prowadzących. Anke, Judith i Stefan zostali ubrani tak, żeby potwierdzić stereotyp stylu przeciętnego Niemca, a ich żarty dowodziły niemieckiego poczucia humoru (ciężkiego i często niecelnego). Niestety komentatorzy niektórych telewizji mieli problemy, by ich w jakiś sposób zagłuszyć. Połączenia utracili komentatorzy m.in. z Polski, Szwecji, Irlandii i Niemiec, a w hiszpańskiej telewizji podobno zupełnie zawiódł dźwięk. Artur Orzech w drugiej części show powrócił za pośrednictwem łączy tradycyjnych, co dało nam namiastkę komentarza z lat 60. czy 70. Szefowie organizatorów (NDR i EBU) mają tłumaczyć się z zaistniałych problemów na konferencji prasowej.
Wyniki
Rozstrzygnięcia wczorajszego półfinału trudno nawet nazwać zaskakującymi. Doszło do sensacji, której nie wyjaśniają same argumentu o wyeliminowaniu glosowania sąsiedzkiego. Z wielu krajów docierają informacje o licznych niezliczonych głosach (mimo, że były one wysyłane w regulaminowym czasie), gdzie indziej linie były zamknięte w trakcie pierwszych pięciu prezentacji. Trudno w tej chwili oszacować, jak te problemy mogły wpłynąć na ostateczne wyniki.
Coś dobrego
Żeby nie pozostawiać wrażenia, że Niemcom nic się wczoraj nie udało, warto zwrócić uwagę na ciekawy pomysł na pocztówki zapowiadające występ. Wzięli w nich udział obywatele zapowiadanych krajów na co dzień mieszkający w Niemczech. Tłem dla akcji każdego filmiku były największe atrakcje turystyczne i kulturalne kraju goszczącego ESC. Dodatkowo każdy występ poprzedzał motyw bicia serca, odnoszący się do hasła Konkursu. Ze wszystkich pocztówek powstał trzyminutowy film pokazany w przerwie między prezentacjami a ogłoszeniem wyników. Na plus zaliczyłbym także występ grupy The Cold Steel Drummers (ciekawy, choć związków z Eurowizją nie dostrzegłem). Oby drugi półfinał i finał były lepiej zorganizowane, bo oglądanie widowiska z taką ilością błędów nie jest zbyt przyjemne.
wtorek, 10 maja 2011
Półfinał 1 - Wyniki
Półfinał 1
56. Konkurs Piosenki Eurowizji
Düsseldorf 2011
Półfinał 1.
Uczestnicy
01| POLSKA Magdalena Tul – Jestem
02| NORWEGIA Stella Mwangi - Haba, Haba
03| ALBANIA Aurela Gaçe - Feel the passion
04| ARMENIA Emmy - Boom-Boom
05| TURCJA Yüksek Sadakat - Live it up
06| SERBIA Nina – Čaroban
07| ROSJA Alexej Vorobjov - Get you
08| SZWAJCARIA Anna Rossinelli - In Love For A While
09| GRUZJA Eldrine - One More Day
10| FINLANDIA Paradise Oskar - Da Da Dam
11| MALTA Glen Vella - One Life
12| SAN MARINO Senit - Stand By
13| CHORWACJA Daria – Celebrate
14| ISLANDIA Sjonni's Friends - Coming Home
15| WĘGRY Kati Wolf - What About My Dreams?
16| PORTUGALIA Homens Da Luta - Luta É Alegria
17| LITWA Evelina Saszenko - C'est Ma Vie
18| AZERBEJDŻAN Eldar & Nigar - Running Scared
19| GRECJA Loucas Yiorkas feat. Stereo Mike - Watch My Dance
Prowadzący: Anke Engelke, Judith Rakers i Stefan Raab
Interval Act: The Cold Steel Drummers
Głosują w tym półfinale uczestnicy i widzowie z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii
Show zobaczyć można w TVP1 (i telewizjach pozostałych krajów z tego półfinału)
Początek: 21:00
Numery do głosowania dla widzów w Polsce:
Audiotele: 704 304 5XX (gdzie XX to numer kraju, na który głosujemy, np. 704 304 501 to nieważny głos na Polskę – nie możemy głosować na naszą reprezentantkę! Koszt: 3,92zł z VAT)
SMS o treści XX (j.w.) na numer 73008 (3,69złz VAT)
Wszystkim czytelnikom życzę wspaniałych emocji podczas koncertu i dobrego wyboru finalistów!
poniedziałek, 9 maja 2011
Próby – Dzień 9
Koniec prób technicznych wczoraj i start generalnych prób kostiumowych dziś, to też zmiana formy relacjonowania przygotowań. Już jutro 56. Konkurs Piosenki Eurowizji ruszy pełną parą pierwszym koncertem półfinałowym. Zanim to jednak nastąpi, całe show trzeba przećwiczyć. Dlatego dziś dwa razy prowadzący, uczestnicy i goście pierwszej części rywalizacji trenowali, przed jutrzejszymi występami. Pojawiło się kilka zmian w występach, których nie widzieliśmy na próbach technicznych. Polska ekipa wprowadziła zmiany w strojach (nie ma już kanciastych bioder, Magdalena Tul jest już trochę bardziej ubrana). Efekty tej zmiany możecie zobaczyć TUTAJ (to materiał z drugiej dzisiejszej próby, a więc to ten występ oceniali jurorzy). Kolejna zauważalna zmiana to fakt, ze z tureckiego stalowego jaja w końcu coś się wykluło! Niejednoznacznie oceniani są prowadzący konkurs (pojawiły się liczne głosy krytyki pod ich adresem). Jutro rano będzie miała miejsce jeszcze jedna próba, a wieczorem wielkie show! Zapraszam!